Aktualności

[NIŻSZE LIGI] LKS Chałupki, czyli polsko-czeska piłkarska kooperacja

Rozgrywki24.08.2018 

A-klasowy LKS z leżących tuż przy południowej granicy Chałupek postanowił zbudować drużynę z piłkarzy polskich i czeskich. – Trener jest z Czech, a do tego jeszcze sześciu zawodników. By było równo, mamy dwóch kapitanów: Polaka i Czecha. Chcą grać w piłkę, o pieniądzach nie mówią, a wcześniej różnie z tym bywało – przyznaje Andrzej Kaczor, piłkarz LKS.

To właśnie 42-letni Kaczor, który wciąż gra w zespole z Chałupek, wpadł na pomysł, by zrobić polsko-czeską drużynę. – Zaczęło się od tego, że moi synowie trenowali najpierw w Baniku Ostrawa, a potem w Bosporze Bohumin. Wygrali nawet mistrzostwo juniorów Śląska Cieszyńskiego, a trenował ich Libor Pihoń – opowiada Andrzej Kaczor. – Odnosił sukcesy z zespołami młodzieżowymi, ale okazało się, że chciałby też spróbować sił z seniorami. I tak od słowa do słowa zdecydował się objąć nasze Chałupki – opisuje.

Pihoń postawił warunek, że LKS musi utrzymać w A-klasie. W XXI wieku klub z Chałupek grał nawet w okręgówce. W 2009 roku spadł jednak do B-klasy. Od trzech lat występuje w A-klasie, czyli na siódmym poziomie rozgrywek w Polsce. Pihoń dołączył do LKS w rundzie wiosennej, a zespół zajął czwarte miejsce od końca i musiał zagrać w barażach o utrzymanie. Okazał się lepszy od LKS Górki Śląskie. Czeski trener musiał w kilku meczach pomóc drużynie na boisku. – Wtedy mieliśmy problemy, by zebrać pełny skład na mecze, dlatego Libor mimo kłopotów z kolanem wchodził na boisko – dodaje Kaczor. – Ta sytuacja jednak się zmieniła. Razem z Liborem ustaliliśmy, że ściągniemy kilku jego byłych podopiecznych z Bohumina. Podkreślał, że chciałby, by mecze rozgrywano w kulturalnej atmosferze, bez obrażania sędziów i nad tym pracujemy. By to były małe piłkarskie święta dla naszej społeczności – zaznacza Kaczor.

Nie bez znaczenia były też pieniądze. Klub dostaje roczną dotację z gminy Krzyżanowice w wysokości około 40 tys. zł, a jeszcze prowadzi sekcje siatkówki i kajakarstwa. – Na zespół piłki nożnej mamy około 30 tys. zł rocznie. Do tej pory w drużynie grało kilku piłkarzy z Wodzisławia Śląskiego czy Jastrzębia, którym trzeba było płacić za dojazdy. Z czeskimi piłkarzami nie ma takiego problemu, bo z Bohumina na boisko w Chałupkach są zaledwie cztery kilometry – zaznacza Krystian Kokot, prezes LKS. – Czeski klub nie chciał od nas żadnych pieniędzy za tych zawodników, a piłkarze nawet nie myślą o jakimkolwiek zwrocie za dojazdy na treningi czy mecze. To młodzi chłopcy, którzy naprawdę kochają piłkę nożną. Dzięki temu odeszło nam sporo kosztów, a z zaoszczędzonych pieniędzy kupiliśmy 21 piłek – podkreśla Kaczor. – Mecz traktują jak święto, przyjeżdżają razem z dziewczynami. Atmosfera zrobiła się tak dobra, że na treningach średnio jest 15-20 zawodników, a wcześniej był z tym problem – zaznacza.

Poza trenerem w LKS Chałupki jest sześciu Czechów – Lukas Walecki (rocznik 1997), Rostislav Dobes, Erik Janecko, Martin Rapan, Dominik Kula (wszyscy 1999) i Jakub Tomas (2000). Polska część LKS to mieszanka młodości i doświadczenia. Trzech oldboyów w składzie: Kaczor (1976), Grzegorz Kaniewski (1975) i Roman Bidacz (1973) w sumie mają 130 lat, czyli 15 lat więcej niż szóstka z Czech. – Lukas był nawet powoływany do reprezentacji młodzieżowej Czech. Ma też polskie korzenie. Jego przyjście do nas przekonało pozostałych młodych Czechów – mówi Kaczor. – Ich obecność zmotywowała polską część drużyny. Nasz bramkarz Roman w tygodniu pracuje w Austrii. Stwierdził, że bardzo chce grać, ale musi być trening w piątek, by mógł w nim wziąć udział. I rzeczywiście mamy wtedy zajęcia – dodaje.

Pierwszy mecz nowego sezonu LKS Chałupki przegrał jednak 2:4 z LKS Pawłów. – Czesi dopiero do nas dołączyli i musimy się zgrać, bo oni mają trochę inny styl od naszego, ale będzie dobrze – zapewnia Andrzej Kaczor. – Mamy też w planach otwarcie drużyny orlików, którą prowadziłby trener Pihoń i nawet rodzice z Bohumina pytają, kiedy zaczną się treningi dla dzieci – kończy.

Robert Cisek

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności