Aktualności

Coco Jambo i do przodu, czyli nietypowe nazwy polskich klubów

Rozgrywki01.08.2017 

Legia, Real, Sporting i… Borusja w polskiej lidze? To możliwe! Wystarczy, że kibice wybiorą się do Chełmży, Myszewa, Wrocławia i Borui Kościelnej. W naszym kraju nie brakuje zespołów piłkarskich, które przykuwają uwagę nietypowymi nazwami. Zapraszamy na przegląd najciekawszych futbolowych „firm” w Polsce!

Często kluby inspirują się nazwami największych zagranicznych ekip. I tak w niższych ligach rywale mogą spełnić swe marzenia i oprócz wspomnianych Realu, Sportingu i Borusji, zagrać z Santosem (Piwoda), Interem (Gnojnica), Juventusem (Poraż), Celtikiem (Reda), Ajaksem (Rojów) czy Olimpiakosem (Tarnogród). Któż nie chciałby zmierzyć się z takimi firmami?

Próbować walczyć z tego typu zespołami mogą tylko inne, groźnobrzmiące ekipy. Herosi ze Starego Wołowa czy Tytan z Łankiejm mogłyby śmiało stawić czoła Juventusowi czy Realowi. Gdybyśmy dołożyli do nich wsparcie Herkulesa Trzebuska, może nawet wyszłyby one obronną ręką. Aby ujarzmić siłę potężnych rywali, niezbędny byłby także temperament i jakiegoś rodzaju broń. Tutaj na pomoc ruszają więc Raptus Dzikowice oraz Topór Tenczyn, którym pomóc może Zorza Grzmiąca. Jedno jest pewne – takim meczom na pewno towarzyszyłby Huk Lipiny!

Zostawiając za sobą teoretyczne starcia potęg, warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Na polskich boiskach bardzo często można spotkać Huragan (nawet Proboszczów), Orkan (Sochaczew), Burzę (Chwalibożyce), Tajfun (Jartypory), Cyklon (Kończewice), Wicher (Kobyłka) czy Halny (Kalna). W takich warunkach na murawę mogą wyjść tylko Same Kozaki (Dobra), choć na pewno nie obyłoby się bez Opatrunków (Toruń).

Zespoły z polskich lig oferują także egzotyczne wycieczki. I tak, by zobaczyć Kolorado, wystarczy pojechać do Woli Chorzelowskiej. Manchatan można podziwiać w Nowym Kawęczynie, a Andaluzję fani futbolu mogą oglądać w Brzozowicach-Kamieniu. Ostatnia destynacja sprzyja zatańczeniu Flamenco (Zebrzydów), a do tańca może przygrywać sam Santana (Wielki Klincz). By tam dotrzeć, warto w podróż wybrać się Polonezem (najlepiej tym z Mord), ewentualnie Transportowcem {Kłopotów}!

W popularnym serialu „Miodowe Lata” główni bohaterowie byli podstawowymi zawodnikami klubu o wdzięcznej nazwie FC Albatros. Także i tych nie brakuje w polskich ligach – można je spotkać między innymi w Jaśkowicach, Szufnarowej czy Lubielu. Interesująco zapowiadałaby się na pewno rywalizacja Albatrosów z Mewą Cigacice, Rybitwami Kraków, Szpakiem Skórcz czy Bocianami Boćki. Wszystkiemu z uwagą przyglądałyby się zapewne Wilki (Różana), Panda (Pamięcin), Ryś (Laski), Bóbr (Tłuszcz), Bizon (Wilkowo), Kobra (Leźnica Wielka) i Nietoperz (Gardzko). Obrońcy praw zwierząt mogliby jedynie mieć problem z jednym z klubów – w okolicach Elbląga powstała bowiem Zagłada Lisów!

Piłkarscy fani podróżujący po Lubelszczyźnie muszą być ostrożni. Mogą bowiem natknąć się na Błękit Cyców, a niedużo dalej, bo w Dęblinie, mogą zderzyć się z tamtejszymi Gabarytami. Wystarczy tylko Iskra (Stolec), by wytworzyło się prawdziwe Piekiełko (Przykwa)! Wówczas mógłby pomóc tylko zespół Amigo Przyjaźń, który zdołałby stonować napiętą atmosferę. Chyba, że równie skuteczna byłaby piłkarska muzyka Szopena (Sanniki)…

Doping fanów często w znaczący sposób pomaga zawodnikom w wygrywaniu spotkań. Niektóre nazwy zespołów nie ułatwiają jednak zadania kibicom. Jak bowiem łatwo wykrzyczeć jednym tchem Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielkie, Bobry Bobrovia Bobrowniki Małe czy Wieczfnianka Wieczfnia Kościelna? A w kolejce czekają kolejne kluby, które zafundowały swoim sympatykom językowe łamańce. Należą do nich między innymi White Bat Czerńczyce, Węgrzcanka Węgrzce Wielkie i Cyrhla Kszczonów. Ciekawie musiałby również brzmieć doping  na meczu Roztocza Szczebrzeszyn z Orłem Szczebrzyszcze. Dla obcokrajowców – nie do pokonania!

Przypominamy, że niezależnie od nazwy, każdy klub może założyć swoje konto na portalu Łączy Nas Piłka, do czego serdecznie zachęcamy. Warto, by kibice poznali historię wszystkich zespołów w Polsce!

Nietypowe nazwy polskich klubów piłkarskich zrzeszonych w PZPN:

Amator Rososz-Leopoldów
Ambifolit Leszczyniec
Amigo Przyjaźń
Andaluzja Brzozowice-Kamień
Błękit Cyców
Bobry Bobrovia Bobrowniki Małe
Bocian Boćki
Bóbr Tłuszcz
Canarinhos Skórzewo
Coco Jambo Warszawa
Cyrhla Kszczonów
Drzonkowianka Racula
Flamenco Zebrzydów
Frassati Fajsławice
Gabaryty Dęblin
Gromnik Kuropatnik
Herosi Stary Wołów
Huk Lipiny
Iskra Pasikurowice
Iskra Stolec
Jaskiniowiec Rajsko
Kadet Lisów
Kobra Leźnica Wielka
Kolorado Wola Chorzelowska
Kopernik Kiernozia
Kujawskie Pogranicza Jeziora Wielkie
Laktoza Łyszkowice
Manchatan Nowy Kawęczyn
Mewa Cigacice
Nafta Rybaki
Nietoperz Gardzko
Opatrunki Toruń
Orzeł Szczebrzyszcze
Panda Pamięcin
Piekiełko Przykwa
Polonez Mordy
Quo Vadis Makoszowy
Radomniak Radomno
Raptus Dzikowice
Roztocze Szczebrzeszyn
Rybitwy Kraków
Ryś Laski
Rywal Kurza Góra
Same Kozaki Dobra
Santana Wielki Klincz
Skioldpasz Radoszyn
Skrwa Skrwilno
Swornica Czarnowąsy
Szopen Sanniki
Szpak Skórcz
Szprotavia Szprotawa
Topór Tenczyn
Transportowiec Kłopotów
Trash Attack Lipiny
Węgrzcanka Węgrzce Wielkie
White Bat Czerńczyce
Wieczfnianka Wieczfnia Kościelna
Wilki Wilków
Wymakracz Długosiadło
Victoria Chrząszczew
Zagłada Lisów
Zły Warszawa
Zorza Grzmiąca

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności