Aktualności

Z ekstraklasy do trzeciej ligi. „Potrafimy pociągnąć wózek”

Rozgrywki13.01.2018 
Naliczyliśmy ich 109 – tylu piłkarzy, którzy grali w ekstraklasie, jest teraz zawodnikami trzecioligowych klubów. Większość zaliczyła epizody w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, ale jest też kilkunastu z ponad 100 występami na koncie.

Z doświadczonych zawodników najwięcej meczów w ekstraklasie rozegrał Aleksander Kwiek – 271. Był też mistrzem Polski z Wisłą Kraków. Najbardziej utytułowany jest z kolei Marcin Burkhardt – zdobył mistrzostwo i dwa Puchary Polski. W PP triumfowali też Remigiusz Sobociński i Marcin Nowacki. Indywidualnie największy laur – tytuł króla strzelców ekstraklasy – wywalczył zaś Robert Demjan.

Słowak zimą dołączył do Widzewa Łódź, któremu zamierza pomóc w awansie do II ligi, a nawet w drodze do ekstraklasy. Prezesi klubów i trenerzy takich drużyn, jak Widzew, Motor Lublin czy ŁKS, które odbudowują się po problemach organizacyjnych, zgodnie przyznają, że to problem, by namówić piłkarzy z ekstraklasy czy pierwszej ligi, by zeszli na czwarty poziom rozgrywek. – Wolą zostać w I czy II lidze nawet za mniejsze pieniądze – potwierdza Leszek Bartnicki, prezes Motoru.Demjan na taki krok się zdecydował. – Jeśli nawet było to cofnięcie się, to zaraz będą dwa kroki naprzód. Widzew to wielki klub z konkretnym celem. Chcemy systematycznie dążyć do ekstraklasy – podkreśla Słowak. – To była moja indywidualna decyzja. Obserwowałem, jak działa klub zarówno organizacyjnie, jak i sportowo. To, co dzieje się wokół Widzewa, jest niesamowite, a to, co na trybunach, to już ekstraklasa – uśmiecha się.

Jednak nie wszyscy byli gracze ekstraklasy wybrali kluby z wielkimi ambicjami. Remigiusz Sobociński kopie piłkę w ostatnim zespole III ligi – GKS Wikielec. Klub, którego roczny budżet to 500 tysięcy złotych, czyli tyle, ile miesięczny Widzewa, potrafił utrzeć nosa faworytem. Z łodzianami zremisował, a rezerwy Legii odprawił 3:0.Maciej Mielcarz broni bramki trzeciej od końca Warty Sieradz. Przed spadkiem broni się także Unia Turza Śląska z Dariuszem Pawlusińskim w składzie. – Wielu z tych starszych zawodników pod koniec kariery wraca po prostu w rodzinne strony. Tak było ze mną, Remkiem Sobocińskim, Sławkiem Szeligą czy Marcinem Nowackim. Piłkarska emerytura? Mimo 40 lat rozegrałem jesienią niemal wszystkie mecze, więc chyba z moją formą nie jest najgorzej. Zdarza się, że to właśnie ci starzy ciągną wózek, a młodzi nie zawsze nadążają. Poza tym w wielu klubach III ligi stawia się na młodzież, dlatego potrzebują jednego czy dwóch doświadczonych graczy, by byli dla nich przykładem. W Unii wybrano mnie kapitanem, więc autorytet chyba jest – podkreśla Pawlusiński. – Dla mnie to bardzo ważne chwile, bo mogę w jednej drużynie grać z synem. Rzadko tak się zdarza – dodaje.

Były zawodnik GKS Bełchatów i Cracovii dziwi się, że piłkarze z ekstraklasy czy pierwszej ligi mają opory, by przejść do takich zespołów, jak Motor czy Widzew. – Na jednym świetna publika, nowoczesny obiekt i wiarygodny sponsor, a na drugim ładny stadion i stabilność. Poziom rozgrywek nie pomaga, ale ja nie miałbym wątpliwości  – przyznaje Pawlusiński. – Oczywiście, jeśli przez całą karierę piłkarza otaczała ekstraklasa, to będzie się wahał albo czekał niemal do ostatniej chwili, bo może dostanie ofertę z pierwszej ligi – uważa.Większość trzecioligowców, którzy wystąpili w ekstraklasie, to jednak piłkarze, którzy mają na koncie mniej niż 20 występów. Jest ich prawie 80, w tym 59 z 10. lub mniej meczami w najwyższe lidze. W ich przypadku można uznać, że to były epizody. To często wychowankowie klubów, które śmiało wprowadzają młodzież lub słyną z wychowywania, jak np. Jagiellonia Białystok.

– To zależy nie tylko od umiejętności, ale też od charakteru. Dla jednego piłkarza debiut w ekstraklasie to motywacja do ciężkiej pracy i walki o kolejne szanse. Drugi po jednym występie już czuje się piłkarzem ekstraklasy pełną gębą, co najczęściej do niczego nie prowadzi. A jak już trafi do III ligi, to jeszcze łatwiej o chwile zwątpienia – kończy Dariusz Pawlusiński.

Robert Cisek

Z ekstraklasy do III ligi:
Aleksander Kwiek, 271 występów w ekstraklasie, obecny klub: Widzew Łódź
Remigiusz Sobociński, 202 występy w ekstraklasie, obecny klub: GKS Wikielec
Marcin Burkhardt, 180 występów w ekstraklasie, obecny klub: Motor Lublin
Paweł Sobolewski, 177 występów w ekstraklasie, obecny klub: MKS Ełk
Grzegorz Fonfara, 176 występów w ekstraklasie, obecny klub: Gwarek Tarnowskie Góry
Maciej Mielcarz, 172 występy w ekstraklasie, obecny klub: Warta Sieradz
Sławomir Szeliga, 172 występy w ekstraklasie, obecny klub: Stal Rzeszów
Marcin Nowacki, 157 występów w ekstraklasie, obecny klub: Stal Brzeg
Sławomir Szary, 150 występów w ekstraklasie, obecny klub: Pniówek Pawłowice Śląskie
Dariusz Pawlusiński, 144 występy w ekstraklasie, obecny klub: Unia Turza Śląska
Marcin Drzymont, 130 występów w ekstraklasie, obecny klub: Soła Oświęcim
Daniel Gołębiewski, 129 występów w ekstraklasie, obecny klub: Widzew Łódź
Robert Demjan, 125 występów w ekstraklasie, obecny klub: Widzew Łódź

Grupa I (33 zawodników z ekstraklasy)
Drwęca Nowe Miasto Lubawskie:
Grzegorz Domżalski (11 występów w ekstraklasie, Ruch Chorzów), Patryk Klofik (11; Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław)

GKS Wikielec: Remigiusz Sobociński (202, Amica Wronki, Jagiellonia, Śląsk)

Lechia Tomaszów Mazowiecki: Paweł Magdoń (90; Pogoń Szczecin, Wisła Płock, GKS Bełchatów, Odra Wodzisław), Łukasz Bocian (15; GKS B.), Artur Golański (1; ŁKS),

MKS Ełk: Michał Twardowski (6; Jagiellonia Białystok), Andrzej Paprocki (2; Korona Kielce), Paweł Sobolewski (177; Korona)

Olimpia Zambrów: Emil Łupiński (1; Jagiellonia), Mateusz Szymorek (3; GKS B.)

Pelikan Łowicz: Michał Adamczyk (3; Świt Nowy Dwór Mazowiecki), Kamil Kuczak (4; Wisła Kraków), Robert Kowalczyk (3; Widzew)

Polonia Warszawa: Przemysław Szabat (1, Wisła K.), Mariusz Marczak (11, Jagiellonia), Tomasz Chałas (18; Górnik Zabrze, Pogoń)

Świt NDM: Mateusz Prus (20; Roda Kerkrade - Holandia), Michał Steć (3; Jagiellonia)

Tur Bielsk Podlaski: Adam Radecki (2; Jagiellonia), Tomasz Porębski (21; Jagiellonia), Paweł Drażba (10; Jagiellonia)

Warta Sieradz: Maciej Mielcarz (172, Widzew, Amica, Korona), Mariusz Zawodziński (3; GKS B.), Bartosz Narożnik (1; Widzew)

Widzew: Patryk Wolański (16; Widzew), Dawid Kamiński (3, Wisła K.), Aleksander Kwiek (271; Odra, Wisła K., Górnik Z., Jagiellonia, Korona, Górnik Łęczna, Zagłębie Lubin), Daniel Mąka (34; Polonia Warszawa), Mateusz Michalski (6; Polonia W.), Bartłomiej Niedziela (22; Jagiellonia), Daniel Gołębiewski (129; Polonia W., Górnik Z., Korona), Robert Demjan (125, Podbeskidzie)

Grupa II (17)

Elana Toruń: Daniel Ciach (3; Polonia W.), Maciej Mysiak (24; GKS., GKS K.), Łukasz Uszalewski (6; Cracovia), Patryk Aleksandrowicz (3; Polonia W.), Filip Kozłowski (5; Pogoń)

Bałtyk Gdynia: Mateusz Kołodziejski (6; Arka Gdynia), Adam Duda (26; Lechia Gdańsk),

GKS Przodkowo: Piotr Ruszkul (3; Górnik Z.)

KKS Kalisz: Tomasz Kowalski (15; Jagiellonia, Widzew), Łukasz Żegleń (5; Podbeskidzie)

Kotwica Kołobrzeg: Mateusz Słodowy (17; Górnik Z.), Łukasz Kacprzycki (13; Lechia),

KP Starogard Gdański: Michał Wrześniewski (1; Korona), Korneliusz Sochań (2; Zawisza Bydgoszcz)

Sokół Kleczew: Łukasz Cichos (10; Korona)

Unia Sole Kujawski: Jakub Kotarzewski (9; Korona)

Świt Skolwin: Charles Nwagou (3; Podbeskidzie)


Grupa III (25)

BKS Stal Bielsko-Biała: Krzysztof Kozik (22; GKS B.), Kamil Karcz (2; Cracovia),

Falubaz Zielona Góra: Martins Ekwueme (80; Legia, Zagłębie L., Wisła)

Gwarek Tarnowskie Góry: Grzegorz Fonfara (176; GKS B., GKS K), Sławomir Pach (38; Zagłębie L.), Dawid Jarka (65; Górnik Z., ŁKS)

KS Polkowice: Karol Fryzowicz (1; Zagłębie L.), Piotr Azikiewicz (4; Zagłębie L.), Ariel Famulski (1; Zagłębie L.),

Stilon Gorzów: Krzysztof Kaczmarczyk (3; Termalica), Paweł Lisowski (49; Ruch), Łukasz Maliszewski (13; Korona), Abdul Ouedraogo (15; Pogoń),

Lechia Dzierżoniów: Damian Szydziak (2; Śląsk),

Piast Żmigród: Grzegorz Podstawek (95; Polonia Bytom)

Pniówek Pawłowice Śląskie: Sławomir Szary (150; Odra, Piast Gliwice), Michał Szczyrba (2; Piast), Marcin Sobczak (15; Ruch, GKS B.)

Polonia Głubczyce: Jacek Broniewicz (10; Polonia B),

Ruch Zdzieszowice: Jarosław Wieczorek (2; Odra),

Skra Częstochowa: Damian Nowak (2; Podbeskidzie)

Stal Brzeg: Marcin Nowacki (157; Odra, Groclin, Ruch)

Ślęza Wrocław: Maciej Matusik (1; Śląsk),

Unia Turza Śląska: Piotr Szymiczek (47; Odra), Dariusz Pawlusiński (144; GKS B., Cracovia)


Grupa IV (34)

Avia Świdnik: Piotr Piekarski (7; GKS B.)

JKS Jarosław: Kamil Stachyra (9; Górnik Ł.)

Karpaty Krosno: Jakub Mordec (1; Wisła K.)

KSZO Ostrowiec: Radosław Mikołajek (1; KSZO), Łukasz Jamróz (14; Korona)

MKS Trzebinia: Witold Cichy (34; Odra)

Motor Lublin: Paweł Socha (1; Górnik Ł.), Artur Gieraga (17; ŁKS, Ruch), Radosław Kursa (5; Widzew), Julien Tadrowski (2; Pogoń), Marcin Burkhardt (180, Amica, Legia, Jagiellonia), Paweł Kaczmarek (22; Korona) Kamil Oziemczuk (17; Górnik Ł.), Kamil Majkowski (8; Legia), Konrad Nowak (1; Górnik Ł.),

Podhale Nowy Targ: Daniel Barbus (1; Górnik Z.), Arkadiusz Lewiński (5; Ruch), Marcin Przybylski (2; Śląsk),

Podlasie Biała Podlaska: Karol Buzun (1; Jagiellonia),

Resovia: David Kwiek (1; Widzew), Przemysław Pyrdek (1; Cracovia),

Soła Oświęcim: Jakub Snadny (7, Cracovia), Marcin Drzymont (130; GKS B., Odra, Korona, Lech), Paweł Cygnar (18; Zagłębie Sosnowiec), Dawid Dynarek (3; Cracovia),

Spartakus Daleszyce: Mateusz Janiec (1; Korona),

Stal Rzeszów: Daniel Koczon (21; Piast), Wojciech Reiman (7; Polonia B., Podbeskidzie), Sławomir Szeliga (172; Widzew, Cracovia), Piotr Prędota (17; Piast)

Wisła Sandomierz: Michał Mokrzycki (1; Korona), Jarosław Piątkowski (16; Korona, Zagłębie S.),

Wiślanie Jaśkowice: Maciej Bębenek (13; Widzew, Polonia B. Górnik Z.), Paweł Szwajdych (28; Cracovia).

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży