Aktualności

Dawid Cempa razy cztery – drugi „czteropak” napastnika

Rozgrywki12.10.2019 
Swój wielki dzień w meczu z Gromem Nowy Staw miał Dawid Cempa. Jego cztery gole sprawiły, że Radunia Stężyca została liderem III ligi grupy II. 29-latek zaliczył siódme trafienie w sezonie, z czego sześć bramek zdobył w dwóch poprzednich spotkaniach.

Cempa jest jednym z wielu nowych zawodników w zespole Ireneusza Stencla, jacy przed tym sezonem dołączyli do Raduni. I choć trafił tutaj jako czwarty najskuteczniejszy piłkarz w rozgrywkach III ligi grupy I, strzelając dla Sokoła Aleksandrów Łódzki 17 goli, to nie zagwarantowało mu to z urzędu miejsca w podstawowym składzie. Wprawdzie w 1. kolejce wpisał się na listę strzelców, jednak w pierwszych kolejkach wchodził z ławki. Potem dostał szansę gry od początku, po czym znów zaczynał w roli zmiennika. I tak w kółko. Z Nielbą w 10. serii spotkań zdobył dwie bramki, będąc rezerwowym. W nagrodę z Gromem zagrał w wyjściowym ustawieniu i... czterokrotnie pokonał bramkarza beniaminka III ligi. Być może dzięki temu na dłużej zagości w podstawowej jedenastce.

Skuteczny napastnik = skuteczny, punktujący zespół

– Cztery gole w jednym meczu? To drugi taki przypadek w mojej karierze. Grając w Polonii Bytom przeciwko LKS Czaniec, zaliczyłem jeszcze efektowniejszy czteropak, bo wszystkie bramki zdobyłem w jednej połowie – drugiej. Teraz trzy w pierwszej, jeden po przerwie. Też ten sam poziom rozgrywkowy. Wtedy Polonia wygrała 4:0, a my awansowaliśmy – mówi Łączy Nas Piłka Cempa.

Tak się złożyło, że wysoka skuteczność Cempy zbiegła się w czasie z bardzo dobrą formą Raduni, która pokonała kolejno: 4:0 Pogoń II Szczecin, 3:0 Nielbę Wągrowiec oraz 5:0 Grom. – W ostatnim tygodniu „żarło” mi wyjątkowo. We wcześniejszych meczach miałem okazje, ale efektu bramkowego nie było. Ostatnio z kolei co uderzę na bramkę to wpada. Ogólnie zrobiliśmy się bardzo skuteczni. Tego nam brakowało na początku sezonu. Suma szczęścia i nieszczęścia wyszła na zero i dziś jesteśmy najskuteczniejszym zespołem ligi. Mamy bardzo mocny skład. Potrzebowaliśmy jedynie czasu, żeby się zgrać. Na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku. Scenariusz układa się po naszej myśli, walczymy bowiem o najwyższe cele – deklaruje napastnik.

W Stężycy rzeczywiście zbudowano wyjątkowo silną drużynę jak na realia III ligi. Michał Czekaj, Wojciech Wilczyński, Filip Burkhardt, Kacper Łazaj, Jakub Bojas, Jakub Bach – te nazwiska sporo mówią kibicom zorientowanym nie tylko w I, czy II lidze. – Nasza siła? Równowaga we wszystkich formacjach. Obok Świtu Skolwin straciliśmy najmniej bramek w lidze, a przecież najwięcej goli też strzeliliśmy. Może zabrzmi to banalnie, ale w naszym zespole nie ma jako takiego lidera. Co mecz ktoś inny się wyróżnia. Jako drużyna utrzymujemy stały, wysoki poziom. W pierwszych meczach ewidentnie było widać u nas brak zgrania. Z każdym kolejnym meczem było coraz lepiej. Cieszy to, że przed najważniejszymi spotkaniami wszystkie trybiki zaskoczyły. Przed nami mecze z Kotwicą, Kaliszem, Mieszko. Dobrze, że akurat w takim momencie weszliśmy na wysokie obroty – podkreśla Cempa.

To jest ten czas?

29-letni snajper urodzony w Nowym Sączu rozgrywa kolejny sezon w III lidze. Przed Sokołem występował jeszcze w Karpatach Krosno. We wszystkich tych klubach regularnie zdobywał bramki. – Ostatnimi czasy nie narzekam na brak skuteczności. Gra wyżej? Nawet o tym nie pomyślałem, priorytetem jest teraz dostać się do II ligi z Radunią. Po to tutaj przyszedłem. Celujemy w awans, czego nikt w Raduni nie ukrywa – tłumaczy piłkarz.

Cempa zwiedził już sporą część kraju, był piłkarzem kilku klubów. – Szkoda, że nie udało mi się zajść wyżej, choć w przeszłości była na to szansa. Dobry okres miałem w Polonii Bytom, potem doznałem kontuzji. W lidze strzeliłem 16 goli plus jednego w barażu z Wartą Poznań. Mam nadzieję, że w Stężycy pobije swój wynik. Gramy ofensywną piłkę, więc śmiało mogę zakładać ambitny plan – stwierdza nasz rozmówca.

Piotr Wiśniewski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności