Aktualności

Bałtyk Gdynia w tym roku obchodzi 90. urodziny. „Najlepszym prezentem utrzymanie w lidze”

Rozgrywki11.02.2020 
Po rundzie jesiennej Bałtyk Gdynia jest ostatni w grupie drugiej trzeciej ligi. W uniknięciu spadku ma pomóc m. in. Przemysław Trytko. – Liczę, że korzyść będzie dla obydwu stron. Ja odbuduję się po zupełnie straconym 2019 roku, a zespół się utrzyma, choć sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna – przyznaje 33-letni były napastnik m. in. Arki Gdynia, Jagiellonii Białystok czy Korony Kielce.

2019 rok był fatalny zarówno dla Trytki, jak i dla Bałtyku. Jeszcze jako zawodnik Chrobrego Głogów pod koniec 2018 roku zerwał więzadła krzyżowe. W grudniu przeszedł skomplikowaną operację kolana, ale rehabilitacja się przeciągała. Nie zdążył wyleczyć się do przerwy między sezonami, kiedy kluby szukają wzmocnień.

– Mam żal do działaczy Chrobrego, bo mimo że do czerwca 2019 roku byłem ich piłkarzem, to właściwie nie dostałem od nich żadnej pomocy przy operacji i rehabilitacji, a przecież kontuzji doznałem na boisku. Latem nie było szans, by jakiś klub zaproponował mi kontrakt, bo nie mogłem ani trenować z drużyną, ani grać w sparingach, by udowodnić przydatność – opowiada Trytko. – Nie dziwię się, że nie było chętnych, by wziąć zawodnika i przyglądać się jak indywidualnie ćwiczy. W końcu w sierpniu rozpocząłem treningi z ROW Rybnik i w październiku podpisałem kontrakt – dodaje.

To jednak nie był koniec problemów Trytki. Zdążył rozegrać trzy spotkania i znów wylądował w szpitalu. Tym razem na półtora miesiąca, bo okazało się, że jest zakażony gronkowcem. – Nie wiadomo skąd się to wzięło. Często do takiego powikłania dochodzi podczas operacji, ale od niej minęło przecież sporo czasu. Dopiero przed świętami Bożego Narodzenia wstałem na dobre z łóżka – mówi napastnik. – Straciłem cały rok i w związku z tym nie miałem ofert z ekstraklasy czy pierwszej ligi. Skontaktował się ze mną prezes Jacek Paszulewicz i zaproponował grę w Bałtyku. Znam Gdynię, mam dobre wspomnienia, więc się zgodziłem. Na dodatek przede mną i drużyną stoi nie lada wzywanie – przyznaje.

Bałtyk miał bowiem fatalną jesień. Po pierwszej rundzie jest ostatni – wygrał tylko trzy mecze i jeden zremisował. Do bezpiecznego miejsca traci pięć punktów. To o tyle dziwne, że w poprzednich sezonach był zwykle w górnej połowie tabeli – w latach 2016–2018 kończył rozgrywki na trzeciej pozycji.– Klub pogrążył się finansowo, bo zaufał menedżerowi, który okazał się niewiarygodny. Efekty są opłakane, bo Bałtyk stracił wizerunkowo. Pojawiły się plotki, że jest niewypłacalny i rozwiązuje kontrakty, bo nie ma pieniędzy. A to nie służy pozyskiwaniu nowych zawodników – uważa Jerzy Jastrzębowski, trener Bałtyku. – Nowy prezes porozumiał się z piłkarzami, którzy mieli wysokie kontrakty, sytuacja została wyjaśniona i teraz od nowa budujemy zespół. Inna sprawa, że część zawodników dużo zarabiała, a pozycja w tabeli pokazuje, że jakości nie było – podkreśla.

Z Bałtyku po rundzie jesiennej odeszło siedmiu zawodników – Laurențiu lorga, Sebastian Murawski, Michał Bajdur, Gracjan Horoszkiewicz, Maciej Kazimierowicz, Michał Efir i Tomasz Zając. „Rozstanie z tymi zawodnikami było niezbędne w kontekście dalszego funkcjonowania klubu w kwestii organizacyjno-finansowej” – poinformował Bałtyk na oficjalnej stronie.

Nowym prezesem został Jacek Paszulewicz, a trenerem Jerzy Jastrzębowski, który tę funkcję pełnił w latach 2006–2009. Ostatnio powadził rezerwy Bałtyku.

– Przed nami bardzo trudna robota i poważna walka. Jako trenera bardzo mnie to mobilizuje. Jestem optymistą i wierzę w to, co robię – zapewnia szkoleniowiec. – Czas na stabilizację w Bałtyku. Od kilku lat co pół roku dochodziło do dużych zmian w zespole, a to nie jest korzystne dla drużyny. Zawodnicy ledwo zdążyli się poznać, a już przychodzili kolejni. Staramy się teraz wzmocnić skład doświadczonymi zawodnikami, by młodzież miała od kogo się uczyć – tłumaczy.

Szkoleniowiec Bałtyku nie ukrywa, że wielkie nadzieje pokłada w Trytce. Wysoki napastnik w ekstraklasie rozegrał 133 mecze (26 goli), zdobył też Puchar Polski z Arką. – Liczę na jego doświadczenie i skuteczność. Wierzę, że doda pewności siebie młodym zawodnikom i będzie dla nich mentalnym wsparciem – zaznacza trener Jastrzębowski. – Jest z nami krótko, a już pokazał, że jest przyjaźnie nastawiony i podpowiada młodzieży. Powinien dać nam spokój w ataku, bo potrafi przytrzymać piłką i dobrze gra głową – wylicza.

Trytko zaznacza, że sam nie utrzyma Bałtyku w lidze i potrzebuje wsparcia zespołu. – Nie jestem Leo Messim i nie dam rady zabrać piłkę, minąć ośmiu zawodników i strzelić gola. Oczywiście wierzę, że w trzeciej lidze będą w stanie zdobywać bramki, skoro robiłem to w ekstraklasie. Nie czuję się jeszcze przygotowany w stu procentach, ale z każdym treningiem i każdym sparingiem jestem krok bliżej – twierdzi Trytko. – Mam sentyment do Gdyni. Jak jeszcze porządnie nawdycham się jodu, to dobrze na mnie wpłynie i ten rok będzie dużo lepszy – mówi.

W tym roku Bałtyk obchodzi 90–lecie istnienia. Od wyniku sportowego zależy, jak będą wyglądały obchody. – Nie wiem, czy jest coś przygotowywane. Najważniejszą uroczystością byłoby w czerwcu świętowanie utrzymania w lidze – dodaje trener Jastrzębowski.

– W szatni są wychowankowie Arki, Lechii, ludzie związani z Trójmiastem. Jestem przekonany, że wszystkim zależy, by jubileusz był w wesołej atmosferze i świetnych nastrojach – kończy Trytko.

Andrzej Klemba 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności