Zdecydowały rzuty karne. Resovia w Fortuna 1. Lidze!

Rozgrywki31.07.2020

Ponad 120 minut musieli czekać kibice w Rzeszowie na wyłonienie zwycięzcy w meczu barażowym o awans do Fortuna 1. Ligi. W regulaminowym czasie gry padł remis 0:0, dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc o wszystkim zdecydowała seria rzutów karnych. Te lepiej wykonywali zawodnicy Resovii i to właśnie oni mogą cieszyć się z awansu na drugi poziom rozgrywkowy!

Na ten mecz cały Rzeszów czekał bardzo długo. Od 26 lat żadnego zespołu z tego miasta nie było na drugim szczeblu rozgrywkowym. W wyjątkowym z wiadomych względów sezonie 2019/2020 Resovia i Stal rywalizowały na trzecim poziomie, kończąc rozgrywki odpowiednio na piątej i szóstej pozycji. Zapewniły sobie tym samym prawo gry w barażach o awans do Fortuna 1. Ligi. Obie ekipy w półfinałach poradziły sobie ze swoimi rywalami – Resovia ograła po rzutach karnych Bytovię Bytów, Stal natomiast wygrała na wyjeździe z GKS Katowice. Losy promocji na zaplecze PKO Ekstraklasy miały rozstrzygnąć się pomiędzy rzeszowskimi klubami, rywalizującymi ze sobą od wielu lat.

Do poziomu emocji kibicowskich piłkarze obu zespołów w pierwszych minutach jednak się nie dostosowali. Spotkanie toczyło się w niskim tempie, a sytuacji bramkowych stworzyli sobie jak na lekarstwo. Gdy już doszło do podbramkowego zamieszania po rzucie wolnym, faulowany był golkiper Stali Wiktor Kaczorowski. Obie ekipy upatrywały swoich szans właśnie w stałych fragmentach gry, lecz przy ich egzekwowaniu brakowało precyzji. Próby dośrodkowań kończyły się albo na murze, albo okazywały się niecelne. Dopiero w 33. minucie serca kibiców zabiły mocniej. Na strzał zdecydował się Maksymilian Hebel, a piłkę z rąk wypuścił Kaczorowski. Bramkarz Stali naprawił jednak swój błąd i choć z kłopotami, to ostatecznie skutecznie chwycił futbolówkę. Więcej emocji w pierwszej połowie spotkania już nie było i zakończyła się ona bezbramkowym remisem.

Drugą odsłonę rzeszowskiej batalii z większym animuszem rozpoczęli gracze Resovii, jednak nie zdołali znaleźć sposobu na defensywę Stali. Goście natomiast starali się odgryzać, lecz ich wysiłki kończyły się przed polem karnym gospodarzy. Dlatego też na uderzenie z dystansu w 71. minucie zdecydował się Wiktor Kłos, lecz skutecznie interweniował bezrobotny wcześniej Marcel Zapytowski. Dla Stali był to sygnał do ataku, goście przejęli inicjatywę, ale nie byli w stanie znaleźć drogi do siatki. W 83. minucie „Żurawie” uratował Wiktor Kaczorowski. Po zamieszaniu w polu karnym piłka dotarła do Karola Twardowskiego, ten uderzył sytuacyjnie, ale bramkarz Stali wykazał się fantastycznym refleksem, broniąc uderzenie piłkarza Resovii. Mimo wysiłków z obu stron, w regulaminowym czasie gry bramki nie padły i sędzia musiał zarządzić dogrywkę.

Niestety, pierwsza jej część nie przyniosła większych emocji. Druga rozpoczęła się od kontrataku Resovii, na strzał zdecydował się Adrian Dziubiński, ale po raz kolejny skutecznie interweniował Wiktor Kaczorowski. Bramki nie padły także w dodatkowym czasie gry, więc o awansie musiała zadecydować seria rzutów karnych. Przez sześć serii zawodnicy obu zespołów się nie mylili, ale w siódmej uderzenie Wiktora Kłosa odbił Marcel Zapytowski. To zapewniło Resovii awans do Fortuna 1. Ligi!