Aktualności

Drugoligowa jesień w liczbach – od zera do 20122

Rozgrywki29.12.2020 

Który bramkarz najlepiej broni rzuty karne, który trener pracuje najdłużej, który zespół nie remisuje, która drużyna ma w składzie najwięcej obcokrajowców, a która gra tylko Polakami? Kto ma w kadrze reprezentantów, mistrzów Polski i zdobywców Pucharu Polski? Co ile minut padała bramka, ile piłkarzy wyleciało z boiska, a ile rozegrało pełną rundę? Zapraszamy do liczbowego podsumowanie rundy jesiennej drugiej ligi.

0 – tyle razy KKS Kalisz zremisował w rundzie jesiennej. To jedyna tak bezkompromisowa drużyna w drugiej lidze.

1 – mistrz Europy do lat 18 gra w drugiej lidze. To 38–letni Mateusz Żytko z KKS Kalisz. Tytuł zdobył z kolegami podczas mistrzostw Europy w 2001 roku w Finlandii.

2 – zespoły rezerw grają w tej lidze. To drugie zespoły Śląska Wrocław i Lecha Poznań.

2,9 – tyle goli średnio w meczu strzelali piłkarze na trzecim poziomie rozgrywek. W 160 spotkaniach padło 465 bramek.

3 – byłych reprezentantów Polski jest w kadrach drugoligowców. To Grzegorz Wojtkowiak (23 występy) z rezerw Lecha, Marcin Burkhardt z Pogoni Siedlce (10) i Marcin Radzewicz z KKS Kalisz (dwa).4 – drużyny radzą sobie w krajowym składzie –Górnik Polkowice, Skra Częstochowa, Błękitni Stargard i KKS Kalisz.

5 – tyle beniaminków gra w tym sezonie w drugiej lidze – KKS Kalisz, Sokół Ostróda, Śląsk II Wrocław, Hutnik Kraków i Motor Lublin.

6 – zawodników w rundzie jesiennej rozegrało komplet spotkań w pełnym wymiarze. To Arkadiusz Jędrych, Bartosz Mrozek, Błażej Niezgoda, Dawid Smug, Kamil Wenger, Zbigniew Wojciechowski. Trzech z nich to bramkarze, a trzech to obrońcy.

7 – zawodników może pochwalić się zdobyciem mistrzostwa Polski. Oprócz Wojtkowiaka i Burkhardta to Dariusz Zjawiński (Znicz), Jarosław Fojut (Stal Rzeszów), Mateusz Żytko (KKS), Denis Gojko (Wigry) i Tomasz Mikołajczak (Chojniczanka).

8 – piłkarzy ma na koncie Puchar Polski. Oprócz Wojtkowiaka, Burkhardta, Zjawińskiego to Paweł Zawistowski (Chojniczanka), Damian Ciechanowski (Olimpia Grudziądz), Adrian Błąd (GKS) i Robert Bartczak (Wigry).

9 – tyle goli, najwięcej w rundzie jesiennej, padło w meczu rezerw Lecha z Hutnikiem. Gospodarze wygrali 6:3.

12 – tylko tyle bramek stracił jesienią lider Górnik Polkowice.13 – punktów zdobyły dwie najsłabsze drużyny ligi: Olimpia Grudziądz i Hutnik Kraków.

14 – goli zdobył najskuteczniejszy zawodnik drugiej ligi – Kamil Wojtyra. 23–letni napastnik Skry Częstochowa zdobył tylko jedną bramkę mniej niż cała drużyna Olimpii Grudziądz i Znicza Pruszków.

16 lat i 63 dni miał najmłodszy zawodnik drugiej ligi – Dawid Winiarski z Olimpii Elbląg.

20 – rzutów karnych zmarnowali jesienią zawodnicy w drugiej lidze. 56 wykorzystali.

21 – z tylu krajów pochodzą piłkarze, którzy jesienią byli w kadrach drugoligowców. Najwięcej jest Słowaków, Brazylijczyków i Ukraińców. Najbardziej kosmopolitycznym zespołem jest Olimpia Grudziądz. Oprócz Polaków w kadrze jest trzech Brazylijczyków, dwóch Mołdawian, Hiszpan, Albańczyk, Afgańczyk, Ormianin i Portugalczyk.

25 – tylu trenerów pracowało w drugiej lidze. Dwa razy doszło do zmiany szkoleniowca w Olimpii Elbląg. Czterech trenerów odeszło już po rundzie jesiennej – Adrian Stawski z Bytovii, Mirosław Hajdo z Motoru, Krzysztof Łętocha ze Stali i Leszek Janiczak z Hutnika.31 – co tyle średnio minut padała bramka w drugiej lidze.

36 – tylu obcokrajowców zagrało jesienią w drugiej lidze.

37 – bramek strzelił najskuteczniejszy zespół rundy jesiennej GKS Katowice.

38 – punktów mają najlepsze drużyny ligi – Górnik Polkowice (jeden mecz rozegrany mniej) i GKS Katowice.

39 – zawodników przedwcześnie zakończyło występ po tym, jak zobaczyli czerwoną kartkę.

40 lat i 166 dni miał najstarszy zawodnik na drugoligowym boisku – Marcin Radzewicz z KKS Kalisz.

55,6 proc. – z taką skutecznością Dawid Smug bronił rzuty karne. Z dziewięciu strzałów z 11 metrów odbił aż pięć.

69 – tyle lat ma najstarszy szkoleniowiec Adam Topolski, który ma też najdłuższy staż w drugiej lidze. Błękitnych prowadzi od 22 czerwca 2018 roku.94 – zawodników ma za sobą występy w ekstraklasie. Najwięcej – po dziewięciu – było w Wigrach, Pogoni i Stali, najmniej – tylko jeden – w Błękitnych, Hutniku, rezerwach Śląska i Skrze. Największym doświadczeniem może pochwalić się Rafał Grodzicki z Motoru Lublin, który w ekstraklasie wystąpił 270 razy.

456 – zawodników wystąpiło jesienią na drugoligowych boiskach.

800 – razy sędziowie pokazywali żółte kartki.

20122 – tyle punktów w Pro Junior System zdobył drugi zespół Lecha Poznań. Za nim znalazły się rezerwy Śląska (10447) i Olimpia Elbląg (6800). Indywidualnie najwięcej punktów swojej drużynie zapewnił Mikołaj Biegański ze Skry – 2880.Andrzej Klemba

Fot. Cyfrasport/Motor Lublin/GKS Katowice

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności