Aktualności

[RAPORT] Zima pokrzyżowała plany I-ligowcom

Rozgrywki03.03.2018 
Zima nie odpuszcza, a grać trzeba. Z ośmiu zaplanowanych na ten weekend meczów Nice 1 ligi nie odbyły się trzy. Boiska w Chojnicach, Niepołomicach i Grudziądzu nie nadają się do rywalizacji. W przeszłości pogoda aż tak bardzo nie krzyżowała planów drużynom zaplecza ekstraklasy.

Tegoroczna zima zaskoczyła nie tylko kierowców. Problem z aurą dotknął kluby II i I ligi. Ze względu na brak podgrzewanej murawy oraz zły stan boisk, trzeba było odwołać trzy pojedynki drugiego szczebla rozgrywek. Nieplanowana dłuższa przerwa czeka piłkarzy Chojniczanki Chojnice, Rakowa Częstochowa, Puszczy Niepołomice, GKS-u Katowice, Olimpii Grudziądz i Stali Mielec. Było też ryzyko, że nie odbędzie także pojedynek Górnika Łęczna z Wigrami Suwałki. Ostatecznie mecz zostanie rozegrany zgodnie z planem. Najbardziej z takiego rozwiązania cieszą się w Suwałkach. Wigry mają bowiem w zanadrzu jedno zaległe spotkanie ze Stomilem Olsztyn.

Nie jest tak źle

Tydzień przed wznowieniem rozgrywek Nice 1 ligi najwięcej pracy mieli chyba organizatorzy meczów. Oni starali się jak mogli, adekwatnie do możliwości i posiadanej infrastruktury, aby boiska nadawały się do gry. Nie wszystkim udało się wygrać tą trudną walkę z zimą. – Zdarzało nam się już odwoływać mecze, nigdy jednak całej kolejki. Za chwilę jest termin FIFA, kiedy piłkarze będą powoływani do reprezentacji. I okazałoby się, że niektóre kluby miałyby odwołane dwa mecze w dwóch pierwszych kolejkach wiosny. Idea była więc taka, aby udało się rozegrać jak największą liczbę spotkań. Mimo srogiej zimy, kluby Nice 1 ligi stanęły na wysokości zadania. Wielu podołało organizacyjnie. Przełożone mecze dotyczą klubów z czystą kartą, którym nowa data meczu z niczym nie koliduje – mówi w rozmowie z Łączy Nas Piłka dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN Łukasz Wachowski.

Z naturą nie wygrasz

Sytuacja, że w pierwszej serii spotkań po przerwie zimowej ze względu na warunki pogodowe, zostały przełożone trzy pojedynki I ligi nie zdarza się często. W sezonach 2012/13, 2013/14, 2014/15 i 2016/17 nie odwołano ani jednego spotkania pierwszej kolejki rundy rewanżowej. Za to w tym sezonie starcie Wigier ze Stomilem przekładano dwukrotnie. Najpierw boisko zalane było wodą, potem pokryte puchem śnieżnym. We wcześniejszych rozgrywkach zły stan boiska związany z pogodą, uniemożliwił rozegranie w terminie na przykład meczu Sandecja Nowy Sącz – Stal Mielec w listopadzie 2016 roku. I też chodziło o śnieg oraz zmarznięte boisko. – Natury nie oszukamy. W 2013 roku podjęliśmy decyzje, że rozgrywki I i II ligi rozpoczną grę wiosną w pierwszy weekend marca. Podgrzewane płyty to kolejny krok ku lepszemu. Trzeba jednak pamiętać, że na tę chwilę ten wymóg dotyczyć będzie klubów, które myślą o ekstraklasie. Odwołanie meczu to naprawdę skrajna sytuacja. Przy 34 kolejkach zresztą nie jest to żaden problem. Termin rezerwowy zawsze można znaleźć – przekonuje Wachowski.

Kluby, które w ten weekend „pauzują” organizują swoim piłkarzom sparingi, aby w jakiś sposób zrekompensować im brak spotkań o stawkę.

Piotr Wiśniewski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży