Aktualności

[NICE 1 LIGA] W Chojnicach bez nerwowych ruchów – krajobraz po rundzie jesiennej

Rozgrywki02.12.2017 

Nasi rozmówcy w Chojnicach wolą uważać na słowa. Przemyśleć je dwa razy niż powiedzieć wprost: „awans będzie nasz!”. Pozycja lidera po rundzie jesiennej jeszcze o niczym nie świadczy. Akurat Chojniczanka wie o tym z własnego doświadczenia. Rok temu, przed rundą rewanżową też prowadziła w tabeli, a do ekstraklasy dostał się kto inny.

Chojniczanka zimę spędzi jako lider Nice 1 ligi. Zespół Krzysztofa Brede był najregularniejszy z całej stawki, przegrał cztery mecze – tyle co Miedź Legnica, i stracił najmniej bramek (13). 35 punktów pozwoliło ekipie z Chojnic wyprzedzić o punkt Odrę Opole. Po 19 kolejkach sezonu 2016/17 chojniczanie też byli liderem. Do ekstraklasy ostatecznie awansowała czwarta po rundzie jesiennej Sandecja Nowy Sącz i ósmy Górnik Zabrze. Co więcej – rok temu Chojniczanka miała niemal identyczny dorobek punktowy, co teraz (36). Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Lider waży więcej

– Dlaczego teraz miałoby się udać? – zastanawia się wiceprezes Chojniczanki Jarosław Klauzo. – W klubie jest kompletnie inna sytuacja. Wtedy kończyliśmy rundę z drugim trenerem i byliśmy w trakcie wyboru trzeciego, a sezon skończyliśmy z czwartym szkoleniowcem. Teraz z jednym pracujemy od początku do końca. I to jest ten nasz handicap. A tak w ogóle, byłem skłonny założyć się o duże pieniądze, że z Maciejem Bartoszkiem awansowalibyśmy – przekonuje Klauzo. Dziś przedstawiciel lidera Nice 1 ligi z takimi deklaracjami się wstrzymuje, co nie znaczy, że nie jest pewny siły drużyny. Woli po prostu chuchać i dmuchać na zimne. – Lubię się zakładać. Jednak w tej chwili nie chcemy wypowiadać słów na „a” i „e”. Runda rewanżowa będzie pewnie tak dziwna i niespodziewana, że pierwsze miejsce po jesieni niczego nie daje, poza tym różnice punktowa są bardzo małe. Butelka dobrego trunku wiele nie kosztuje, ale nie ma sensu się licytować. Przed nami 15 wojen. Pokazuje to terminarz. Na początek gramy z samą czołówką. Emocje będą duże, ale zawał raczej mi nie grozi. W razie czego mamy na miejscu karetkę, poza tym przez jedenaście lat mojej obecności w Chojniczance jestem już zaprawiony w emocjach – śmieje się wiceprezes klubu z Chojnic.

Wymieniając atuty lidera w walce o ekstraklasę, Klauzo zwraca uwagę na stabilny, ograny skład. Jedną z ważniejszych postaci zespołu jest kapitan, Paweł Zawistowski. – Miejsce w tabeli najlepiej pokazuje jaka ta jesień była dla Chojniczanki. Sporo się w drużynie zmieniło. Mieliśmy obawy w którą stronę to zmierza, nie wiedzieliśmy czy i kiedy odpalimy. Jeśli o mnie chodzi, nie była to jakaś oszałamiająca runda. Słaba też nie, raczej coś pomiędzy. Bramki i asysty to tylko dodatek. Wypadłem z gry na kilka meczów. Najpierw kontuzja łydki, potem złamane żebro. Przez problem z żebrem nie mogłem zagrać w dwumeczu z Górnikiem. A bardzo czekałem na rywalizację z nimi – mówi pomocnik w rozmowie z Łączy Nas Piłka.

Zawistowski też uważa, że Chojniczanka wyciągnęła wnioski z zeszłorocznej lekcji. – Poprawiliśmy grę w obronie, tracimy mało bramek – zauważa. Odkąd drużynę prowadzi Krzysztof Brede, chojniczanie zmienili także sposób gry. – Wcześniej graliśmy bardziej ofensywnie. Ustawialiśmy wysoki pressing na całym boisku, byliśmy agresywni w grze. Nie do końca było to rozważne. Teraz czekamy na przeciwnika, większą uwagę poświęcamy defensywie. Trener wymaga od nas profesjonalizmu, trzymamy się zasad, które określił na samym początku – dodaje kapitan żółto-bało-czerwonych.

Sukces lubi ciszę

Pokora, nauka, czyny zamiast słów – zasada „ciszej jedziesz, dalej dojedziesz”, idealnie oddaje nastroje w Chojniczance. – Nie nastawiamy się na awans. Mamy bolesne doświadczenia z poprzedniego sezonu. Po pierwszej rundzie odważnie mówiliśmy o awansie, jacy to nie jesteśmy mocni. Potem wyszło jak wyszło. Początek drugiej rundy był słaby w naszym wykonaniu. Mieliśmy mnóstwo remisów i przez to nie awansowaliśmy. Nie mogliśmy się rozpędzić. Z drugiej strony cały czas byliśmy liderem, choć nie wygrywaliśmy. Nikt nas nie doganiał, ani my nie uciekaliśmy. To nas uśpiło – podkreśla Zawistowski.

Klauzo: – Nie możemy dać się zwariować. W takich momentach najważniejsza jest ciężka praca. Nie chcemy składać żadnych deklaracji, tylko spokój nas uratuje!

Piotr Wiśniewski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży