Aktualności

[NICE 1 LIGA] Trudna wiosna beniaminków. Jak było w poprzednich latach?

Rozgrywki17.04.2018 

Runda jesienna dla pierwszoligowych beniaminków była wyjątkowo udana. W pięciu poprzednich sezonach nie zdarzyło się, by wszyscy ligowi nowicjusze byli na tak wysokich pozycjach. Wiosną Raków Częstochowa i Odra Opole wpadły jednak w dołek formy. Jak w ostatnich latach rozgrywki kończyły drużyny beniaminków?

2012/2013

Do I ligi awansowały wówczas po dwie drużyny z grup wschodniej i zachodniej II ligi. W 2012 roku były to Miedź Legnica, GKS Tychy, Okocimski KS Brzesko i Stomil Olsztyn. Jesienią najlepiej spisywali się legniczanie, którzy szybko zadomowili się w I-ligowej stawce. Po rundzie jesiennej zajmowali piąte miejsce, mając zaledwie trzy punkty straty do miejsca premiowanego awansem. Ostatecznie zsunęli się o trzy pozycje, a różnica punktowa wzrosła do jedenastu. Miedź przeskoczył między innymi GKS Tychy, który zachował stabilną, szóstą pozycję, wywalczoną jesienią.

Dużo większe problemy mieli beniaminkowie z grupy wschodniej. Obie te ekipy do rundy rewanżowej przystępowały zajmując miejsca w strefie spadkowej. Ostatecznie obu udało się zachować ligowy byt – Stomil Olsztyn finiszował na pozycji trzynastej, a Okocimski KS o dwie niżej. Do piłkarzy z Brzeska uśmiechnęło się szczęście, bo 15. miejsce oznaczało spadek. Licencji na grę na zapleczu ekstraklasy nie otrzymała jednak warszawska Polonia i w I lidze pozostał Okocimski KS.

6. GKS Tychy (6. miejsce po rundzie jesiennej)
8. Miedź Legnica (5.)
13. Stomil Olsztyn (15.)
15. Okocimski KS Brzesko (17.)

2013/2014

Tym razem do I ligi awansowały Energetyk ROW Rybnik, Chojniczanka Chojnice, Wisła Płock i Puszcza Niepołomice. Tylko piłkarze z Płocka po rundzie jesiennej zdołali zakotwiczyć w górnej połowie tabeli – zajmowali pozycję numer sześć z pięcioma punktami straty do strefy awansu. Jedenaste miejsce, z przewagą zaledwie dwóch punktów nad strefą spadkową, zajmowała Chojniczanka, natomiast Puszcza i Energetyk ROW zakotwiczyły w zonie oznaczającej spadek. Obu nie udało się już jej opuścić i dwóch beniaminków musiało pogodzić się z relegacją. Wisła Płock nie obniżyła znacząco lotów, zsuwając się o jedną pozycję, a Chojniczanka – choć jej przewaga nad strefą spadkową wzrosła z dwóch do ośmiu punktów – spadła na miejsce czternaste.

7. Wisła Płock (6.)
14. Chojniczanka Chojnice (11.)
16. Puszcza Niepołomice (16.) – spadek
17. Energetyk ROW Rybnik (17.) – spadek


2014/2015

Runda jesienna dla beniaminków – Chrobrego Głogów, Drutex-Bytovii Bytów, Wigier Suwałki i Pogoni Siedlce – była bardzo nieudana. Najgorzej spisywali się siedlczanie, którzy zajmowali przedostatnią pozycję z siedmioma punktami straty do bezpiecznej strefy. Tylko dwa miejsca wyżej plasowali się bytowiacy, trzy – suwalczanie, a cztery – głogowianie. Wiosną Wigry, Chrobry i Bytovia prezentowały się już dużo lepiej i ze sporą przewagą utrzymały się w lidze, choć żadnej z tych ekip nie udało się wskoczyć do górnej połówki tabeli. Nieco gorzej szło Pogoni, która o utrzymanie musiała bić się w barażach. Ostatecznie okazała się jednak lepsza od Rakowa Częstochowa i pozostała na drugim szczeblu rozgrywek.

9. Wigry Suwałki (14.)
11. Chrobry Głogów (12.)
13. Drutex-Bytovia Bytów (15.)
15. Pogoń Siedlce (17.) – wygrane baraże o utrzymanie

2015/2016

Ten sezon był pierwszym, w którym do I ligi awansowały trzy zespoły. Wcześniej doszło do reorganizacji II ligi, która została scentralizowana. W efekcie reformy gwarancję awansu mają trzy ekipy, czwarta natomiast walczy o promocję w barażach. Wówczas bezpośredni awans zaliczyły MKS Kluczbork, Zagłębie Sosnowiec i Rozwój Katowice. Barażowych starć nie przebrnął Raków Częstochowa.

Już od początku rozgrywek świetnie spisywało się Zagłębie, które po rundzie jesiennej zajmowało trzecią pozycję z trzema punktami straty do wicelidera. Dużo gorzej wiodło się MKS-owi i Rozwojowi. Kluczborzanie znajdowali się na skraju strefy barażowej, a katowiczanie w strefie spadkowej. Zespół z Sosnowca utrzymał swoją wysoką pozycję, ale jego strata wzrosła do jedenastu punktów. MKS Kluczbork zakończył sezon na miejscu barażowym, ale nie musiał ich rozgrywać ze względu na kłopoty licencyjne innych klubów. Nie poszczęściło się za to Rozwojowi, który spadł z ligi z sześciopunktową stratą do miejsca barażowego.

3. Zagłębie Sosnowiec (3.)
15. MKS Kluczbork (14.) – odwołane baraże
17. Rozwój Katowice (17.) – spadek


2016/2017

To drugie najbardziej nieudane w ostatnich latach rozgrywki dla beniaminków. W Nice 1 lidze zameldowały się Stal Mielec, Znicz Pruszków, GKS Tychy oraz Wisła Puławy. Już po rundzie jesiennej widać było, że czeka je zacięta walka o utrzymanie. Wszystkie zespoły okupowały pozycje 14.-17.. Dwóm z nich nie udało się wybronić wiosną – z ligą pożegnały się Wisła Puławy i Znicz Pruszków. Do końca ważyły się losy GKS Tychy, ale ostatecznie tyszanie, zajmujący po jesieni najniższe miejsce spośród beniaminków, zachowali ligowy byt. Najwyżej finiszowała mielecka Stal, która pewnie zapewniła sobie utrzymanie.

10. Stal Mielec (14.)
14. GKS Tychy (17.)
16. Wisła Puławy (15.) – spadek
17. Znicz Pruszków (16.) – spadek

2017/2018

W rundzie jesiennej bieżącego sezonu zespoły beniaminków spisywały się wyśmienicie. Dość powiedzieć, że Odra Opole i Raków Częstochowa zajmowały odpowiednio drugie i trzecie miejsce w tabeli, a Puszcza Niepołomice dziewiąte. Wydawało się, że Odra i Raków będą w stanie nawet włączyć się do walki o awans do LOTTO Ekstraklasy, ale początek rundy wiosennej jest dla obu ekip bardzo trudny. Raków w sześciu meczach wygrał tylko raz i zapisał na swoim koncie cztery punkty. Jeszcze słabiej prezentuje się bilans Odry, która nie zdołała zwyciężyć w żadnym z siedmiu spotkań, gromadząc jedynie trzy „oczka”. Czy opolanie i częstochowanie jeszcze się otrząsną?

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności