Aktualności

[NICE 1 LIGA] Mistrzowie jesieni bez awansu? To zdarza się rzadko

Rozgrywki16.01.2018 

Po zakończeniu jesiennych zmagań w rozgrywkach Nice 1 ligi na czele usadowiły się ekipy Chojniczanki Chojnice i Odry Opole. Dla pierwszej z tych drużyn to powtórka osiągnięcia z poprzedniego sezonu. Wtedy to zawodnicy z Chojnic rok zamknęli na pozycji lidera, jednak ostatecznie nie zdołali zapewnić sobie awansu. Sprawdziliśmy, jak w ostatnich dziesięciu latach radzili sobie wiosną mistrzowie jesieni na zapleczu ekstraklasy!

2007/2008

Po zakończeniu rundy jesiennej w fotelu lidera zasiadła Arka Gdynia. Wiosną drużyna znad Bałtyku nie radziła sobie już tak dobrze, ale nie straciła awansu. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtym sezonie do ekstraklasy promocję wywalczyły aż cztery ekipy. Najniżej sklasyfikowaną z nich, która na koniec rozgrywek mogła otwierać szampany, była właśnie Arka. Gdyby jednak wówczas obowiązywały takie same zasady jak obecnie, gdynianie zamiast radości przeżywaliby wielką smutę. Sezon na szczycie zakończył największy rywal Arki – gdańska Lechia – po jesieni zajmująca pozycję numer cztery.

Lider po rundzie jesiennej: Arka Gdynia. Awans: Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Piast Gliwice, ARKA GDYNIA.


2008/2009

Ligę zdominował wówczas Widzew Łódź, który rywalizację zakończył z jedenastoma punktami przewagi nad trzecią w tabeli Koroną Kielce. Także po jesieni – choć już z minimalną zaliczką – to właśnie zespół z Al. Piłsudskiego zasiadał w fotelu lidera. Z awansu jednak się nie cieszył. Już wiosną było jasne, że Widzew w ekstraklasie nie zagra ze względu na karę za czyny korupcyjne. Awansowały więc Zagłębie Lubin i Korona Kielce, a łodzianie na swoją kolej musieli jeszcze poczekać.

Lider po rundzie jesiennej: Widzew Łódź. Awans: Zagłębie Lubin, Korona Kielce.

2009/2010

W kolejnych rozgrywkach Widzew potwierdził swoją władzę absolutną. Już po jesieni było właściwie jasne, kto będzie cieszył się z awansu. Siedem punktów przewagi nad trzecim w tabeli lokalnym rywalem – ŁKS – dało widzewiakom wiosną bardzo pewną pozycję. Nie zwolnili oni jednak tempa. W piętnastu spotkaniach wygrali jedenastokrotnie, a przegrali tylko raz, gdy lepszy okazał się Znicz Pruszków. Efekt? Awans z przewagą osiemnastu (!) punktów nad trzecią w tabeli Sandecją Nowy Sącz.

Lider po rundzie jesiennej: Widzew Łódź. Awans: WIDZEW ŁÓDŹ, Górnik Zabrze.


2010/2011

W sezonie 2010/2011 do ataku na ekstraklasę ruszył drugi łódzki klub, ŁKS. Na koniec roku przewaga tej ekipy nad trzecim Piastem Gliwice nie była aż tak imponująca jak w przypadku Widzewa, bo wynosiła cztery punkty, ale także dawała spory komfort psychiczny. Wiosną ŁKS nie był aż tak skuteczny – okazał się dopiero czwartą drużyną pod względem zdobytych w tym czasie punktów – ale i tak finiszował na pozycji numer jeden, powiększając nawet przewagę nad trzecią drużyną w tabeli do pięciu punktów.

Lider po rundzie jesiennej: ŁKS Łódź. Awans: ŁKS ŁÓDŹ, Podbeskidzie Bielsko-Biała.

2011/2012

Tym razem na czele tabeli po rundzie jesiennej zameldowała się szczecińska Pogoń. „Portowcy” rok zakończyli z czterema oczkami zaliczki nad Termaliką Bruk-Bet Nieciecza oraz Zawiszą Bydgoszcz. O rundzie wiosennej prezentowali się jednak bardzo przeciętnie, notując aż sześć porażek. Przegrali między innymi z Olimpią Elbląg, która w całym sezonie wygrała ledwie… cztery mecze. To właśnie po tym meczu swej słynnej, motywującej wypowiedzi udzielił bramkarz Radosław Janukiewicz. Pomogła na tyle, że Pogoń z drugiego miejsca zapewniła sobie awans, finiszując trzy punkty za Piastem Gliwice.

Lider po rundzie jesiennej: Pogoń Szczecin. Awans: Piast Gliwice, POGOŃ SZCZECIN.


2012/2013

Runda jesienna przyniosła sporą niespodziankę. Mimo obecności w lidze takich firm jak Cracovia, Zawisza Bydgoszcz czy Arka Gdynia, w fotelu lidera usadowiła się Flota Świnoujście. Trudno też mówić, że był to przypadek – nadmorska ekipa wypracowała sobie aż siedem punktów zaliczki nad trzecią w tabeli Cracovią. Wiosna okazała się jednak sądna. Sześć porażek i pięć remisów w siedemnastu spotkaniach to wynik, który wyrzucił Flotę poza czołową dwójkę, choć rywalizacja do samego końca była bardzo zacięta. Flocie do awansu zabrakło tylko jednego punktu, a z osiągnięcia celu cieszył się bydgoski Zawisza oraz Cracovia.

Lider po rundzie jesiennej: Flota Świnoujście. Awans: Zawisza Bydgoszcz, Cracovia.

2013/2014

Po jesieni w walce o awans do ekstraklasy liczyły się praktycznie tylko trzy zespoły – lider, czyli Górnik Łęczna, a także GKS Bełchatów i GKS Katowice. Co prawda wiosną z formą wystrzeliła Bruk-Bet Termalica Nieciecza, ale słaba postawa jesienią nie pozwoliła jej dogonić czołowej dwójki – GKS Bełchatów i Górnika Łęczna. To właśnie te dwie ekipy cieszyły się z awansu, choć zespół z Lubelszczyzny wiosną nie zachwycał, wygrywając tylko siedem z szesnastu spotkań. Inne drużyny traciły jednak punkty równie chętnie i mistrz jesieni mógł w czerwcu otwierać szampany.

Lider po rundzie jesiennej: Górnik Łęczna. Awans: GKS Bełchatów, GÓRNIK ŁĘCZNA.


2014/2015

Wiosna sezonu 2013/2014 pokazała, że apetyt na awans do ekstraklasy ma Termalica Bruk-Bet Nieciecza. W kolejnej edycji rozgrywek piłkarze spod Tarnowa znów dali sygnał, że włączą się do walki o najwyższe cele. Po rundzie jesiennej przewodzili rywalizacji, mając trzypunktowy zapas nad Wisłą Płock i Zagłębiem Lubin. Wiosną – mimo wątpliwości wielu kibiców w całej Polsce – niecieczanie potwierdzili swoją dobrą dyspozycję. Wygrali 10 z piętnastu spotkań i choć co prawda stracili pozycję lidera na rzecz Zagłębia Lubin, zapewnili sobie awans do ekstraklasy, w której grają do dziś.

Lider po rundzie jesiennej: Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Awans: Zagłębie Lubin, TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA.

2015/2016

Sezon, który miał swoich absolutnych dominatorów. Wisła Płock i Arka Gdynia odskoczyły stawce, choć po rundzie wiosennej miały odpowiednio cztery i trzy punkty zapasu nad trzecim w tabeli Zagłębiem Sosnowiec. Wiosną sukcesywnie powiększały swoją przewagę, choć w tabeli dokonań rundy przedzieliła ich Olimpia Grudziądz. Niemniej jednak ich awans był zupełnie niezagrożony. Ligę wygrała Arka, drugie miejsce zajął natomiast mistrz jesieni, Wisła. Przewaga płocczan nad Zagłębiem wyniosła finalnie dziewięć punktów.

Lider po rundzie jesiennej: Wisła Płock. Awans: Arka Gdynia, WISŁA PŁOCK.


2016/2017

Szalony miniony sezon dokładnie pamiętają z pewnością wszyscy sympatycy polskiego futbolu ligowego. Zacięta rywalizacja trwała właściwie do ostatniej minuty rozgrywek. Po rundzie jesiennej pozycją lidera mogła pochwalić się Chojniczanka Chojnice, jednak różnice punktowe były wręcz minimalne. Dość powiedzieć, że piłkarze z Chojnic mieli sześć punktów przewagi nad… ósmym w tabeli Górnikiem Zabrze. Słaba postawa wiosną – aż osiem remisów i tylko cztery zwycięstwa – wypchnęły lidera ze strefy premiowanej awansem aż na pozycję numer pięć. W ekstraklasie zameldowały się natomiast Sandecja Nowy Sącz i wspomniany Górnik.

Lider po rundzie jesiennej: Chojniczanka Chojnice. Awans: Sandecja Nowy Sącz, Górnik Zabrze.

W ostatnich dziesięciu latach tylko dwukrotnie zdarzyło się więc, by I-ligowy mistrz jesieni nie wywalczył wiosną awansu do ekstraklasy. Stało się to udziałem Floty Świnoujście i Chojniczanki Chojnice. Z promocji nie cieszył się też łódzki Widzew, ale to już wypadkowa czynników pozasportowych. W bieżącym sezonie na czele ponownie znajduje się Chojniczanka. Czy wiosną wyciągnie wnioski z ubiegłorocznego niepowodzenia i wywalczy historyczny awans?

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności