Aktualności

[NICE 1 LIGA] Czas wracać do pracy. Przygotowania do wiosny rozpoczęte

Rozgrywki08.01.2018 

Po zimowej przerwie zdecydowana większość drużyn Nice 1 ligi rozpoczęła już przygotowania do rundy wiosennej. W niektórych zespołach doszło już do pierwszych ruchów transferowych – najciekawszy miał miejsce w Rakowie Częstochowa.

Do swojego macierzystego klubu powrócił bowiem dwukrotny reprezentant Polski Mateusz Zachara. Jeszcze sezon temu, gdy niespełna 28-letni obecnie napastnik zdobywał bramki dla krakowskiej Wisły, takie rozwiązanie wydawało się niemal abstrakcyjne. – W Częstochowie zastałem nową rzeczywistość. Raków bardzo się zmienił przez ten czas, przede wszystkim organizacyjnie. To już nie ten sam klub, z którego ruszyłem w Polskę i świat – powiedział w rozmowie z Łączy Nas Piłka.

>>> PRZECZYTAJ NASZ WYWIAD Z MATEUSZEM ZACHARĄ <<<

Zachara rundę jesienną spędził w nieco cieplejszym klimacie, przywdziewając barwy portugalskiej Tondeli, jednak tam wielkiej kariery nie zrobił. Narodziny dziecka i częste podróże do Polski, a także kontuzje spowodowały, że zagrał zaledwie w czterech spotkaniach i wrócił do Polski, żeby nieco się odbudować. O tym, że znajdujący się w I-ligowej czołówce Raków to już nie ten sam zespół, świadczy choćby prezentacja nowego zawodnika, przedstawiona w formie filmu z fabułą. I choć grę aktorską można nieco doszlifować, na boisku powinno być znacznie lepiej. Tym bardziej, że trener Marek Papszun lubi i potrafi pracować z doświadczonymi zawodnikami. Jesienią pod jego skrzydłami bardzo dobrze prezentowali się między innymi Adam Czerkas i Piotr Malinowski. W zespołach prowadzonych przez Papszuna nie ma bowiem miejsca na choćby minimalną taryfę ulgową. To może także doskonale posłużyć Zacharze w powrocie na najwyższy poziom.


Po doświadczenie sięgnęli też działacze Ruchu Chorzów, którzy zakontraktowali byłego zawodnika między innymi SC Heerenveen i Willem II Tilburg, występującego ostatnio w Odrze Opole Pawła Wojciechowskiego. „Niebiescy” o pozyskanie tego piłkarza starali się już latem, pojawił się temat wypożyczenia, ale ostatecznie dopiero zimą rozmowy zostały sfinalizowane. – Wiem, jak gra się w I lidze i mam nadzieję, że pomogę zespołowi swoim doświadczeniem. Najlepiej czuję się w środku boiska jako tzw. fałszywa dziewiątka, ale zobaczymy, jakie miejsce wybierze dla mnie trener. Wszędzie będę starał się pomóc zespołowi – powiedział po parafowaniu umowy Wojciechowski. Nowy nabytek Ruchu wraz z zespołem będzie przygotowywał się do rundy wiosennej na zgrupowaniach w Rybniku oraz na Cyprze.

Poza granice kraju wyjadą także GKS Katowice, Podbeskidzie Bielsko-Biała. Raków Częstochowa, Stal Mielec i Zagłębie Sosnowiec. Cztery pierwsze ekipy obraly najpopularniejszy kierunek wśród polskich zespołów i przygotowywać się będą w Turcji, sosnowiczanie polecą za to do Hiszpanii. Nietypowe zgrupowanie odbędą natomiast zawodnicy Wigier Suwałki. W drugiej połowie stycznia wyjadą bowiem do… białoruskiego Grodna, gdzie zagrają dwa sparingi – z tamtejszym Niomanem oraz litewskim FK Trakai.


Nadal nie są znane dokładne plany Olimpii Grudziądz, jednak 16. zespół Nice 1 ligi przygotowywał się będzie do wiosny pod wodzą nowego trenera. Miejsce Jacka Paszulewicza, który już wcześniej zapowiadał, że być może potrzebne są pewne zmiany i jest w stanie zrezygnować, zajął dobrze znany w Grudziądzu Dariusz Kubicki. 54-letni szkoleniowiec pracował już w Olimpii przez 1,5 sezonu. Ostatnio natomiast odpowiadał za wyniki II-ligowego Znicza Pruszków, z którego odszedł w kwietniu ubiegłego roku. Czy zdoła wyciągnąć zespół z kryzysu?

Emil Kopański


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży