Aktualności

Moda na Turcję w Fortuna 1 lidze. Bogaty kalendarz lidera

Rozgrywki09.01.2019 

Zima w pełni, a wielu pierwszoligowców rozpoczęło już przygotowania do rundy wiosennej. W poniedziałek 7 stycznia urlopy skończyli piłkarze Rakowa Częstochowa, Warty Poznań, Garbarni Kraków, Odry Opole, ŁKS-u Łódź, GKS-u Jastrzębie, Stali Mielec oraz Stomilu Olsztyn. Jako ostatni do zajęć przystąpią zawodnicy GKS-u Tychy. Coraz więcej drużyn zaplecza ekstraklasy wyjeżdża na zagraniczne zgrupowania, ulubionym ich miejscem stała się Turcja. Z gościny sąsiedniej Litwy skorzystają za to Wigry Suwałki, które w swoim planie sparingowym uwzględniły tylko jednego rywala z Polski.

Fotel lidera zobowiązuje

Pierwsze miejsce w tabeli, spora przewaga i względny spokój wcale nie oznacza, że gracze lidera mogą liczyć na taryfę ulgową u swojego trenera, a co za tym idzie: dłuższy wypoczynek po świętach. Trener Marek Papszun trening drużyny wyznaczył na 7 stycznia i choć jego zawodnicy wykonali jesienią bardzo dobrą pracę to... zimą też czeka ich spora dawka zajęć. Częstochowianie rozpoczęli więc przygotowania do wiosny tego samego dnia, co... lider LOTTO Ekstraklasy, Lechia Gdańsk. Pierwszy poniedziałek nowego roku oznaczał także powrót do obowiązków dla graczy siedmiu innych ekip Fortuna 1 ligi. Pozostali I-ligowcy stawią się w klubach we wtorek, środę, a jeszcze inni dopiero w przyszłym tygodniu (Bytovia Bytów, Termalica Nieciecza, GKS Katowice). Ostatnim zespołem, który ruszy z przygotowaniami do rundy rewanżowej będzie GKS Tychy. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza przerwę od treningów mają do 16 stycznia.

Wszędzie dobrze, ale... w Turcji najlepiej

Nie wszyscy przedstawiciele drugiego szczebla rozgrywek w Polsce mają ten komfort, że mogą „przeczekać” część zimy w ciepłych krajach i przygotowywać się do wiosennej batalii na zielonych boiskach. W takiej sytuacji znalazła się Garbarnia Kraków. Beniaminek Fortuna I ligi zimą praktycznie nie opuści własnego obiektu przy ul. Rydlówka 23, jedynym urozmaiceniem będą wyjazdy na sparingi z Piastem Gliwice i Stalą Mielec. Zanim dojdzie do tych konfrontacji, na pierwszy ogień zespołu Bogusława Pietrzaka pójdą juniorzy tego klubu. – Widziałem jesienią dwa mecze juniorów i uważam, że będzie warto zmierzyć się z nimi, aby zobaczyć ich na tle pierwszej drużyny. Kto wie, może coś fajnego się urodzi – cytuje słowa trenera oficjalna strona internetowa Garbarni.

Krakowianie z lekką zazdrością mogą spoglądać w kierunku drugiego beniaminka, Warty Poznań, która wprawdzie też zostaje w kraju, tyle że drużyna Petra Nemca ma zaplanowane zgrupowanie w Grodzisku Wielkopolskim (2-9 lutego). Niedaleko, ale zawsze to obóz. „Warciarze” mogą poza tym korzystać z obiektów w Jarocinie, Poznaniu, stąd też niektóre sparingi rozegrają w różnych miastach Wielkopolski (z Rakowem i Mieszko Gniezno). Nemec już zapowiedział, że da swoim piłkarzom mocno w kość, co ma przynieść efekty wiosną, kiedy toczyć się będzie walka o utrzymanie.

Zaprawienie w zimowej scenerii polskich boisk może mieć niemałe znaczenie, z czego powinni zwłaszcza skorzystać zawodnicy wspomnianej Garbarni, ale i Chojniczanki Chojnice, Puszczy Niepołomice, Termaliki, GKS-u Tychy, czy Chrobrego Głogów. Chojniczanka pierwsze dni lutego spędzi nad polskim morzem (obóz w Cetniewie). Pojawi się nad Bałtykiem dziewięć dni po Termalice, która w dniach 17-26 stycznia stacjonować będzie we Władysławowie. Ci pierwsi, dodatkowo, przed startem rundy wiosennej zmierzą się z Lechią. Termalica natomiast wyleci jeszcze na obóz do Turcji.

Turcja zresztą w ostatnim czasie stała się mocno oblegana zarówno przez polskich turystów, jak i kluby piłkarskie znad Wisły. „Słoniki” nie są tutaj odosobnionym przypadkiem. Oprócz nich Turcję zimą odwiedzą Bytovia Bytów (10-21 lutego, Belek), Stal Mielec (6-18 lutego, Kargicak Goldcity Sport Complex), Raków (3-17 lutego, Kizilagac), Odra (12-21 lutego, okolice Antalyi), ŁKS (9-21 lutego, Side), Podbeskidzie, GKS Katowice (10-21 lutego, Belek). Stali szykują się przez to ciekawi sparingpartnerzy. Trwają bowiem rozmowy m.in. ze słoweńskim Celje oraz Navbahor Namangan z Uzbekistanu.

Dodajmy, że Puszcza wyjedzie do wsi Szalowa w Małopolsce, gdzie mieli pojawić się także tyszanie. W ostatniej chwili zmieniono jednak plany, w związku z czym GKS zawita do Spały. Zaś pierwszy zespół Fortuna 1 ligi spędzi również czas w Jarocinie.

Dobrze żyć z sąsiadami

Około godzinna podróż czeka 9 lutego zawodników Wigier Suwałki. Tego dnia rozpoczną obóz w niedalekim Mariampolu, skąd w linii prostej dzieli od Suwałk kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie zimowych przygotowań, Wigry rozegrają dziewięć sparingów, i główną areną zmagań zespołu z Suwalszczyzny stanie się właśnie Mariampol. Co ciekawe, nie wszystkie mecze towarzyskie 15. ekipa I ligi rozegra w tym mieście podczas zgrupowania (trzy: Żalgiris Wilno, Stumbras Kowno, RFS Ryga), w pozostałych przypadkach jeździć tam będą na starcia przeciwko FK Panevėžys, Sūduvie Marijampole i Żalgirisowi Kowno. Plany towarzyskich gier Wigier uwzględniają tylko jeden test mecz z polskim rywalem (20 lutego ze Zniczem Biała Piska).

Na międzynarodowe towarzystwo w swoim programie postawiła Sandecja (FC Tatran Presov, Zemplin Michalovce, Partizan Bardejov), w planach pozostałych I-ligowców (poza tymi, którzy będą w Turcji) nie ma aż tylu sparingów z drużyną zagraniczną. Ale na przykład Stomil Olsztyn spotka się z Baltiką Kalinigrad, natomiast GKS Katowice z FK Fotbol Trinec. Na bogaty harmonogram sparingowy stawia trener GKS-u Jastrzębie. Szkoleniowiec jednej z rewelacji rundy jesiennej w Fortuna I lidze zaplanował dziesięć takich gier, połączonych ze zgrupowaniem w Kamieniu.

Urozmaicony rozkład zajęć czeka zimą zawodników Stomilu. Choć w kasie klubowej nie przelewa się, to pod względem różnorodności przygotowań olsztynianie nie mają na co narzekać. Nie dość, że w dniach 21-26 stycznia wyjadą na obóz do Mławy, to dodatkowo udadzą się na pięć dni (11-16 lutego) w okolice Szczecina, do Nieborowa.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności