Aktualności

Dzień Dawcy Szpiku z udziałem zawodników Miedzi

Rozgrywki23.10.2014 

W niedzielę 26 października podczas 8 Urodzin Galerii Piastów w Legnicy odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. W godz. 11.00 – 18.00 będzie prowadzona rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W akcji wezmą udział m.in. zawodnicy Miedzi Legnica.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów, 26 października podczas 8. Urodzin Galerii Piastów w Legnicy, zorganizowany zostanie Dzień Dawcy Szpiku. Zachęcać do rejestracji w bazie dawców szpiku będą m.in. piłkarze Miedzi Legnica.

– Im więcej ludzi będzie zarejestrowanych, tym większa szansa na uratowanie życia osobom chorym na białaczkę.  Wystarczy tylko chwila. Ważne jest pomaganie innym, to nic nas nie kosztuje – mówi inicjator akcji Krzysztof Piotrowski, na co dzień kierownik ds. organizacyjnych w Miedzi, który w lipcu br. sam został dawcą szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w Galerii Piastów w Legnicy w niedzielę 26 października, w godz. 11.00-18.00.


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt.
Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 570 000 (wrzesień 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 434 (wrzesień 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, a działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

TAGI: Miedź Legnica, Dzień Dawcy Szpiku,

Zobacz również

Zawodnicy

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności