Aktualności

#PierwszoligoweCzytanie, czyli kreatywnie w dobrej sprawie

Rozgrywki03.10.2019 
To był piłkarsko intensywny czas dla pierwszoligowców, ale znaleźli również chwilę na udział w nietypowej akcji. Przyjrzymy się kilku przykładom działań komunikacyjnych, które potwierdzają dobrze znane piłkarskie hasło #PierwszaLigaStylŻycia.

Wspólnie z pierwszoligowymi klubami Fortuna 1 Liga włączyła się w obchody Dnia Głośnego Czytania (29. września), chcąc z jednej strony podjąć walkę ze stereotypami, a z drugiej strony pokazać, że pierwszoligowcom zależy na tym, by wspólnie móc zrobić coś dobrego. Akcja przeprowadzona w serwisach społecznościowych pierwszoligowców trwała kilkanaście dni, w trakcie których publikowane były zdjęcia oraz filmy ukazujące zawodników, członków sztabu szkoleniowego, trenerów akademii i osoby związane z klubem. Tym razem zamiast piłki trzymali oni w dłoniach książkę.

Wigry Suwałki wprowadziły nas do bajkowej krainy stworzonej przez wybitną suwalczankę – Marię Konopnicką i zaprezentowały szerszej publiczności kilka materiałów wideo. Michał Król recytował „Stefka Burczymuchę”, Jakub Świątek przedstawiał „Filusia-Śmiałka”, a trener Adam Fedoruk (30 września przestał być trenerem Wigier – red.) – „Wesołego Janka”.


Olimpia Grudziądz w swojej komunikacji przemyciła pozytywny przekaz związanym z książkami, publikując wiele zdjęć przedstawicieli klubu z lekturą w dłoni. Zwieńczeniem akcji był nietypowy trening akademii, gdzie piłkę zastąpił zupełnie inny atrybut.

GKS Jastrzębie połączył trzy elementy: głośne czytanie, uśmiechnięte dzieci i dobrą zabawę – sukces gwarantowany. Wcześniej atrybut książki pojawił się na treningu, czyli śmiało możemy powiedzieć, że lektura zagości na dłużej.

Warta Poznań przygotowała wywiad… nie o karierze zawodnika, marzeniach związanych z futbolem, celach czy aktualnych wynikach, ale o czytaniu i korzyściach, jakie z niego wypływają. Zawodnik Adrian Cierpka zaznaczył w nim m.in., że stara się czytać jak najwięcej książek, bo uważa, że warto się rozwijać, zdobywać wiedzę, poszerzać swoje horyzonty. Cały wywiad do przeczytania jest TUTAJ .

Chrobry Głogów zapowiedział akcję nieco tajemniczo, pytając co w piłkarskiej szatni robi książeczka dla dzieci. „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie” to bajkowa książka dla najmłodszych, która opisuje ważne miejsca na głogowskiej ziemi. Słowem – bawi i uczy!

W Olsztynie połączono akcję #PierwszoligoweCzytanie z bieżącą działalnością dla lokalnej społeczności i tak powstała koncepcja odwiedzin placówek szkolnych i przedszkolnych pod szyldem ligowej akcji. Stomil Olsztyn wspólnie z partnerami klubu, w nadchodzącym tygodniu przekaże zestaw książek dla podopiecznych Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, a w planach ma również kontynuację wizyt w placówkach edukacyjnych. Miedź Legnica w swojej komunikacji wykorzystała maskotkę – pieszczotliwie nazywaną królem pierwszoligowej dżungli. Nie mogło być zatem innego wyboru, jak tylko przedstawienie ukochanego przez miliony „Króla lwa”. Zachwycone i uśmiechnięte maluchy, charakterystyczna muzyka i… zachęta do tego, by za wzorem przedstawicieli Miedzianki czytać najmłodszym.

A Sandecja? Nowosądeczanie podeszli do tematu jeszcze bardziej kreatywnie. Głośne czytanie „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza… wykorzystali bowiem jako sposób motywacji przed meczem z Wartą Poznań. Do swoich działań włączyli również swoją akademię, bowiem Tadeusz Socha przedstawiał dzieciom najpiękniejsze polskie baśnie. GKS Bełchatów, a konkretniej Dawid Kocyła wprost ze stadionu zaprezentował absolutnie wyjątkowy komiks pt. „Franek walczy ze smogiem”, a same książki były obecne również w autokarze… Zatem w trakcie podróży był czas połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności