Aktualności

Zespoły rezerw – jakie niosą korzyści dla klubów LOTTO Ekstraklasy?

Rozgrywki14.02.2018 
Po zakończeniu poprzedniego sezonu Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Cracovia, Jagiellonia Białystok oraz Korona Kielce zrezygnowała z funkcjonowania zespołu rezerw, choć przez ostatnie lata szlify zbierało tam wielu zawodników, którzy później wskakiwali na dobre do pierwszego zespołu. Nadszedł czas, by sprawdzić, ilu piłkarzy występujących obecnie w LOTTO Ekstraklasie skorzystało na działaniu swojej drugiej drużyny.

Od razu w oczy rzucają się dwa kluby – Górnik Zabrze i Zagłębie Lubin. W zespole beniaminka prym w bieżących rozgrywkach wiedzie młodzież, na którą bardzo odważnie stawia trener Marcin Brosz. Wielu z jego podopiecznych w przeszłości występowało w drugiej drużynie, grającej obecnie w III lidze. Wystarczy wspomnieć o Tomaszu Losce, Szymonie Żurkowskim czy braciach Wolsztyńskich, Łukaszu i Rafale. Pierwszy z nich – bramkarz młodzieżowej reprezentacji Polski – modelowo piął się w górę. Zaczynał w III-ligowych rezerwach, później przywdziewał trykoty Nadwiślana Góra i Rakowa Częstochowa, aż w końcu wywalczył miejsce w bramce pierwszego zespołu Górnika i dziś zbiera dobre recenzje za występy w LOTTO Ekstraklasie. Młodszy o rok Żurkowski dopiero w poprzednim sezonie zaczął regularnie grać na poziomie seniorskim w III lidze, a dziś jest jednym z czołowych pomocników w polskiej lidze. Bracia Łukasz i Rafał Wolsztyński z kolei długo przebijali się z rezerw, będąc wypożyczanymi do Limanovii Limanowa i Legionovii Legionowo, ale gdy już wskoczyli na właściwy poziom, na pewno nie zawodzą na najwyższym stopniu rozgrywkowym. Swój czas w rezerwach – choć Legii Warszawa – spędził też Mateusz Wieteska, na którego Marcin Brosz stawiał jesienią bardzo chętnie. A w kolejce czekają kolejni zawodnicy, którzy nabierali bądź wciąż nabierają doświadczenia na poziomie III ligi, że wspomnimy tylko Marcina Urynowicza, Krzysztofa Kiklaisza czy Dominika Lasika.


Także Zagłębie Lubin mocno „ogrywa” swoich zawodników w rezerwach. Przez ten etap przeszedł choćby debiutujący niedawno w reprezentacji Jarosław Jach. Przez prawie trzy lata grał niemal wyłącznie w drugim zespole „Miedziowych”, ale to zaprocentowało. W młodym wieku wskoczył do środka obrony ekstraklasowego Zagłębia i dobrą postawą zapracował na transfer do angielskiego Crystal Palace FC. W wielu meczach rezerw na boisku pojawiali się wraz z Jachem Jarosław Kubicki i Krzysztof Piątek. Po kilkudziesięciu miesiącach wszyscy znaleźli się w kadrze na mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, a obecnie mają pewne miejsca w składzie swoich drużyn – Kubicki wciąż Zagłębia, a Piątek Cracovii. Niewykluczone, że dołączy do nich niebawem Dominik Hładun. Bramkarz rywalizuje o grę z Martinem Polackiem i Piotrem Leciejewskim. Przed rozpoczęciem rundy wydawało się, że zostanie mu tylko pozycja numer trzy, ale rzeczywistość może okazać się zdecydowanie lepsza. Polacek coraz głośniej naciska na transfer, a Leciejewski mocno zawiódł w starciu z Legią Warszawa, w którym sprokurował rzut karny, decydujący o porażce zespołu z Lubina. Nie można też zapominać, że w kadrze znajdują się inni piłkarze z przeszłością w rezerwach, jak Filip Jagiełło, Sebastian Bonecki czy Dominik Jończy.


Barwy Zagłębia przywdziewa obecnie też Łukasz Moneta, wypożyczony z warszawskiej Legii. On również ma za sobą długi okres gry w rezerwach. Jesienią występował głównie w III-ligowej Legii II, ale teraz buduje nowy rozdział w swojej karierze. Jeszcze dłużej na swoją prawdziwą szansę w barwach klubu z Łazienkowskiej musiał czekać Michał Kopczyński. W minionym sezonie niespełna 26-letni pomocnik znajdował się na istnej huśtawce. Dzielił rezerwy z… Ligą Mistrzów. Najpierw grał przeciwko drugiej drużynie Jagiellonii Białystok, by cztery dni później rozegrać pełne 90 minut w starciu z Realem Madryt. I z pewnością nie zawiódł. Swoje szlify w seniorskiej piłce na poziomie rezerw zbierali też Sebastian Szymański – obwoływany jednym z najciekawszych piłkarzy młodego pokolenia – oraz Konrad Michalak (obecnie wypożyczony z Legii do Wisły Płock).


W innych klubach LOTTO Ekstraklasy również nie brakuje piłkarzy, szlifujących swoje seniorskie umiejętności w drugich drużynach. Część z nich trafiła do młodzieżowych reprezentacji Polski (m.in. Robert Gumny, Dariusz Formella, Patryk Lipski, Jakub Wrąbel), inni odgrywają coraz większą rolę w swoich klubach (jak Michał Nalepa, Mateusz Wdowiak, Marcin Cebula, Patryk Dziczek, Jakub Bartosz). A w kolejce czekają już następni.

Emil Kopański

Zespoły rezerw drużyn LOTTO Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 (liga/miejsce po rundzie jesiennej):

Arka Gdynia – IV liga pomorska, 11. miejsce

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – brak zespołu rezerw (od sezonu 2017/2018)

Cracovia – brak zespołu rezerw (od sezonu 2017/2018)

Górnik Zabrze – III liga, grupa III, 8. miejsce

Jagiellonia Białystok – brak zespołu rezerw (od sezonu 2017/2018)

Korona Kielce – brak zespołu rezerw (od sezonu 2017/2018)

Lech Poznań – III liga, grupa II, 7. miejsce

Lechia Gdańsk – brak zespołu rezerw (od sezonu 2016/2017)

Legia Warszawa – III liga, grupa I, 8. miejsce

Piast Gliwice – IV liga śląska, grupa I, 14. miejsce

Pogoń Szczecin – III liga, grupa II, 9. miejsce

Sandecja Nowy Sącz – IV liga małopolska, grupa wschodnia, 11. miejsce

Śląsk Wrocław – IV liga dolnośląska, grupa wschodnia, 2. miejsce

Wisła Kraków – brak zespołu rezerw (wycofane po 5. kolejce sezonu 2017/2018)

Wisła Płock – IV liga mazowiecka, grupa północna, 3. miejsce

Zagłębie Lubin – III liga, grupa III, 15. miejsce

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności