Aktualności

Zagłębie – Wisła. Mecz skutecznych młodzieżowców

Rozgrywki13.02.2020 
Nie licząc drużyny, która w swojej sile młodych piłkarzy bazowała na jednej mocnej jednostce (Jagiellonia Białystok) oraz ekipie Lecha Poznań, gdzie młodzież odgrywała główne role, najskuteczniejszych zawodników o statusie młodzieżowca mają Zagłębie Lubin oraz dwie Wisły – płocka i krakowska. Tą drugą czeka konfrontacja na wyjeździe właśnie z Zagłębiem (niedziela, godz. 15:00). Ten mecz zapowiada się ciekawie ze względu na pojedynek Bartosz Białek, Bartosz Slisz, Łukasz Poręba kontra Aleksander Buksa i Kamil Wojtkowski.

Buksa oraz Wojtkowski w ostatniej kolejce strzelili po golu. Były to ich drugie trafienia w obecnym sezonie. Dzięki tym dwóm golom „Biała Gwiazda” awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji drużyn z najskuteczniejszymi młodzieżowcami. Klasyfikację otwiera Lech Poznań. Do dziesięciu goli strzelonych w rundzie jesiennej poznaniacy dołożyli kolejne dwa – w meczu z Rakowem Częstochowa na listę strzelców wpisali się Tymoteusz Puchacz (trzeci gol) i Jakub Moder (premierowe trafienie). Dziesięć bramek zdobyli w minionej rundzie młodzi piłkarze Jagiellonii. 7 z nich było autorstwa Patryka Klimali, który został bohaterem transferu do Celtiku FC. Zaraz za podium znajdują się młodzieżowcy Pogoni Szczecin (trzy trafienia).Lepsza jakość niż ilość?

Lech jest nie tylko hegemonem w zestawieniu skutecznych zawodników młodego pokolenia, ale też w liczbie minut rozegranych przez tych graczy. Po ostatniej kolejce liczba ta wzrosła do 6063. Drugie miejsce pod względem czasu gry piłkarzy mających status młodzieżowca zajmuje Zagłębie (3957). Dalej są Górnik Zabrze (3523), Legia Warszawa (3315), Raków Częstochowa (3305). Młodzieżowcy „Białej Gwiazdy” przebywali na boisku niespełna 2400 minut (2393). Ale w tym przypadku czas gry nie był równoznaczny z liczbą goli, jaką strzelili młodzi gracze. To tylko pokazuje, że jakością i... skutecznością ci zawodnicy nie grzeszą.Jak liczba bramek zdobytych przez młodzieżowców Wisły oraz Zagłębia wygląda na tle pozostałych piłkarzy zespołu? W Wiśle te proporcje prezentują się następująco: 4 wobec 21. W Zagłębiu: 8 wobec 23. Procentowo: 16 do 26 na korzyść lubinian.

Buksa jest z tego grona najmłodszy (17 lat). Wojtkowski jest 21-latkiem. Slisz ma 20 lat, Białek 18, Poręba 19. W Zagłębiu w tym sezonie gole strzelali też Patryk Szysz (2 bramki), rocznik 1998 oraz Dawid Pakulski (1 gol, rocznik 1998). – Dla mnie liczba goli przy nazwisku młodzieżowca nie ma aż takiego znaczenia. Bardziej wymowne jest to, że był mecz, w którym jednocześnie na boisku mieliśmy dwóch młodzieżowców. Jak widać nie tylko PESEL determinuje, kto zagra w Wiśle w konkretnym spotkaniu. I to jest najważniejsze. Chłopaki potwierdzają, że mają umiejętności. Olek i „Wojo” [Wojtkowski] zapracowali na to, żeby grać razem na poziomie ekstraklasy. Zagłębie? Bardzo duży potencjał akademii. Idzie to w dobrą stroną. Naturalną konsekwencją ich pracy z młodzieżą jest spora grupa młodzieży, która dostaje szanse i zdobywa bramki – mówi nam trener Wisły Kraków Artur Skowronek.Kolejka młodzieży

Buksa już zdołał zapisać się w historii ekstraklasy. Został bowiem najmłodszym strzelcem gola na tym poziomie rozgrywkowym. Mało brakowało, a w sobotę pobiłby rekord Dawida Kownackiego, najmłodszego zdobywcy co najmniej dwóch bramek w ekstraklasie. Dawid zrobił to mając 17 lat i 22 dni. Napastnik Wisły był dokładnie o dzień starszy.

17-letni snajper ma od kogo czerpać wzorce. Jego brat Adam właśnie odszedł do ligi MLS. Teraz to nastolatek może kontynuować piłkarskie tradycje w rodzinie. – Olek szuka powtarzalności. Ma umiejętności techniczne, to wiemy. Cały czas rozwija się taktycznie. To chłopak, którego trzeba pielęgnować, wspierać jego rozwój. Co ważne, stoi stabilnie na ziemi. Jest gotowy na ciężką pracę. Cechuje go pokora – powiedział w rozmowie z Łączy Nas Piłka Skowronek.

Poprzednia kolejka, w której gole strzelali wiślaccy młodzieżowcy, była w ogóle szczególna dla młodzieżowców. Otóż uzyskali oni 27 procent wszystkich trafień w kolejce. To najlepszy wynik w trwającym sezonie. Dodajmy, że strzelali chłopcy z roczników 1998 (3), 1999, 2001 i 2003.

W niedzielę w trakcie meczu Zagłębia z Wisłą na boisku być może zobaczymy kilku zawodników młodego pokolenia. Trzech-czterech to zapewne minimum.

Piotr Wiśniewski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności