Aktualności

[RAPORT MŁODZIEŻOWCA] Podsumowanie sezonu 2019/2020

Rozgrywki28.07.2020 

Za nami pierwszy sezon w historii ekstraklasy, w którym wszystkie zespoły były zobligowane do gry co najmniej jednego zawodnika o statusie młodzieżowca. W rozgrywkach 2019/2020 byli to piłkarze z obywatelstwem polskim urodzeni w roku 1998 i młodsi. Czas na podsumowanie ich występów!

LICZBA ZAWODNIKÓW MŁODZIEŻOWYCH

143 – tylu piłkarzy o statusie młodzieżowca pojawiło się w sezonie 2019/2020 na boiskach PKO Ekstraklasy. Najwięcej takich zawodników – po trzynastu – wystąpiło w barwach Jagiellonii Białystok i Lecha Poznań. Po dwunastu piłkarzy z rocznika 1998 i młodszych dostało szansę występu dla Korony Kielce oraz Legii Warszawa. Najmniej chętnie z młodzieżowców korzystali natomiast trenerzy ŁKS Łódź i Piasta Gliwice (po pięciu) oraz Śląska Wrocław (sześciu).

LICZBA ZDOBYTYCH BRAMEK

107 – tyle bramek w sezonie 2019/2020 zdobyli w PKO Ekstraklasie młodzieżowcy. Najwięcej z nich, dziewięć, padło łupem Bartosza Białka z Zagłębia Lubin. O jednego gola mniej zapisali na swoim koncie Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) i Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław). Drużynowo największą liczbą trafień może pochwalić się Lech, którego zawodnicy zdobyli aż 27 bramek. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazło się Zagłębie, z dorobkiem 17 goli. Tylko w jednym przypadku zdarzyło się, by żaden z młodzieżowców nie zameldował się na liście strzelców, a mowa o Lechii Gdańsk. Jednego gola młodzieżowcy strzelili dla Górnika Zabrze, a po dwa dla Arki Gdynia oraz Piasta Gliwice.


LICZBA MINUT ROZEGRANYCH PRZEZ MŁODZIEŻOWCÓW

88 252 – tyle minut łącznie spędzili na murawach PKO Ekstraklasy piłkarze legitymujący się statusem młodzieżowca. Najwięcej, bo aż 11 503, przypadło graczom poznańskiego Lecha. Na drugim miejscu w tym zestawieniu uplasowała się Legia Warszawa (6874), a na trzecim Zagłębie Lubin (6756). Na drugim biegunie, z najmniejszą liczbą rozegranych minut, znalazły się ekipy Piasta Gliwice (3452), Śląsk Wrocław (3454) i Arka Gdynia (4015).

NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH MINUT (INDYWIDUALNIE)

3150 – tyle minut spędzonych na murawie zaliczył rekordzista PKO Ekstraklasy w sezonie 2019/2020, czyli Przemysław Wiśniewski z Górnika Zabrze. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazł się Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław, 3032), a na kolejnych Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin, 3023), Radosław Majecki (Legia Warszawa, 2970) oraz Kamil Jóźwiak (Lech Poznań, 2920). Dwóch piłkarzy pojawiło się natomiast na murawie tylko na jedną minutę. To Filip Dymerski z Lechii Gdańsk oraz Mateusz Supryn, przywdziewający barwy Cracovii.


NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH MECZÓW (INDYWIDUALNIE)

35 – tyle meczów rozegrało pięciu zawodników, którzy mogą pochwalić się największą liczbą meczów rozegranych w sezonie 2019/2020. To Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin), Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań) i Przemysław Wiśniewski (Górnik Zabrze). O jedno spotkanie mniej rozegrał Sebastian Milewski, a po 33 występy zaliczyli Marcin Listkowski (Pogoń Szczecin), Radosław Majecki (Legia Warszawa) i Patryk Szysz (Zagłębie Lubin). 26 piłkarzy zaliczyło natomiast symboliczne, jednorazowe występy.


NAPOMNIENIA I WYKLUCZENIA Z GRY

192 – tyle żółtych kartek w sezonie 2019/2020 obejrzeli zawodnicy o statusie młodzieżowca. Najwięcej z nich zebrali gracze Lecha Poznań (26), Jagiellonii Białystok i Lechii Gdańsk (po 16). Najmniej napomnień stało się udziałem piłkarzy Śląska Wrocław (4), Zagłębia Lubin (6), Piasta Gliwice i Wisły Płock (po 8). Młodzieżowcy obejrzeli też sześć czerwonych kartek. Przed upływem regulaminowego czasu gry do szatni musieli udać się Bartosz Bida (Jagiellonia Białystok), Karol Fila (Lechia Gdańsk), Mateusz Hołownia (Wisła Kraków), Sebastian Milewski (Piast Gliwice), Arkadiusz Paluszek (Górnik Zabrze) i Mateusz Spychała (Korona Kielce).
Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności