Aktualności

Płacheta, Jóźwiak, Majecki… Kto ich zastąpi w kolejnym sezonie? Przegląd młodzieżowców

Rozgrywki06.08.2020 
W sezonie 2019/2020 w PKO Ekstraklasie po raz pierwszy w historii obowiązywał przepis dotyczący gry zawodnika o statusie młodzieżowca. Przyniosło to bardzo dobre efekty, a wielu młodych piłkarzy pokazało się ze świetnej strony. Przed rozpoczęciem kolejnych rozgrywek sprawdzamy stan posiadania klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 2020/2021 piłkarzami o statusie młodzieżowca będą zawodnicy urodzeni w roku 1999 i młodsi.

CRACOVIA

W minionym sezonie w barwach „Pasów” najwięcej minut rozegrał Kamil Pestka. Ukończył on jednak wiek młodzieżowca, lecz trener Michał Probierz ma go kim zastąpić. Jeszcze więcej szans powinien bowiem dostawać Sylwester Lusiusz, który w kampanii 2019/2020 rozegrał tylko 17 minut mniej niż Pestka. W odwodzie pozostają także grający już znacznie mniej Michał Rakoczy, Sebastian Strózik i Daniel Pik. Szkoleniowiec Cracovii będzie miał zatem niewielkie pole manewru, ale być może zaskoczy wyborem nieoczywistym. Lusiusz, będący młodzieżowym reprezentantem Polski, wydaje się być wyborem numer jeden, lecz trzeba być przygotowanym na urazy i pauzy związane z nadmiarem żółtych kartek.

Młodzieżowcy w Cracovii 2020/2021*:

Tomasz Bała (1 mecz w ekstraklasie/0 bramek)

Przemysław Kapek (0/0)

Sylwester Lusiusz (28/0)

Filip Majchrowicz (0/0)

Jakub Myszor (0/0)

Mateusz Pieńczak (0/0)

Daniel Pik (11/0)

Dorian Pituła (0/0)

Michał Rakoczy (10/1)

Sebastian Strózik (33/1)

Mateusz Supryn (1/0)

Patryk Zaucha (0/0)

GÓRNIK ZABRZE

Przemysław Wiśniewski, który był czołowym młodzieżowcem w talii trenera Marcina Brosza, w sezonie 2020/2021 nie będzie już mógł pochwalić się tym statusem. Dla wielu szkoleniowców byłby to zapewne spory problem, ale w Zabrzu można wskazać co najmniej dwóch piłkarzy, którzy mogą wziąć podobny ciężar na swoje barki. To Daniel Ściślak, który w minionym sezonie wystąpił w 22 spotkaniach, oraz Aleksander Paluszek, wprowadzany do pierwszej jedenastki w ostatnich kolejkach rozgrywek 2019/2020. W odwodzie pozostają też tacy zawodnicy jak Adrian Gryszkiewicz, Kacper Michalski czy Dariusz Pawłowski, więc szkoleniowiec zabrskiej drużyny może być spokojny.

Młodzieżowcy w Górniku Zabrze 2020/2021:

Adrian Gryszkiewicz (32/0)

Wojciech Hajda (9/0)

Krzysztof Kubica (0/0)

Kamil Lukoszek (0/0)

Kacper Michalski (11/0)

Bartosz Neugebauer (0/0)

Aleksander Paluszek (2/0)

Dariusz Pawłowski (8/0)

Michał Rostkowski (1/0)

Daniel Ściślak (22/0)


JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Nowy trener białostockiej drużyny Bogdan Zając będzie miał kim dysponować w zakresie młodzieżowców. Kandydatem numer jeden do gry wydaje się być Bartosz Bida, młodzieżowy reprezentant Polski. Oprócz niego więcej szans może dostawać Wojciech Błyszko, który w ostatnim etapie sezonu 2019/2020 wskoczył do podstawowej jedenastki „Jagi”. Po transferze Pavelsa Steinborsa na ławkę rezerwowych wróci zapewne Xavier Dziekoński, ale i on może po cichu liczyć na swoje chwile. Szeroka grupa młodzieżowców to atut trenera Zająca, który będzie mógł swobodnie nimi rotować.

Młodzieżowcy w Jagiellonii Białystok 2020/2021:

Bartosz Bida (25/5)

Wojciech Błyszko (3/0)

Xavier Dziekoński (2/0)

Maciej Mas (0/0)

Mikołaj Nawrocki (1/0)

Paweł Olszewski (2/0)

Aleksander Stawiarz (1/0)

Karol Struski (2/0)

Krzysztof Toporkiewicz (2/0)

Bartłomiej Wdowik (8/0)

LECH POZNAŃ

W Poznaniu o obsadę młodzieżowca w wyjściowej jedenastce nikt nie musi się martwić. Zawodnikami o tym statusie, którzy na co dzień przywdziewają barwy Lecha, można byłoby swobodnie obdzielić jeszcze kilka innych zespołów. Najważniejszymi postaciami są zdecydowanie Jakub Moder i Tymoteusz Puchacz, którzy dołożyli bardzo dużą cegiełkę do wicemistrzostwa Polski. Swój wkład mieli również tacy piłkarze jak Jakub Kamiński i Filip Marchwiński, a nie można też zapominać o Michale Skórasiu czy Filipie Szymczaku. Komfort, jaki ma trener Dariusz Żuraw, jest na pewno obiektem zazdrości wielu szkoleniowców klubów PKO Ekstraklasy.

Młodzieżowcy w Lechu Poznań 2020/2021:

Krzysztof Bąkowski (0/0)

Jakub Kamiński (24/4)

Filip Marchwiński (31/5)

Miłosz Mleczko (1/0)

Jakub Moder (27/5)

Tymoteusz Puchacz (38/3)

Michał Skóraś (20/1)

Filip Szymczak (4/0)


LECHIA GDAŃSK

W minionym sezonie najwięcej minut spośród zawodników o statusie młodzieżowca w barwach Lechii Gdańsk rozegrał Karol Fila. Obecnie stracił on już ten przywilej, ale ma godnego następcę. Tomasz Makowski, bo o nim mowa, mimo młodego wieku jest bardzo doświadczonym ligowcem. Ma już na koncie 50 ligowych występów oraz dwa finały Pucharu Polski, więc na pewno będzie niezmiernie istotnym ogniwem w układance trenera Piotra Stokowca. Jeżeli nie będzie mógł zagrać, najpoważniejszymi kandydatami do zastąpienia Makowskiego wydają się być Jakub Kałuziński, Rafał Kobryń i Kacper Urbański. Pole manewru nie jest może zbyt szerokie, ale szkoleniowiec Lechii nie ma chyba z tego powodu wielkiego bólu głowy.

Młodzieżowcy w Lechii Gdańsk 2020/2021:

Mateusz Cegiełka (0/0)

Filip Dymerski (2/0)

Jakub Kałuziński (3/0)

Rafał Kobryń (8/0)

Tomasz Makowski (50/0)

Adrian Petk (0/0)

Kacper Sezonienko (0/0)

Mateusz Sopoćko (5/0)

Kacper Urbański (3/0)

LEGIA WARSZAWA

W sezonie 2019/2020 numerem jeden wśród młodzieżowców Legii Warszawa był Radosław Majecki. Młody golkiper jest już jednak piłkarzem AS Monaco, lecz jego strata nie spędza snu z powiek trenerowi Aleksandarowi Vukoviciowi. W drużynie ze stolicy nie brakuje bowiem piłkarzy, którzy – zachowując status młodzieżowca – nie obniżą poziomu. Odkryciem poprzedniej kampanii ligowej okazał się Michał Karbownik i to on powinien być czołowym młodzieżowcem Legii. Oprócz niego szkoleniowiec ma do dyspozycji także Bartosza Slisza, mającego na koncie już 55 spotkań rozegranych na poziomie ekstraklasowym. A nie można zapomnieć również o Piotrze Pyrdole, Macieju Rosołku czy Szymonie Włodarczyku. Młodych gniewnych w Legii nie brakuje i warszawianie nie mają najmniejszych powodów do zmartwień w tym względzie.

Młodzieżowcy w Legii Warszawa 2020/2021:

Radosław Cielemęcki (2/0)

Mateusz Grudziński (1/0)

Michał Karbownik (28/0)

Mateusz Kochalski (0/0)

Kacper Kostorz (3/0)

Łukasz Łakomy (0/0)

Cezary Miszta (0/0)

Ariel Mosór (2/0)

Nikodem Niski (0/0)

Piotr Pyrdoł (12/1)

Maciej Rosołek (14/3)

Bartosz Slisz (55/2)

Szymon Włodarczyk (2/0)


PIAST GLIWICE

Trener Waldemar Fornalik w minionym sezonie korzystał głównie z usług Sebastiana Milewskiego. Tym razem nie będzie miał takiego komfortu, a jego pole manewru znacznie się skurczyło. Do dyspozycji szkoleniowca pozostaje zaledwie sześciu piłkarzy o statusie młodzieżowca, w dodatku bez większego doświadczenia na poziomie ekstraklasy. Były selekcjoner reprezentacji Polski wielokrotnie udowadniał jednak, że jest w stanie poradzić sobie z każdą przeciwnością. Zagadką pozostaje, na kogo postawi odważniej. Do drużyny Piasta dołączył Javier Ajenjo Hyjek, który jest etatowym reprezentantem Polski w kategoriach juniorskich. Kto wie, może jego talent objawi się w ekstraklasie w sezonie 2020/2021?

Młodzieżowcy w Piaście Gliwice w sezonie 2020/2021:

Remigiusz Borkała (1/0)

Javier Ajenjo Hyjek (0/0)

Arkadiusz Pyrka (0/0)

Michał Rakowiecki (0/0)

Kamil Stanek (1/0)

Dominik Steczyk (18/0)

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA

Podbeskidzie Bielsko-Biała powróciło na najwyższy szczebel rozgrywkowy po czterech latach nieobecności. Nic więc dziwnego, że nie może pochwalić się zawodnikami o statusie młodzieżowca z doświadczeniem w ekstraklasie. Nie oznacza to jednak, że z pewnością będzie miało w tym zakresie duży problem po awansie. Już na poziomie pierwszoligowym z bardzo dobrej strony pokazywał się Konrad Sieracki, charakteryzujący się odważną i dojrzałą grą. Wiosnę zabrała mu poważna kontuzja, jednak po wyleczeniu i awansie może być ważną postacią zespołu. Także Jakub Bieroński wydaje się piłkarzem, na którego warto zwrócić uwagę. W zespole „Górali” nie będzie już występował Mateusz Sopoćko, który powrócił z wypożyczenia do Lechii Gdańsk, ale i tak trener Krzysztof Brede nie powinien mieć problemów z młodzieżowcami.

Młodzieżowcy w Podbeskidziu Bielsko-Biała 2020/2021:

Michał Batelt (0/0)

Jakub Bieroński (0/0)

Patryk Drabik (0/0)

Filip Laskowski (0/0)

Arkadiusz Leszczyński (0/0)

Szymon Mroczko (0/0)

Konrad Sieracki (0/0)

Michał Studnicki (0/0)

POGOŃ SZCZECIN

W minionym sezonie główne role jako młodzieżowcy w zespole Pogoni Szczecin odgrywali Sebastian Kowalczyk i Marcin Listkowski. Obaj stracili już ten status i teraz trenera Kostę Runjaicia czeka poszukiwanie ich następcy. W kolejce czekają utalentowani i powoli wprowadzani do drużyny Kacper Kozłowski, Kacper Smoliński, Hubert Turski i Maciej Żurawski. Wydaje się, że to właśnie wśród nich należy upatrywać młodzieżowców, którzy będą dostawali najwięcej szans. Pogoń jednak talentami stoi i niewykluczone, że któryś z młodych piłkarzy jeszcze nas zaskoczy.

Młodzieżowcy w Pogoni Szczecin 2020/2021:

Filip Balcewicz (0/0)

Kacper Cichoń (0/0)

Mariusz Fornalczyk (0/0)

Jędrzej Grobelny (0/0)

Oskar Kalenik (0/0)

Kacper Kozłowski (4/0)

Dariusz Krzysztofek (0/0)

Bartłomiej Mruk (0/0)

Kacper Smoliński (3/1)

Błażej Starzycki (0/0)

Nikodem Sujecki (0/0)

Kryspin Szcześniak (0/0)

Hubert Turski (8/0)

Marcel Wędrychowski (2/0)

Maciej Żurawski (10/0)


RAKÓW CZĘSTOCHOWA

W minionym sezonie w barwach Rakowa Częstochowa główną rolę wśród młodzieżowców odgrywał Kamil Piątkowski. Wydaje się, że w nadchodzących rozgrywkach będzie podobnie. Spośród zawodników o tym statusie, których ma do dyspozycji trener Marek Papszun, Piątkowski ma zdecydowanie największe doświadczenie. Z dobrej strony zaprezentował się też Ben Lederman, który może dostawać sporo szans. Okazję do gry powinien mieć również Daniel Mikołajewski – liczba obrońców w zespole z Częstochowy mocno się skurczyła, więc były piłkarz Lechii Gdańsk może liczyć na dość regularne występy.

Młodzieżowcy w Rakowie Częstochowa 2020/2021:

Jakub Bator (1/0)

Mateusz Kaczmarek (1/0)

Ben Lederman (6/0)

Daniel Mikołajewski (8/0)

Kamil Piątkowski (24/1)

Kacper Trelowski (0/0)

STAL MIELEC

Do sezonu 2020/2021 Stal Mielec, czyli beniaminek PKO Ekstraklasy, przystępuje bez żadnego młodzieżowca, który ma już za sobą debiut na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Nie oznacza to jednak, że nowy trener mielczan, Dariusz Skrzypczak, będzie miał spory ból głowy. Ma bowiem do dyspozycji choćby Szymona Stasika, który zdążył się pokazać z całkiem niezłej strony w rozgrywkach Fortuna 1. Ligi. Nie może co prawda pochwalić się świetnymi liczbami, ale daje zespołowi dużo zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Z całą pewnością warto zwrócić na niego uwagę.

Młodzieżowcy w Stali Mielec 2020/2021:

Bartosz Bajorek (0/0)

Mateusz Chmielowiec (0/0)

Mateusz Dudek (0/0)

Jan Kozłowski (0/0)

Adam Kramarz (0/0)

Kacper Sadłocha (0/0)

Łukasz Seweryn (0/0)

Adrian Skrzyniak (0/0)

Szymon Stasik (0/0)

Rafał Strączek (0/0)


ŚLĄSK WROCŁAW

W minionych rozgrywkach pewniakiem do gry o statusie młodzieżowca był Przemysław Płacheta. Trudno w tym momencie wskazać jego następcę. W sezonie 2019/2020 swoje minuty „łapał” Piotr Samiec-Talar, ale nie można uznać go za najpoważniejszego kandydata do regularnej gry. Po kontuzji do gry powrócił Adrian Łyszczarz, który zdążył zaliczyć całkiem niezły występ w starciu z Lechią Gdańsk, zaliczając w nim asystę. Poza nimi klub z Wrocławia pozyskał też Mateusza Praszelika, który może dać trenerowi szersze pole manewru. Rotacje w składzie Śląska pod względem młodzieżowców wydają się być nieuniknione.

Młodzieżowcy w Śląsku Wrocław 2020/2021:

Przemysław Bargiel (5/0)

Sebastian Bergier (20/0)

Bartosz Boruń (0/0)

Grzegorz Kotowicz (0/0)

Adrian Łyszczarz (16/0)

Mateusz Maćkowiak (0/0)

Mateusz Praszelik (5/0)

Piotr Samiec-Talar (12/0)

Marcin Szpakowski (1/0)

WARTA POZNAŃ

W kolejnym z beniaminków PKO Ekstraklasy wśród młodzieżowców prym wiedzie Aleks Ławniczak. W minionym sezonie rozegrał 21 ligowych spotkań, wystąpił też w obu starciach barażowych, co jak na tak młody wiek i newralgiczną pozycję – środkowego obrońcy – jest wynikiem co najmniej przyzwoitym. Pozostali młodzieżowcy, którzy znajdują się wciąż w kadrze Warty, odgrywali epizodyczne role. Trener Piotr Tworek będzie musiał jednak na nich postawić zdecydowanie odważniej, bo niemożliwym jest, by Ławniczak był w stanie rozegrać wszystkie spotkania w pełnym wymiarze czasowym.

Młodzieżowcy w Warcie Poznań 2020/2021:

Aleks Ławniczak (0/0)

Filip Małek (0/0)

Dominik Smykowski (0/0)

Kajetan Szmyt (0/0)

Mateusz Wojciechowski (0/0)

WISŁA KRAKÓW

W barwach Wisły Kraków głównym kandydatem do gry w roli młodzieżowca jest Aleksander Buksa. Siedemnastoletni napastnik w poprzednim sezonie pokazał się z bardzo dobrej strony, zdobył w ekstraklasie cztery bramki, choć tylko trzy razy pojawiał się na murawie w wyjściowym składzie „Białej Gwiazdy”. Po ukończeniu wieku młodzieżowca i opuszczeniu klubu przez Kamila Wojtkowskiego to właśnie na barkach Buksy spocznie zapewne dużo większa odpowiedzialność. W sukurs mogą iść mu Damian Pawłowski czy Daniel Hoyo-Kowalski, który debiutował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym jako piętnastolatek, ale wydaje się, że to właśnie młodszego z braci Buksów będziemy oglądać najczęściej.

Młodzieżowcy w Wiśle Kraków 2020/2021:

Kamil Broda (0/0)

Aleksander Buksa (25/4)

Kacper Duda (0/0)

Mateusz Duda (0/0)

Marcin Grabowski (10/0)

Daniel Hoyo-Kowalski (5/0)

Patryk Moskiewicz (0/0)

Damian Pawłowski (10/0)

Dawid Szot (7/0)


WISŁA PŁOCK

W poprzednim sezonie młodzieżowcem numer jeden w zespole prowadzonym przez Radosława Sobolewskiego był Damian Michalski. Obrońca stracił już jednak ten status i szkoleniowiec „Nafciarzy” musi szukać jego następcy. Wydaje się, że najpoważniejszym kandydatem będzie osiemnastoletni Dawid Kocyła. Młody napastnik ma już na koncie trzy bramki zdobyte w najwyższej klasie rozgrywkowej i powinien dostawać sporo szans. W odwodzie pozostają też Aleksander Pawlak i Paweł Żuk, którzy mogą również odegrać sporą rolę.

Młodzieżowcy w Wiśle Płock 2020/2021:

Fryderyk Gerbowski (0/0)

Dawid Kocyła (11/3)

Kacper Kondracki (0/0)

Patryk Leszczyński (0/0)

Mateusz Lewandowski (0/0)

Aleksander Pawlak (4/0)

Adrian Tokarski (0/0)

Jakub Witek (1/0)

Paweł Żuk (2/0)

ZAGŁĘBIE LUBIN

Bartosz Białek – to absolutny pewniak do miejsca w składzie „Miedziowych” w sezonie 2020/2021. Niespełna dziewiętnastoletni napastnik pokazał już, że warto na niego stawiać. Bez żadnych kompleksów wszedł do zespołu i został jego najlepszym strzelcem, zdobywając w poprzednich rozgrywkach dziewięć bramek. W razie konieczności o zastępstwo Białka trener Martin Sevela nie musi się specjalnie martwić. Ma bowiem w kadrze choćby Łukasza Porębę, który regularnie pojawiał się w składzie i trzykrotnie znalazł drogę do siatki. W Zagłębiu nikt nie jest zaniepokojony faktem, że pozostali młodzieżowcy nie mają wielkiego doświadczenia w ekstraklasie. Białek przecież też go nie miał, a w ligę wszedł „z buta”…

Młodzieżowcy w Zagłębiu Lubin 2020/2021:

Bartosz Białek (19/9)

Kacper Bieszczad (2/0)

Michał Bogacz (0/0)

Kacper Chodyna (1/0)

Daniel Dudziński (0/0)

Kamil Kruk (2/0)

Łukasz Poręba (35/3)

Jakub Sypek (2/0)

Oliwier Zych (0/0)

*Stan na 6 sierpnia 2020 roku

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności