Aktualności

[PKO EKSTRAKLASA] Kluby nie zmarnowały przerwy. Nowe kontrakty i nadzieje, młodzież przed szansą

Rozgrywki29.05.2020 
Niemal w każdym klubie w okresie szczytu pandemii i zamrożenia sportu dochodziło do roszad w zespołach. Rozwiązywano kontrakty, do drużyn dołączali młodzieżowcy, dochodziło także do zmian właścicielskich. Jednym słowem – wiele się działo. Tuż przed restartem ligi postanowiliśmy to podsumować.

Jedną z najważniejszych decyzji ostatnich dni było podpisanie nowej umowy z Legią Warszawa przez Michała Karbownika. Przymierzany do reprezentacji Polski defensor podpisał kontrakt ważny do połowy 2024 roku. – Moja nowa umowa z Legią, w tych trudnych – także dla piłkarskiego świata – warunkach jest okazaniem ogromnego szacunku, jakim darzę klub, osoby, które pomagają mi każdego dnia stawać się lepszym zawodnikiem. Zrobię wszystko, żeby odwdzięczyć się tym, co potrafię najlepiej, czyli swoją postawą na boisku – mówił po podpisaniu umowy 19-latek.

Nie tylko Karbownik

W innych klubach pod tym względem również wiele się działo. Piast Gliwice skorzystał z opcji przedłużenia kontraktów 25-letniego Patryka Sokołowskiego i 27-letniego Tomasza Mokwy. Ten pierwszy będzie grał w Gliwicach co najmniej rok, Mokwa dwa. – Jestem szczęśliwy, że mogę kontynuować grę w Piaście przez następny sezon. Mam nadzieje, że jak najszybciej będę mógł wyjść na boisko i odwdzięczyć się klubowi za zaufanie. Gliwice to bardzo dobre miejsce do rozwoju sportowego, mam tutaj odpowiednie warunki – mówi pomocnik Piasta. W Białymstoku z opcji przedłużenia o rok kończących się latem umów skorzystano w przypadku Macieja Makuszewskiego i Ariela Borysiuka.Na prolongowanie kontraktów zdecydowali się również „Nafciarze” z Płocka. Jakub Rzeźniczak podpisał nową, roczną umowę z Wisłą, na podobny ruch zdecydował się Rafał Wolski. – Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu kontraktu z Rafałem, ponieważ w naszej ocenie jest to zawodnik, który znacząco zwiększy siłę ofensywną. Bardzo na niego liczymy – mówi prezes Wisły, Jacek Kruszewski. W ramach polityki klubu przedłużono również kontrakt z trenerem Radosławem Sobolewskim, teraz jest on ważny do końca przyszłego sezonu.

Nowe kontrakty z Lechią podpisali obrońca Michał Nalepa, bramkarz Zlatan Alomerović (obaj do połowy 2023 roku) oraz Jakub Arak, który z klubem związał się o rok krótszą umową od kolegów. Gdańszczanie dodatkowo wykupili Łotysza Kristersa Tobersa.

W Zabrzu dalej będą grać Dariusz Pawłowski i Adam Ryczkowski. Pogoń Szczecin z kolei podpisała nowe kontrakty z Hubertem Matynią (do 31 grudnia 2021 r.) oraz Davidem Stecem (do 30 czerwca 2021 r.). – Jestem bardzo zadowolony. Cieszę się, że klub wykorzystał opcję w umowie i kontrakt został przedłużony – mówi ten drugi. 20-letni Jakub Apolinarski z kolei podpisał nowy kontrakt z Rakowem Częstochowa, obowiązujący do 30 czerwca 2023 roku. Rok krócej w Lubinie, wedle nowej umowy, będzie Jewgienij Baszkirow. Od przyszłego sezonu graczem Śląska Wrocław będzie z kolei 23-letni Rafał Makowski, grający obecnie w Radomiaku Radom.

Młodzież z CLJ w ekstraklasie?

Klubom szybsze załatwienie spraw kontraktowych pozwoli w decydujących momentach skupić się wyłącznie na aspektach sportowych, może również przynieść korzyści finansowe. W obecnej sytuacji, gdy w krótkim okresie trzeba będzie rozegrać 11. meczów ligowych, na wagę złota mogą być również młodzieżowcy. W Poznaniu zaufano Łukaszowi Szramowskiemu, Filipowi Szymczakowi oraz Damianowi Kołtańskiemu. 17-latkowie do tej pory powolutku wchodzili do pierwszej drużyny, grając głównie w rezerwach poznańskiego klubu i w Centralnej Lidze Juniorów.Akcentów z CLJ, która już przecież zakończyła zmagania, na finiszu ligowych rozgrywek może być więcej. Jeden z wyróżniających się zawodników mistrzowskiej ekipy Górnika, Jan Flak, uczestniczy w treningach z pierwszą drużyną zabrzan. – Jest to chłopak, który z pewnością zasługuje na szansę, być może nawet wkrótce zadebiutuje w pierwszej drużynie – mówią w obozie mistrzowskiej drużyny. 17-letni Kacper Sezonienko został zgłoszony do rozgrywek PKO Ekstraklasy w barwach Lechii Gdańsk. Podobna sytuacja jest w Lubinie: Kamil Kruk, Adam Borkowski, Dominik Więcek i Jakub Sypek oraz 16-letni bramkarz Bartosz Wierzchowski z trzecioligowych rezerw Zagłębia Lubin zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

Raków Częstochowa związał się nowym kontraktem z 19-letnim pomocnikiem Jakubem Batorem, który będzie miał ważną umowę z klubem trzy lata. Do kadry dołączył także 17-letni pomocnik Mateusz Kaczmarek, który do tej pory grywał w rezerwach Rakowa. „Portowcy” podpisali z kolei trzyletni kontrakt z defensorem Kryspinem Szcześniakiem, w treningach szczecinian uczestniczył również 20-letni bramkarz Dariusz Krzysztofek z trzecioligowych rezerw.

Z pewnością wielkie nadzieje wiązane są z tymi, którzy łapali już minuty w seniorskich drużynach oraz w młodzieżowych reprezentacjach. Legia postawiła na 19-letniego bramkarza Mateusza Kochalskiego, który jesienią grał w Radomiaku Radom oraz na 17-letniego Ariela Mosóra. – Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być w pierwszej drużynie Legii. To dla nas wielki zaszczyt, teraz chcemy pokonywać kolejne szczeble – mówi ten drugi. Mający za sobą grę w Stali Mielec 20-letni obrońca Paweł Olszewski został „odkurzony” przez Jagiellonię Białystok.

Zejście z listy płac

Dla niektórych obcokrajowców marcowe mecze dość niespodziewanie były ostatnim momentem gry na polskich boiskach. Największe „porządki” poczyniono w Rakowie Częstochowa i Koronie Kielce. W tym pierwszym zespole nie zagrają już francuski pomocnik Bryan Nouvier i Serb Andrija Luković, natomiast Korona Kielce rozwiązała kontrakty z Ivánem Márquezem, Rodrigo Zalazarem, z klubu odchodzą także Wato Arweladze i Nemanja Miletić. Pogoń na finiszu będzie musiała sobie radzić bez dwóch graczy. Z dwójki Niemiec Soufian Benyamina i Bośniak Zvonimir Kožulj z pewnością za tym drugim kibicem będą szczególnie tęsknić.

O absencjach, ale tylko czasowych, mogą mówić także w Białymstoku, Szczecinie i Częstochowie. 26-letni pomocnik Jagiellonii Juan Cámara na początku maja przeszedł operację przepukliny pachwinowej i wróci do treningów w czerwcu. Igor Łasicki zerwał więzadło krzyżowe w kolanie, jego powrót nawet jesienią nie jest pewny. Miłosz Szczepański z Rakowa doznał natomiast urazu skręcenia stawu kolanowego i również czeka go kilkumiesięczna przerwa.Wielkie nadzieje w Gdyni

Do największych zmian w ostatnich tygodniach doszło w Gdyni, gdzie chcą podjąć próbę walki o ligowy byt. Arka obecnie traci do bezpiecznego miejsca sześć punktów, ale do decydujących starć przystąpi z nowymi osobami u władzy, jak również z nowymi nadziejami. Zmiany w klubie nastąpiły począwszy od poziomu właścicielskiego – większościowym udziałowcem klubu został Michał Kołakowski, przez sztab trenerski, któremu teraz przewodzi Ireneusz Mamrot, a pomagają Adrian Siemieniec oraz Maciej Kędziorek, skończywszy na kadrze zespołu. Z Arką rozstał się definitywnie Christian Maghoma, w klubie do końca sezonu zostanie natomiast Nabil Aankour, który podpisał aneks do wygasającej 30 czerwca umowy i pomoże żółto-niebieskim w walce o utrzymanie. 

W Wiśle Kraków również natomiast zmiana przy sterach – pełniącego dotychczas obowiązki prezesa spółki Piotra Obidzińskiego zastąpił Dawid Błaszczykowski, brat Jakuba. 108-krotny reprezentant Polski został z kolei jednym z trzech głównych akcjonariuszy klubu.

>>>JAKA BĘDZIE WISŁA KRAKÓW BRACI BŁASZCZYKOWSKICH?<<<


Zmiana trenera w Gdyni to nie jedyna roszada na ławce szkoleniowej w ekstraklasie. Nowym trenerem ŁKS Łódź został Wojciech Stawowy, który zastąpił na tym stanowisku Kazimierza Moskala i umowę z klubem podpisał na dwa lata. – Czekałem pięć lat na kolejną szansę. To rzeczywiście długo. Teraz wracam do szkolenia seniorów i to od razu w ekstraklasie. Jestem bardzo zadowolony! – przyznał w rozmowie z ŁNP Stawowy, którego kibice doskonale pamiętają jeszcze z pracy w Cracovii, grającej atrakcyjny futbol na tak. – Styl? Najwięcej satysfakcji dadzą nam zwycięstwa. Naszym celem jest utrzymanie w lidze! – dodał nowy szkoleniowiec łódzkiego klubu.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności