Legia Warszawa mistrzem Polski!

Rozgrywki20.05.2018
Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy miała przynieść wielkie emocje i nie zawiodła. Rozgrywająca bardzo dobre zawody Legia Warszawa prowadziła do 81. minuty w Poznaniu z Lechem 2:0 i wydało się, że nic już jej nie przeszkodzi. Do akcji wkroczyli jednak kibice „Kolejorza”, których skandaliczne zachowanie zakończyło się przerwaniem meczu. W trybie pilnym musiała obradować Komisja Ligi, która przyznała walkowera na korzyść Legii. Wicemistrzem kraju została Jagiellonia Białystok Przemysława Frankowskiego, a na ostatnim miejscu podium stanął Lech. Prawo gry w europejskich pucharach wywalczył również Górnik Zabrze Rafała Kurzawy i Szymona Żurkowskiego.

Legia Warszawa czy Jagiellonia Białystok? To było najważniejsze pytanie przed finiszem ekstraklasy. Kibice mieli powtórkę z rozrywki, bowiem rok temu również dopiero w ostatniej kolejce rozstrzygnął się tytuł mistrzowski pomiędzy tymi drużynami. Teraz w lepszej sytuacji była Legia, która miała trzy punkty przewagi nad ekipą Ireneusza Mamrota. Warszawian czekał jednak teoretycznie trudniejszy pojedynek. Mierzyli się w Poznaniu z bardzo podrażnionym Lechem. Mimo że wszyscy w ekipie „Kolejorza” zapowiadali, że nie pozwolą Legii zdobyć tytułu na ich stadionie, to skończyło się tylko na pustych słowach. Przy Bułgarskiej od pierwszej do ostatniej minuty dominowali bowiem „Wojskowi”. Jeszcze w pierwszej połowie sprytne podanie Miroslava Radovicia wykończył Domagoj Antolić i było 1:0. Wszystko szło zgodnie z planem, a w dodatku Jagiellonia Białystok remisowała na własnym boisku do przerwy z Wisłą Płock 1:1.

W drugiej połowie błysnął młody Sebastian Szymański, który w końcówce sezonu stał się czołową postacią w Legii. Nie ma co się dziwić, że został dostrzeżony przez selekcjonera Adama Nawałkę i znalazł się w szerokim składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji. Wychowanek TOP 54 Biała Podlaska w 69. minucie fantastycznie dograł do Michała Kucharczyka, a ten z zimną krwią podwyższył wynik na 2:0. Wydawało się, że nic już nie jest w stanie odwrócić losów meczu, ale zrobili to… kibice Lecha. Ich skandaliczne zachowanie sprawiło, że spotkanie została przerwane i w trybie pilnym musiała obradować Komisja Ligi, która przyznała walkowera na korzyść Legii. Warszawianie wygrali trzeci tytuł mistrzowski z rzędu, a w tym sezonie mogą cieszyć się z ustrzelenia dubletu, bowiem wcześniej zdobyli na PGE Narodowym Puchar Polski.

Wicemistrzem kraju została Jagiellonia, która również wygrała swoje spotkanie. Asystę przy bramce Cilliana Sheridana na 2:1 zaliczył reprezentant Polski Przemysław Frankowski, który kapitalnie dograł piłkę z prawej strony pola karnego. Irlandzki snajper ekipy z Białegostoku nie miał najmniejszych problemów z wykończeniem akcji strzałem głową. Jak się później okazało – ustalił również wynik meczu.

Trzecie miejsce w LOTTO Ekstraklasie zajął Lech Poznań. Prawo gry w europejskich pucharach wywalczył również Górnik Zabrze, który pokonał na własnym boisku Wisłę Kraków 2:0. Bramki zdobyli Szymon Matuszek i Igor Angulo, a asystowali im dwaj kadrowicze – kolejno: Rafał Kurzawa i Szymon Żurkowski.