Aktualności

Legia, Cracovia, Pogoń, Lech… Nasze kluby stawiają na bazę dla młodzieży

Rozgrywki20.07.2020 

Po okresie, gdy niemal w każdym regionie naszego kraju powstawały okazałe stadiony piłkarskie, teraz przychodzi chyba czas na kolejny etap inwestycji w infrastrukturę sportową – chodzi o ośrodki dla młodych piłkarzy. W ostatnich miesiącach w całym kraju wydano na ten cel kilkaset milionów złotych!

Niedawno nastąpiło uroczyste otwarcie Legia Training Center. Przygotowywany od kilkunastu miesięcy ośrodek jest jednym z największych w Europie Środkowo – Wschodniej. Centrum będzie podzielone na strefę pierwszej drużyny, w której znajdą się 24 hotelowe pokoje, oraz na strefę akademii. W niej będzie bursa z salami lekcyjnymi dla 60 zawodników. W ośrodku znajdzie się też centrum badawczo-rozwojowe i strefa dla mieszkańców.

Szczęśliwa baza dla mistrzów Polski

Wszystko to w Książenicach, położonych niespełna 30 kilometrów od Warszawy. Z ośrodka w pierwszej kolejności będzie korzystała pierwsza drużyna oraz najstarsze zespoły młodzieżowe Legii – rezerwy oraz U-18, U-17, U-16 i U-15. Dla każdej drużyny będzie przeznaczone jedno boisko.

Szefowie stołecznego klubu nim uzyskali pełny zarys, jak ma wyglądać ośrodek Legii odwiedzili blisko pięćdziesiąt ośrodków treningowych zachodnich klubów, z Bayernem Monachium i Realem Madryt na czele. Na miejscu na piłkarzy Legii czeka łącznie siedem boisk, sztuczne boisko pod halą pneumatyczną, basen a także sauny. Osobne boisko będą mieć bramkarze. Młodzi piłkarze technikę będą mogli natomiast ćwiczyć także w hali, gdzie rzecz jasna będzie można grać także w inne sporty.

Nie zabraknie także części do rehabilitacji, jak również projektu badawczo - rozwojowego Legia LAB. Będzie on służył do kompleksowego badania piłkarzy, jak również ma pozwolić na określenie predyspozycji, potencjału zawodników oraz kontrolę i optymalizację efektów treningowych. Cały ośrodek położony na 15 hektarach kosztował ponad 80 milionów złotych. A prace rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku.

 

Obiekt przetestowany już został niedawno przez piłkarzy Aleksandra Vukovicia. W Książenicach spali noc przed meczem z Cracovią. Efekt? Nazajutrz świętowali mistrzostwo Polski. – Niech to będzie dobry prognostyk na przyszłość. Nocleg w Legia Training Center wyzwolił w nas pozytywną energię. To znakomicie przygotowane miejsce, w którym może przebywać drużyna. Bardzo się cieszę, że nasz pierwszy nocleg w Legia Training Center został uwieczniony mistrzostwem Polski – mówi trener warszawskiej ekipy, która już pod koniec lipca zacznie trenować w nowym ośrodku. W obecnej sytuacji Legia również tam przeprowadzi zgrupowanie.

Pod stadionem lub za miastem

Nie tylko jednak w stolicy dbają o rozwój infrastruktury pod kątem szkolenia młodzieży. Równie duże inwestycje i zmiany w Szczecinie, gdzie równolegle do prac przy stadionie miejskim powstaje również cała infrastruktura dla młodzieży. Obecnie już na finiszu są prace przy Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Na koronie stadionu, gdzie swoje mecze rozgrywają „Portowcy”, w budynku CSDiM znajdą się między innymi szatnie, pokoje trenerów, sala ćwiczeń, siłownia, świetlica i kawiarnia. Na terenie przyległym znajdują się trzy boiska z hybrydową nawierzchnią oraz sztuczna płyta schowana pod balonem – łącznie sześć boisk. Prace trwające ponad rok kosztowały blisko 100 milionów złotych.

Wkrótce też nowym ośrodkiem będzie mogła się pochwalić Cracovia. W ubiegłym roku w podkrakowskiej Rącznej ruszyła długo wyczekiwana inwestycja, a jej finisz jest planowany na najbliższe miesiące. – To obiekt, który będzie służył całej lokalnej społeczności, a przede wszystkim piłkarzom i kibicom. To spory krok w rozwoju klubu – mówił podczas rozpoczęcia robót prezes Cracovii, Janusz Filipiak.

Na dziewięciu hektarach Cracovia będzie miała do swojej dyspozycji siedem boisk treningowych. Cztery pełnowymiarowe trawiaste, jedno pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią, boisko z halą pneumatyczną, z podgrzewaną murawą czy też boiska do siatkonogi. Będzie ponadto aż jedenaście szatni! Z tego kompleksu mają korzystać drużyny Cracovii oraz młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ale jedno boisko ma być przeznaczone na potrzeby mieszkańców. W Rącznej powstaje też pełne zaplecze dla pierwszej drużyny – szatnia, siłownia, będą też pokoje hotelowe, restauracja i centrum badawcze. Inwestycja pochłonęła 30 milionów złotych.

W Białymstoku prace nad infrastrukturą dla młodzieży zakończono rok temu. Na powierzchni ponad trzech hektarów powstały dwa pełnowymiarowe boiska oraz jedno mniejsze. Jedno boisko pełnowymiarowe wyposażone jest w sztuczną murawę, jak również w balon. To pozwala zimą na przekształcenie boiska w halę pneumatyczną. Dwa pozostałe mają nawierzchnię naturalną. Powstały także budynki zaplecza. Całkowita wartość inwestycji przy Elewatorskiej, bo właśnie tam mieści się okazały ośrodek, wyniosła blisko 20 milionów złotych. To najnowocześniejszy ośrodek piłkarski w województwie Podlaskim.

Kolejne inwestycje w planach

Okazałe centrum w najbliższych kilkunastu miesiącach powstanie także w Wielkopolsce. Na przełomie 2021 i 2022 roku we Wronkach, w ramach Akademii Lecha Poznań, powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe. Najważniejszym jej elementem będzie nowoczesny symulator piłkarski, który zawiera kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych. Opiera się on na analizie danych zebranych podczas treningu. Symulator taki, póki co, jest rzadkością nawet w innych krajach europejskich, a zawodnicy wykonują w nim ćwiczenia pozwalające na poprawianie indywidualnych umiejętności. – Pierwsze prace we Wronkach mają się rozpocząć jeszcze w tym roku – mówi Karol Klimczak, prezes Lecha Poznań. Całość będzie kosztować blisko 40 milionów złotych. Ponadto w samym centrum powstaną pomieszczenia dla trenerów, jak i dla zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne.

W innych klubach inwestycje nie wyglądają już tak okazale, ale prawie nigdzie nie zapomina się o piłkarskim narybku. W Zabrzu, w klubie aktualnego mistrza Polski CLJ, jeszcze w tym roku ma powstać obok stadionu płyta boczna, podgrzewana i oświetlona, za ponad 4,5 miliona złotych. Oprócz budowy boiska treningowego wyremontowana zostanie również hala sportowa przy ulicy Matejki. Obiekt ten zyska sztuczną nawierzchnię, dzięki czemu młodzież będzie mogła korzystać z pełnowymiarowego boiska pod dachem. Do końca 2022 roku ma zostać wykonana natomiast przebudowa byłego boiska klubu "Koksownik", gdzie często młodzież Akademii Piłkarskiej Górnika trenowała. Powstanie tam zadaszenie oraz całe zaplecza.

W Lubinie natomiast rok temu zapowiedziano budowę nowej hali przy dotychczasowym ośrodku Akademii. – Hala, która wkrótce powstanie na terenach akademii, będzie dodatkowym bodźcem do rozwoju nie tylko dla zawodników, ale także szkoleniowców i pozostałych pracowników – mówił latem ubiegłego roku ówczesny prezes Zagłębia Lubin, Mateusz Dróżdż. Również w innym dolnośląskim klubie, Śląsku Wrocław przymierzają się do dużej inwestycji w bazę dla akademii.  Podobnie Wisła Kraków, która chce rozbudować swój ośrodek w Myślenicach właśnie pod kątem młodzieży.

Tadeusz Danisz

 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności