Aktualności

[EKSTRAKLASA] Kilkadziesiąt nowych twarzy. Kogo zobaczymy w polskiej lidze?

Rozgrywki19.07.2018 
Już w piątek wystartował nowy sezon ekstraklasy. Jak to zazwyczaj bywa, w przerwie letniej kilka zespołów zostało mocno przebudowanych, a jesienią na boiskach zobaczymy kilkudziesięciu zupełnie nowych zawodników. Kto rozpali serca kibiców, a kto zawiedzie oczekiwania?

Kierunek: Polacy z zagranicy

Cztery kluby ekstraklasy sięgnęły po Polaków, którzy dotąd nie mieli okazji występować na polskich boiskach. Najciekawszym ruchem wydaje się ten, który wykonał gliwicki Piast. Na stadionie przy Okrzei zameldował się bowiem Piotr Parzyszek. Niespełna 25-letni napastnik od najmłodszych lat mieszkał w Holandii, tam właśnie budując swoją piłkarską markę. Najlepiej czuł się na zapleczu Eredivisie, gdzie imponował skutecznością. W Polsce wielu o nim słyszało, ale niewielu miało okazję oglądać jego poczynania. W Piaście Parzyszek będzie miał więc okazję przedstawić się polskim kibicom.

Ciekawego ruchu dokonała krakowska Wisła. Sprowadziła bowiem Riccardo Gryma, ostatnio reprezentującego młodzieżowe drużyny Borussii Moenchengladbach. To jeden z filarów reprezentacji Polski do lat 19, obdarzony bardzo dobrym przeglądem pola oraz świetnym wyszkoleniem technicznym. W tej samej kadrze występował ostatnio także Oskar Repka, który został zawodnikiem Arki Gdynia. Tyle tylko, że od razu po podpisaniu kontraktu młody obrońca został wypożyczony do I-ligowego Chrobrego Głogów. W Pogoni Szczecin występował będzie za to jesienią David Stec, a w Wiśle Płock zameldował się Bartłomiej Żynel. Obaj ostatnie lata spędzili w Austrii.

Kierunek: Niższe ligi

Wielu nowych zawodników zameldowało się w ekstraklasie z niższych lig. Po graczy występujących na nizszych szczeblach rozgrywkowych z chęcią sięgały przede wszystkim Śląsk Wrocław i Arka Gdynia. Szczególnie cieszy taka sytuacja w przypadku wrocławian, których polityka transferowa była w ostatnich sezonach nieco odmienna. Tym razem działacze ze stolicy Dolnego Śląska zakontraktowali Damiana Gąskę, Jakuba Łabojkę, Mateusza Radeckiego, Daniela Szczepana i Dariusza Szczerbala. Po wkomponowaniu ich w zespół powinni nabyć niezbędnego doświadczenia i wzmocnić ekipę Śląska.


W Arce natomiast postawiono na Adriana Klimczaka, Marcina Staniszewskiego i Roberta Sulewskiego. Mimo stosunkowo młodego wieku, każdy z nich ma już doświadczenie na poziomie seniorskim. Po Wiktora Biedrzyckiego sięgnął Górnik Zabrze, Karola Szymańskiego pozyskał poznański Lech, natomiast Mariusza Malca – Pogoń Szczecin. Na poziomie ekstraklasy zobaczymy też Lukę Gugaszeszwiliego, Daniela Mikołajewskiego, Patryka Sokołowskiego, Patryka Wieliczkę i Adriana Czaplaka.

Kierunek: stranieri

W nowym sezonie ekstraklasy na polskich boiskach zobaczymy też nowych piłkarzy z zagranicy, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z naszym futbolem. Dwóch takich piłkarzy pozyskała Cracovia, podpisując umowy z Gerardem Olivą oraz Eladio Zorillą Jimenezem. Do niższych lig hiszpańskich po wzmocnienia sięgnęły też Górnik Zabrze (Jesus Jimenez) i Piast Gliwice (Jorge Felix). Zapewne jest to pośrednio pochodna bardzo dobrych występów Igora Angulo i Carlitosa, którzy również trafili do Polski z niższych poziomów rozgrywkowych w Hiszpanii.

Interesująco wyglądają także zagraniczne transfery w wykonaniu szczecińskiej Pogoni. Na Twardowskiego zameldowali się Soufian Benyamina oraz Zvonimir Kozulj. Pierwszy z nich ostatnio występował w Hansie Rostock, drugi natomiast – mający na koncie jeden występ w reprezentacji Bośni i Hercegowiny – w chorwackim Hajduku Split.

Występy w kadrze narodowej ma też na koncie nowy nabytek Miedzi Legnica, Artur Pikk. 25-letni obrońca przywdziewał trykot reprezentacji Estonii 26 razy. Beniaminek ekstraklasy dokonał zresztą jeszcze jednego ciekawego transferu, kontraktując Antona Kanibołockyja, 30-letniego bramkarza, który z Szachtarem Donieck trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Ukrainy, a w poprzednim sezonie – w barwach Karabachu Agdam – sięgnął także po tytuł w Azerbejdżanie. Kanibołoćkyj w rozgrywkach 2015/2016 wystąpił też w dwóch meczach Ligi Mistrzów. Jeszcze w poprzednim sezonie w najbardziej elitarnej rywalizacji klubowej w Europie brał udział nowy piłkarz Zagłębia Lubin, Damjan Bohar, który przywdziewał trykot NK Maribor.


Oprócz wymienionych wcześniej zawodników, nowymi twarzami z zagranicy w polskiej ekstraklasie będą Christian Maghoma (Arka Gdynia), Martin Adamec (Jagiellonia Białystok), Pedro Tiba (Lech Poznań), Farshad Ahmadzadeh (Śląsk Wrocław), Władisław Sirotow (Zagłębie Lubin), Junior Torunarigha i Dejan Vokić (obaj Zagłębie Sosnowiec). Kto wie, może wśród nich kryje się nowa gwiazda naszej ligi?

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności