Aktualności

Cypr, Portugalia, Chorwacja, Turcja – zima nie zaskoczy ligowców z ekstraklasy

Rozgrywki08.01.2019 

Początek tego tygodnia to dla większości drużyn LOTTO Ekstraklasy powrót do treningów po przerwie świąteczno-noworocznej. Szybki rekonesans w klubie, specjalistyczne badania, pakowanie walizek i wyjazd w cieplejsze strony, gdzie można szykować formę na start nowej rundy. Schemat przygotowań wielu klubów jest podobny, bo stały punkt programu stanowi zagraniczny obóz. W tym roku nasi ekstraklasowicze wybrali Turcję, Portugalię, Chorwację i Cypr. Są też tacy, którzy w jedno miejsce pojadą dwa razy.

W ekstraklasie obowiązuje jasna zasada: kto może, ten zimą wyjeżdża do ciepłych krajów, bo tam gwarancją jest pogoda. Kraje basenu Morza Śródziemnego oferują kilkanaście stopni na plusie, zawsze zielone murawy, optymalne warunki do gry i treningu, o co w styczniu i w lutym ciężko nad Wisłą. Wyjazd na zagraniczny obóz, do popularnego ośrodka wiąże się także z szansą, aby zmierzyć się z atrakcyjnymi rywalami z różnych zakątków nie tylko Europy. Polskie zespoły LOTTO Ekstraklasy korzystają więc z tego przywileju, bo okazja konfrontacji z zagranicznym przeciwnikiem to zawsze ciekawa forma przygotowań, a i można na tej podstawie zebrać sporo materiałów, sprawdzić jak prezentujemy się na tle innych kultur piłkarskich. O regularnej grze z kimś takim wiele drużyn z Polski może tylko pomarzyć, bo występy w europejskich pucharach to zazwyczaj jednorazowe doświadczenie, stąd też sparingi z europejskimi klubami stanowią małą namiastkę pucharów, oczywiście patrząc z przymrużeniem oka. Nasi ekstraklasowicze zmierzą się m.in. z Łudogorcem Razgard, Dinamem Zagrzeb, Qarabagiem Agdam, czy FC Pohan Steelers z Korei Południowej.

Krótki i intensywny czas

– Mógłbym długo mówić o pracy podczas okresu przygotowawczego, bo mamy szczegółowo rozpisany każdy dzień, pracę nad motoryką, taktyką, strefą mentalną. W pierwszym okresie większy nacisk kładziony będzie na motorykę, ale nie zapomnimy o aspektach piłkarskich – podkreśla w rozmowie z pogonszczecin.pl drugi trener „Portowców” Dietmar Brehmer. W zasadzie to w ten skrótowy sposób przedstawił on przebieg przygotowań wszystkich drużyn grających w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Jeśli chodzi o różnice to polegają one na intensywności i jakości treningów oraz liczbie sparingów. Co trener, to inna metoda treningowa, chociaż większość zajęć sprowadza się do powszechnych form, czyli budowaniu motoryki, wytrzymałości, wszystkiego co związane z dyspozycją fizyczną, psychiczną, wspartą elementami taktycznymi.

Odpowiednią dyspozycję najłatwiej zbudować w komfortowych warunkach, gdy ma się możliwość ćwiczeń z piłkami, przeprowadzenia zajęć na naturalnej trawie, dlatego nasi ekstraklasowicze spędzają przygotowania za granicą. Kierunkiem numer jeden ich eskapad jest Turcja, kilku z nich wybierze się tej zimy w inne rejony Europy. Górnik Zabrze i Wisła Płock jako bazę wybrały Cypr. Zabrzanie na Cyprze będą nawet dwukrotnie: najpierw w dniach 11-18 stycznia, potem nastąpi krótka przerwa i powrót do Protaras cztery dni później. Jeśli w ostatniej chwili nie zmienią się plany sparingowe Górnika, to Ślązacy zagrają z juniorami Spartaka Moskwa, FK Teplice, FK Cukaricki (juniorzy i pierwszy zespół), Omonią Lefkossias (juniorzy). Podczas gdy górnicy będą na chwilę w kraju, aby się przepakować, wyspę Afrodyty odwiedzą „Nafciarze” i spędza tam kilkanaście ostatnich dni stycznia. Wisła zakontraktowała już sparingi z FK Ufa (Rosja) i Lewskim Sofia.

Pojadą do Mourinho

Ciekawa wycieczka przed zawodnikami Zagłębia Sosnowiec. Zanim dotrą na miejsce docelowe swojego obozu, to wylecą samolotem z Frankfurtu nad Menem do Triestu, by stamtąd autokarem udać się w stronę chorwackiego Medulin. Obóz sosnowiczan w Chorwacji potrwa 13 dni, w trakcie którego wezmą udział w turnieju Arena Cup. Za rywali będą mieć zespoły z Bałkanów, na początek, 17 stycznia, starcie przeciwko NK Istra 1961 Pula.

Prawdziwy rarytas czeka za to legionistów. Mistrzowie Polski zakwaterują się w miejscu szczególnym dla Jose Mourinho. Ośrodek nazwany imieniem i nazwiskiem Portugalczyka w Troi Peninsula powstał z inicjatywy słynnego szkoleniowca. Konkretnie chodzi o ONETROIA Jose Mourinho Training Center. Możemy przeczytać, że ów kompleks: „odpowiada potrzebom nowoczesnych systemów szkolenia piłkarskiego. Oferuje swoim klientom dwa pełnowymiarowe boiska z naturalną, profesjonalną nawierzchnią, specjalną przestrzeń przeznaczoną dla specjalistycznego treningu bramkarzy oraz 300 m. kw. budynków zawierających m.in. pomieszczenia dla 34 piłkarzy oraz 10 trenerów, salę konferencyjną, strefę SPA oraz pomieszczenia dla sztabu medycznego”.

Mourinho dorastał nieopodal Troia Peninsula. Na miejscowych plażach kopał piłkę, do ONTEROIA zawsze wraca z sentymentem. Tutaj też odpoczywał po sezonie 2014/15. Z kompleksu swego czasu korzystały Chelsea Londyn, Bayern Monachium, Borussia Mönchengladbach. A tak „The Special One” opisuje wyjątkowość ośrodka: – Zawsze mocno wierzyłem w intensywne treningi i maksymalizowałem czas ich trwania, zawsze starając się unikać pauz i bezczynności. Grasz tak, jak trenujesz! Sąsiadujące obszary były wymysłem tych, którzy głęboko myślą o procesie szkolenia. Są one obowiązkowe w klubach, ale rzadko można je znaleźć w ośrodkach szkoleniowych. ONETROIA łączy najlepsze warunki z całą niezbędną infrastrukturą, a dodatkową zaletą jest prawdziwa, wyjątkowa naturalność (cytat pochodzi z: legia.com). Klub ze stolicy w ONETROIA Jose Mourinho Training Center będzie tej zimy gościem dwukrotnie.

Legia, Górnik, Wisła Płock, Zagłębie Sosnowiec jako jedyne wybrały wyjazd gdzie indziej niż do Turcji. Pozostałe ekipy ekstraklasy zgrupowania zorganizowały właśnie nad Bosforem. Dzięki temu zmierzą się z: Viitorulem Konstanca, Łudogorcem (Lechia), Ferencvarosem Budapeszt, Banikiem Ostrawa (Korona), Ujpestem Budapeszt, AC Horsens z Danii, Sigmą Ołomuniec, Beroe Stara Zagora, Vojvodiną Nowy Sad (Zagłębie Lubin), Czernomorcem Odessa, Nefczi Baku, Slavią Sofia (Miedź Legnica), Dinamem Zagrzeb, FC Pohan, Szachtiorem Soligorsk (Śląsk), Qarabagiem, Łokomotiwem Płowdiw, Zorią Ługańsk (Piast).

Piast, obok Legii, Górnika i Pogoni ma w planach dwa zgrupowania. Korona za to od 12 do 17 stycznia będzie stacjonować w Side, 17 przeniesie się do Belek.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności