Aktualności

Cracovia ma nową bazę treningową. „To duży krok w rozwoju klubu”

Rozgrywki19.01.2021 

Cracovia całe przygotowania do rundy wiosennej spędzi w świeżo wybudowanym ośrodku treningowym w Rącznej koło Krakowa. Cracovia Training Center to pięć boisk trawiastych, w tym jedno z podgrzewaną murawą, dwa sztuczne (jedno pod balonem), a także cały zaplecze: szatnie, siłownia odnowa biologiczna czy sale konferencyjne. – Baza jest imponująca – zapewnia trener Michał Probierz.

O bazie treningowej w Cracovii marzono jeszcze przed przyjściem tego szkoleniowca. Umowę na dzierżawę terenu w podkrakowskiej gminie Liszki klub podpisał pięć lat temu. Sama budowa bazy treningowej trwała nieco ponad półtora roku, sześć miesięcy dłużej niż pierwotnie zakładano. Kamień węgielny wmurowano i pierwszą łopatę wbito 31 maja 2019 roku. Koszt inwestycji to około 38,5 mln zł. 8 mln zł dofinasowania klub dostał z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” ministerstwa sportu i turystyki. Resztę wyłożyła Cracovia.

– To obiekt, który będzie służył szkoleniu dzieci i młodzieży oraz oczywiście piłkarzom, ale także całej lokalnej społeczności. To spory krok w rozwoju klubu – zapewnia prof. Janusz Filipiak, prezes Cracovii. – Cieszę się bardzo, że było zainteresowaniem władz gminy Liszki. Takie centrum treningowe jest nam bardzo potrzebne. Teren jest korzystnie położony, a dojazd do niego jest dobry. W Krakowie nie udałoby się czegoś takiego znaleźć. Byliśmy zdeterminowani, by zrealizować tę inwestycję – przyznał.

Baza treningowa w Rącznej powstała na terenie około trzech hektarów. Jest położona zaledwie 15 km od stadionu Cracovii. Wybudowano tam kameralny obiekt spełniający wymogi trzeciej ligi z podgrzewaną murawą, oświetleniem i krytą trybuną (na około 500 miejsc). Oprócz tego powstały cztery duże boiska trawiaste i dwa ze sztuczną nawierzchnią. Jedno z nich jest pełnowymiarowe, a nad drugim mniejszym można rozłożyć nad nim balon, co pozwoli też trenować podczas niesprzyjającej pogody. Do tego wybudowano też całe zaplecze, czyli szatnie, prysznice, sale konferencyjne, siłownię, halę sportową, gabinety odnowy biologiczne, a także pokoje hotelowe.– Baza w Rącznej wygląda imponująco. Dla zawodników będzie to bardzo fajny przeskok i mam nadzieję, że treningi w takich warunkach pozwolą im się jeszcze lepiej rozwijać. To infrastruktura, która umożliwia nam trenowanie na europejskim poziomie. Liczba boisk, podgrzewana murawa daje nam spore możliwości. Przeniesie się tu też większość grup młodzieżowych, dla których, zwłaszcza przy lepszej pogodzie, przygotowane będą boiska z naturalną trawą – podkreśla Michał Probierz, trener Cracovii.

Baza w Rącznej jest mniejsza niż oddana nieco wcześniej Legii w Książenicach, której koszt był ponad dwa razy większy (około 100 mln zł). Mistrz Polski ma m.in. osiem pełnowymiarowych boisk (w tym też z podgrzewaną murawą), a także pokoje dla piłkarzy pierwszego zespołu i pokoje internatowe dla zawodników z akademii. Cracovia ma jeszcze do dyspozycji mniejszy ośrodek treningowy w Krakowie, gdzie ćwiczyła do tej pory. Tam są dwa boiska pełnowymiarowy (z naturalną i sztuczną nawierzchnią), a także dwa mniejsze (sztuczne przykrywane balonem i naturalne). W razie potrzeby będzie mogła z niego korzystać.Piłkarze Cracovii pierwszy trening w nowej bazie odbyli 5 stycznia. Tam zresztą spędzą całe przygotowania do rundy wiosennej. Ma już za sobą też pierwszy sparing na naturalnym boisku w Rącznej, w którym pokonali Puszczę Niepołomice (3:1). – Nie chcieliśmy wyjeżdżać na zagraniczny obóz, choć pieniądze no to mamy. Warunki w Rącznej pozwalają nam realizować plany treningowe. Oczywiście niesprzyjająca aura jest w stanie nam trochę je pokrzyżować i braliśmy to pod uwagę, ale możemy też ćwiczyć na sztucznej nawierzchni, pod balonem lub w siłowni – mówi trener Probierz. – Okres przygotowawczy jest bardzo krótki, więc woleliśmy zostać w kraju. Na dodatek gdyby któryś z piłkarzy zakaził się koronawirusem w Polsce, to łatwiej z tym problemem radzić sobie tu na miejscu. Nie wiadomo, jakie restrykcje czekałyby zagranicą na zakażonego czy też całą drużynę – wyjaśnia.Cracovia Training Center ma też druga nazwę – Piłkarskie Centrum Treningowo–Badawcze Polski Południowej. To efekt podpisanego listu intencyjnego klubu z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. – Jak wszystko już ruszy pełna parą, to wspólnie będziemy pracować nad wychowywaniem coraz lepszych zawodników – dodaje trener Probierz.

Andrzej Klemba

Fot. Cracovia.pl

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności