Aktualności

[FUTSAL EKSTRAKLASA] Sezon czas zacząć! Czy ktoś zatrzyma Rekord?

Piłka Ligowa14.09.2018 

Dokładnie 111 dni musieli czekać kibice futsalu na wznowienie rozgrywek w Futsal Ekstraklasie. W sezonie 2018/2019 układ sił zapewne nie ulegnie zmianie. Nadal zdecydowanym faworytem do tytułu jest obrońca mistrzowskiej korony, Rekord Bielsko-Biała. Za jego plecami walka powinna być bardzo wyrównana.

Bielszczanie rozpoczną zmagania dopiero w poniedziałkowy wieczór. Rekord będzie podejmował we własnej hali ubiegłorocznego beniaminka, MOKS Słoneczny Stok Białystok. Drużynę z Podlasia mistrz Polski pokonał już w ubiegły weekend, w meczu o Superpuchar. Właściwsze będzie określenie, że Rekord rywala rozgromił, bo spotkanie zakończyło się wynikiem 10:4. Bielszczanie przed sezonem doznali dwóch osłabień. Odeszli jedni z najlepszych zawodników Rafał Franz i Michal Seidler, ale pozyskano obiecującego Brazylijczyka, króla strzelców ligi słowackiej Alexa Viana da Silveira Juniora. Obronę wzmocnił natomiast Włoch Giulio Mura.W wielu klubach tego lata mocniej postawiono na obcokrajowców. Rekord pod tym względem pobił beniaminek z Jelcza-Laskowic. Acana Orzeł, jeżeli byłaby taka możliwość, mógłby śmiało wystawić dwie czwórki składające się wyłącznie z obcokrajowców. Jednym z nielicznych Polaków w ekipie Orła jest Sebastian Wojciechowski – reprezentant Polski, pozyskany tego lata z drużyny innego… beniaminka, Red Devils Chojnice. Jak ten zupełnie nowy zespół sobie poradzi – przekonamy się już w sobotni wieczór, wtedy na Dolny Śląsk zawita Pogoń 04 Szczecin.

Konkretnie na Hiszpanów postawiono natomiast w Gliwicach. Trener Piasta, Klaudiusz Hirsch, zawsze wzorował się na drużynach hiszpańskich, modelu gry z Półwyspu Iberyjskiego i w miarę możliwości także starał się opierać grę na zawodnikach z tego kraju. Latem do Gliwic zawitało trzech graczy z Hiszpanii. Ale to nie jedyne wzmocnienia. Angaż Rafała Franza, najbardziej utytułowanego gracza w rodzimej Futsal Ekstraklasie, czy Mateusza Omylaka, każe upatrywać w gliwiczanach jednego z kandydatów do medalu. Ponadto Piast zmienił halę. Pierwszym rywalem, którego będzie podejmował w mniejszej hali okazałej „Arenie Gliwice”, będzie AZS UG Gdańsk, który dokonał chyba najmniejszych zmian w całej lidze.Na obcokrajowców postawili także w Chojnicach, gdzie w składzie pojawili się Portugalczycy i Ukrainiec. Jest także nowy trener – Jakub Mączkowski. W debiucie w FE przyjdzie mu się zmierzyć w Katowicach z… innym nowym trenerem. W stolicy Górnego Śląska Pawła Machurę zastąpił bowiem Miłosz Kocot. Do drużyny Akademików dołączyło także kilku nowych zawodników, między innymi reprezentant Polski, Robert Gładczak.

Wyjątkowo spokojnie było tego lata w Chorzowie. W poprzednich sezonach Clearex, znany ze swoich ambitnych planów, latem dokonywał rewolucji, tym razem postawił na stabilizacje. Wrócił właściwie tylko Krzysztof Salisz, chociaż przymiarki były większe. Bez transferów obyło się także w Pniewach. I te dwie drużyny będą rywalizować ze sobą w niedzielne popołudnie.

Bez względu na letnie dokonania na pewno bardzo ciekawie będzie w sobotę w Zduńskiej Woli. Gdy gra druga z trzecią drużyną ubiegłego sezonu, to nie może być zresztą inaczej. Te ekipy otwierają listę najgroźniejszych konkurentów Rekordu. W obu klubach nie doszło do głośnych transferów, ale zarówno w Zduńskiej Woli, jak i w Toruniu najważniejszym wzmocnieniem jest chyba fakt, że kadra, która wywalczyła dwa razy z rzędu podium mistrzostw Polski, w kolejnym sezonie również powalczy o medale. Sezon 2018/2019 czas zacząć!

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności