Aktualności

Wraca Centralna Liga Juniorów. Zapraszamy na boiska i przed monitory!

Piłka Ligowa08.03.2018 
104 dni. Tyle dokładnie minęło od ostatnich jesiennych spotkań w Centralnej Lidze Juniorów. W najbliższy weekend ponownie na boiskach pojawią się drużyny juniorów starszych do lat 19. I chociaż gdzieniegdzie jeszcze mróz nie ustaje, to wszystko wskazuje na to, że weekendowe spotkania odbędą się zgodnie z planem.

Najbliższa runda Centralnej Ligi Juniorów pod kilkoma względami będzie wyjątkowa. Ten najważniejszy powód to reforma rozgrywek. W obecnych rozgrywkach tylko po sześć najlepszych drużyn z obu grup zapewni sobie grę w kolejnym sezonie. I w grupie zachodniej mamy taką niecodzienną sytuację, że właściwie spokojny może być... jedynie liderujący Śląsk. Pozostałe czołowe drużyny, które przede wszystkim skupiają się na walce o awans do półfinału, jednocześnie muszą oglądać się za siebie. – Nasze finanse może nie są jeszcze gotowe na takie zmiany, ale może w ten sposób podniesie się poziom rozgrywek – mówił kilka tygodni temu o zmianach w rozgrywkach Roman Borawski, trener Resovii Rzeszów, zwracając przede wszystkim na problem beniaminków. Z dwóch grup powstanie bowiem jedna, niektórzy obawiają się, że w tej sytuacji nowicjusze mogą mieć problem z dotrzymaniem kroku tym najlepszym.

W samych klubach nie skupiają się wyłącznie na wyniku, chociaż cel dla niemal wszystkich zespołów przed sezonem był taki sam.  – Chcemy się utrzymać w tym sezonie – powtarzano przed startem rozgrywek w wielu ekipach. Wiele drużyn będzie musiało jednak opuścić progi CLJ. – Nawet jeżeli jednak spadniemy to wiele z tego wyciągniemy. Każdy jeden mecz pozwoli się zawodnikowi rozwijać, a my cały czas podkreślamy, że nie zważając na wyniki zespołu, najważniejsza jest promocja tych chłopaków. Zrobimy wszystko, by jak największy procent zawodników z tej drużyny miał kiedyś do czynienia z poważną, profesjonalną piłką – mówi trener Odry Opole, Grzegorz Żmuda, który już wymienia kilku zawodników, którym przyglądają się trenerzy pierwszej drużyny. Jednym z nich jest chociażby Przemysław Chodorek.

Następną zmianą jest profesjonalizacja działań w samych klubach. Sparingi z zagranicznymi ekipami, jak chociażby w przypadku Lecha, który gościł na Słowacji, czy też odrębne zgrupowania, wyłącznie pod kątem drużyny juniorów starszych. Za naszą południową granicą bywali także juniorzy Piasta Gliwice. W samej tylko Legii natomiast 26 zawodników rozpoczęło treningi w starszych zespołach, a czterech w młodszym. – Chcemy w ten sposób podnosić im poprzeczkę – mówią w Warszawie. Poprawia się także infrastruktura. W Gorzowie Wielkopolskim w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostaną wybudowane trzy pełnowymiarowe boiska dedykowane właśnie młodzieży.

Ostatnie miesiące pokazują również jak dobrą odskocznią do dorosłej piłki może być Centralna Liga Juniorów. I tutaj przykładem świeci nie tylko liderujący w grupie zachodniej Śląsk Wrocław, ale ten przykład jest chyba jednak najwyraźniejszy. Dotychczasowy trener wrocławian Dariusz Sztylka został dyrektorem sportowym Śląska, jego miejsce na ławce trenerskiej zajął natomiast Piotr Jawny (wcześniej trener drużyny U17). Najlepszy strzelec grupy zachodniej Sebastian Bergier zadebiutował w seniorach Śląska w meczu na Łazienkowskiej, a kilku jego kolegów od tamtego spotkania jest w meczowej osiemnastce. Coraz bliżej seniorskiej drużyny są także kolejni młodzi zawodnicy Cracovii (Daniel Pik, Filip Majchrowicz czy Radosław Kruppa), Pogoni Szczecin (Rafał Maćkowski, Adrian Benedyczak, Jakub Paprzycki i Maciej Żurawski), Lecha Poznań (Marcin Maćkowiak) czy też Zagłębia Lubin. Zwłaszcza przypadek „Pasów” może być ciekawy – bo Michał Probierz nie tylko decyduje się na „przesunięcia” z krakowskiej drużyny juniorów, ale także na transfery z zewnątrz. Pik i Majchrowicz jesienią grali w CLJ Polonii Warszawa.

I informacja może najlepsza, zwłaszcza dla tych kibiców bardziej „leniwych”. W każdy weekend będzie można zobaczyć jedno spotkanie Centralnej Ligi Juniorów właśnie na portalu laczynaspilka.pl. Emocji zapewne nie zabraknie, bo rywalizacja wiosną zapowiada się szalenie ciekawie. O sytuacji w grupie zachodniej kilka zdań na wstępie już napisaliśmy. Największe szanse na półfinał ma Śląsk Wrocław, chociaż to on wydaje się, że został zimą najbardziej osłabiony. O drugie miejsce powalczą przede wszystkim Pogoń, Lech i Zagłębie Lubin. Nieobecność każdej z tych ekip w półfinale będzie jednak zaskoczeniem. Jeszcze inaczej będą rozpatrywać zapewne ten sezon w Gdańsku. Przez długi czas Lechia stawiała pracę z młodzieżą za priorytet, obecnie jest na miejscu spadkowym i zadania wiosną wcale łatwego nie będzie miała.

Walka na obu frontach, o utrzymanie i o półfinał, także w grupie wschodniej. Często jesienią zmieniał się w tej grupie lider, ostatecznie przezimowała na pierwszym miejscu Legia, która nie przegrała jeszcze meczu. Zresztą w czołówce walczącej o półfinały drużyny, które również w ekstraklasie pokazują się z dobrej strony. Jagiellonia, Korona Kielce... W środku trzy krakowskie drużyny – Progres, Wisła, Cracovia z szansami zarówno na awans, jak i... na spadek. A lekceważyć nikogo nie można, co pokazuje przykład ostatniej w grupie zachodniej Warty Gorzów Wielkopolski. Jesienią outsider potrafił odebrać punkty liderowi z Wrocławia i zawsze groźnej Arce Gdynia.

18. kolejka

Grupa wschodnia

Sobota, 12:00

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa

Progres Kraków – Wisła Kraków

Sobota, 13:00

Polonia Warszawa – MOSP Białystok

Sobota, 13:30

ŁKS Łódź – Stal Rzeszów

Niedziela, 12:00

Resovia – UKS SMS Łódź 

Cracovia – Wisła Płock

Motor Lublin – Korona Kielce

Niedziela, 15:00

Znicz Pruszków – Stomil Olsztyn

 

Grupa zachodnia

Sobota, 11:00

Lechia Gdańsk – Podbeskidzie Bielsko-Biała

Sobota, 12:00

Arka Gdynia – Śląsk Wrocław

Miedź Legnica – Odra Opole

Zagłębie Lubin – Warta Gorzów Wlkp.

Piast Gliwice – Lech Poznań

Niedziela, 14:00

Warta Poznań – Pogoń Szczecin

Niedziela, 15:00

Salos Szczecin – Chrobry Głogów

Falubaz Zielona Góra - Górnik Zabrze

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży