Aktualności

Szalona jesień za nami, a wiosna...? Centralna Liga Juniorów w liczbach!

Piłka Ligowa21.12.2017 

Bieżący sezon w Centralnej Lidze Juniorów z kilku względów jest wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że ze względu na reformę rozgrywek nawet drużyny walczące o awans do najlepszej dwójki... nie mogą być jeszcze pewne utrzymania. A tak wyrównanej rywalizacji o czołowe miejsca od kilku lat nie było. A jak pierwsza runda CLJ przedstawia się w liczbach?

0 – bez porażki w tym sezonie są gracze Legii. Liderzy grupy wschodniej jako jedyni mogą się pochwalić takim wynikiem. 11 zwycięstw i 6 remisów – bilans ten pozwolił z trzypunktową zaliczką zakończyć pierwszą rundę zmagań na pozycji lidera. Na przeciwległym biegunie piłkarze Wisły Płock, którzy jeszcze meczu nie wygrali. Efekt? Sześć punktów za sześć remisów i ostatnie miejsce w tabeli grupy wschodniej. Ekipa z Mazowsza ma także najmniej zdobytych bramek – tylko 9. Beniaminek walczy bardzo ambitnie, ale na pierwszy triumf musi poczekać co najmniej do połowy lutego.

3 – tyle drużyn z jednego miasta rywalizuje w grupie wschodniej. Cracovia, Wisła oraz Progres. I mimo reformy jest duża szansa, że wszystkie te ekipy będą grać w zmienionej Centralnej Lidze Juniorów w przyszłym sezonie. Progres jest bowiem czwarty, Cracovia piąta, a Wisła szósta.

4 – tyle porażek na własnym terenie doznała Korona Kielce. Może to zaskakiwać, bo popularne „Scyzoryki” zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy wschodniej i liczą się w walce o premiowane awansem do półfinałów dwa pierwsze miejsce. W meczach u siebie kielczanie spisywali się jednak fatalnie. Równie źle wypadły jedynie trzy drużyny broniące się przed spadkiem.

8 – tak często kończyli mecze podziałem punktów gracze Cracovii. Niemal co drugi mecz. Przede wszystkim kunktatorstwo dało o sobie znać w meczach wyjazdowych. Na 11 spotkań na obcych terenach popularne „Pasy” aż siedem kończyły z wynikiem nierozstrzygniętym. Szczególnie bolesne są chyba remisy bezbramkowe z drużynami, które zajmują trzy ostatnie miejsca w grupie wschodniej. Zamiast planowanych dziewięciu punktów – tylko trzy.

9 – tyle najwięcej bramek padło w jednym spotkaniu. Śląsk Wrocław na własnym terenie rozgromił Wartę Gorzów Wielkopolski 8:1 w meczu drugiej kolejki w grupie zachodniej. Tyle samo goli oglądali kibice w meczu siódmej kolejki grupy wschodniej. Korona Kielce rozbiła Resovię Rzeszów 7:2.

12 – łącznie tyle drużyn z tegorocznych rozgrywek w przyszłym sezonie zagra w zmienionej Centralnej Lidze Juniorów. Z dwóch grup powstanie jedna, tak więc dla większości ekip podstawowym celem jest utrzymanie się w gronie najlepszych.

14 – tyle zwycięstw ma na swoim koncie w tym sezonie liderujący w grupie zachodniej Śląsk. Wynik punktowy wrocławian jest najlepszy, bez względu na grupy. Ekipa z Dolnego Śląska tylko dwa mecze zremisowała i jedno spotkanie przegrała.

18 – tyle goli ma na swoim koncie najlepszy strzelec CLJ bez podziału na grupy, Sebastian Bergier ze Śląska Wrocław. Trafiał niemal w każdym spotkaniu (średnia ponad jedna bramka na mecz!), dzięki czemu jego drużyna zakończyła pierwszą rundę w fotelu lidera, a on sam w końcówce rundy został dostrzeżony przez trenera pierwszej drużyny Jana Urbana.

34 – tyle bramek na własnym terenie zdobył Śląsk. Wrocławianie u siebie – na starym stadionie przy ulicy Oporowskiej – czują się wyśmienicie. Nie stracili w tym sezonie jeszcze ani jednego punktu, wszystkie dziewięć spotkań pewnie wygrywając.

56 – tyle bramek w 17 spotkaniach straciła Warta Gorzów Wielkopolski. Najsłabsza drużyna grupy zachodniej zgromadziła w pierwszej rundzie tylko osiem punktów. Najwyższej porażki doznała w Zabrzu, tam poległa 0:8. Co ciekawe tyle samo bramek ma – tyle, że po stronie zdobyczy – Śląsk Wrocław. To najlepszy wynik w całej lidze.

104 – tyle dni przerwy między rundą jesienną a wiosenną czeka kibiców w Centralnej Lidze Juniorów. Z tym zaznaczeniem, że jesienią zostały rozegrane awansem już dwie kolejki z wiosny. Pierwsze mecze, w ramach 18. kolejki, zaplanowano na drugi weekend marca – 10-11 marca.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności