Aktualności

Liczby, statystyki, porównania – wyjątkowy sezon w CLJ

Piłka Ligowa28.05.2020 

Sezon 2019/2020 w Centralnej Lidze Juniorów będzie na pewno pamiętany latami. Nie dość, że z powodu pandemii rozgrywki musiały się zakończyć już niemal w połowie dystansu, to jeszcze były to najbardziej wyrównane zmagania od momentu powstania CLJ!. Jak ten sezon wyglądał w liczbach? Zapraszamy!

2 – tylko dwóch porażek w siedemnastu spotkaniach doznała Legia Warszawa. Stołeczny zespół zanotował najmniej wpadek z wszystkich drużyn w lidze. Wicemistrz Polski musiał uznać wyższość rywala jedynie w wyjazdowych meczach z Pogonią Szczecin i Koroną Kielce. Jedną porażkę więcej od Legii mają pozostali medaliści, a więc Górnik Zabrze i Zagłębie Lubin.

3 – tylko tyle punktów dzieliło mistrzowski Górnik Zabrze od czwartej w tabeli Pogoni Szczecin.  Tak wyrównanej stawki w najlepszej czwórce ligi nie było od pierwszej reformy rozgrywek CLJ w roku 2014. Dla porównania, rok temu mistrzowska Korona Kielce na zakończenie sezonu miała 24 „oczka” przewagi nad czwartą Jagiellonią Białystok!

3,55 – taka średnia goli padała w jednym meczu w tym sezonie. Łącznie w całych rozgrywkach zostały zdobyte 483 bramki. Porównując średnią z poprzednim sezonem, jest nieznacznie lepiej pod względem skuteczności. Rok temu średnia wynosiła 3,33.

4 – tyle klubów do tej pory zwyciężało w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, odkąd powstały one w 2013 roku. Górnik Zabrze jest więc piątym mistrzem Polski w CLJ. Zabrzanie dołączyli do Wisły Kraków, Legii Warszawa (trzykrotnie triumfowała), Lecha Poznań i Korony Kielce.

>>>>>[CLJ] SZTACHET, MIGLANC, CASEMIRO I INNI. TO ONI ZDOBYLI MISTRZOSTWO DLA GÓRNIKA<<<<<5 – w mijającym sezonie pięć spotkań zakończyło się wynikiem bezbramkowym. Rozgrywki młodzieżowe charakteryzują się dużą brawurą w grze i efektownością, nieraz więc fundowane są kibicom festiwale strzeleckie. Mecze bezbramkowe zdarzają się natomiast stosunkowo rzadko. Co ciekawe, w tym sezonie cztery drużyny w tej klasyfikacji przodują. Escola Varsovia, Arka Gdynia, Lech Poznań i Jagiellonia Białystok dwukrotnie brały udział w spotkaniach, w których nie padły bramki.

6 – tyle zwycięstw z rzędu zanotowały trzy drużyny. Najbardziej imponujące serie w całym sezonie stały się udziałem trzech najlepszych ekip, czyli Górnika, Legii i Zagłębia Lubin. Coraz bliżej dołączenia do tej trójki była Pogoń Szczecin, która w momencie przerwania rozgrywek miała na koncie cztery kolejne wygrane. Serię wygranych Legii przerwała natomiast Arka Gdynia w jedynym wiosennym meczu. Jak się później okazało, zakończenie tej serii było w skutkach bardzo bolesne.

7 – tyle goli strzelili gracze Zagłębia Lubin w jesiennym meczu z Pogonią Szczecin. To najwyższe zwycięstwo w minionym sezonie i – zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiary wygranej – największa sensacja w CLJ.

9 – przez tyle tygodni w fotelu lidera zasiadała ekipa Zagłębia Lubin. Drużyna z Dolnego Śląska w roli przewodzącego stawce wymieniała się z Legią Warszawa, która liderowała zwłaszcza w pierwszej części rozgrywek – łącznie na pierwszym miejscu była przez siedem tygodni. To także pokazuje, jak wyrównany sezon za nami... Górnik Zabrze po raz pierwszy wskoczył na pierwsze miejsce po ostatniej kolejce.

>>>>>[WYWIAD] JAN ŻUREK: RADOŚCI MŁODYCH Z MISTRZOSTWA NIE DA SIĘ Z NICZYM PORÓWNAĆ<<<<<12 – tyle, najwięcej bramek padło w jednym spotkaniu. Szalony mecz zafundowali kibicom gracze Śląska Wrocław i Lechii Gdańsk już w drugiej kolejce rozgrywek. To również w tym spotkaniu odnotowano najlepszy indywidualny dorobek bramkowy w jednym meczu. Kacper Sezonienko z Lechii zdobył pięć bramek, w tym cztery po przerwie. Jego wynik tydzień później wyrównał Kacper Głowieńkowski ze Śląska Wrocław.

19 – tyle bramek zdobył najlepszy strzelec tegorocznych rozgrywek, Kacper Głowieńkowski. Dla porównania najlepszy strzelec poprzednich rozgrywek, Błażej Czuban, w trzydziestu meczach zgromadził 17 trafień. Co najciekawsze, na dorobek napastnika Śląska Wrocław w tym sezonie składają się trafienia z zaledwie siedmiu meczów. Gdy Kacper trafiał, to już seriami – tylko w spotkaniu z Jagiellonią zdobył jedną bramkę.

38 – tyle, najwięcej bramek padło w jednej serii spotkań. Było to w trzeciej kolejce, na ten wynik zapracowali między innymi gracze Zagłębia Lubin, gromiąc „Portowców”. Najmniej bramek padło natomiast w serii ósmej pod koniec września – 19 goli w ośmiu meczach. Wtedy w zaledwie trzech spotkaniach gole strzelali zarówno gracze jednej, jak i drugiej drużyny.

>>>>>[CLJ] KADRA, EKSTRAKLASA, WYJAZD ZAGRANICZNY. ROZGRYWKI JUNIORSKIE TRAMPOLINĄ DLA WIELU<<<<<43 – tyle bramek zdobyła w tym sezonie drużyna Śląska. To najlepszy wynik z całej stawki. Co ciekawe, wrocławianie – jeżeli chodzi o skuteczność – utrzymują pewne standardy. Rok temu po 17 kolejkach również byli najskuteczniejszym zespołem w całej lidze. Mieli wówczas jednak trzy bramki zdobyte więcej.

136 – tyle dokładnie rozegrano spotkań w ramach Centralnej Ligi Juniorów, od sierpnia do pierwszej połowy marca. Wiosną drużyny zagrały tylko po jednym meczu, ale pojedynki te okazały się decydujące dla końcowego układu tabeli.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności