[CLJ] Zmiana lidera. Legia zimę spędzi na pierwszym miejscu

Piłka Ligowa25.11.2019

To był szalony weekend! Liderujący po pierwszej rundzie zespół Zagłębia Lubin przegrał na wyjeździe z Cracovią, co skrzętnie wykorzystały Legia i Górnik. Efekt? Lubinianie zimę spędzą na drugim miejscu, mając tyle samo punktów co zespół z Zabrza. Na dole tabeli równie wielkie zmiany. Aż szkoda, że na kolejne mecze trzeba poczekać aż do marca.

Jak wiele w tabeli CLJ może zmienić jeden mecz pokazuje sytuacja Zagłębia. Lubinianie tydzień temu zostali ogłoszeni „mistrzami jesieni”, natomiast w rozegranej awansem pierwszej kolejce z wiosny wyraźnie skomplikowali sobie życie. Mecz z dołującą Cracovią miał jednego faworyta, ale trzeba pamiętać, że Pasy w ostatnich tygodniach spisują się coraz lepiej. W tym meczu również to udowodniły, ale nie byłoby wygranej nad liderem bez Michała Rakoczego. To on dwukrotnie wyprowadzał swoją drużynę na prowadzenie, a gdy lider odpowiadał to decydujący cios zadał w momencie, gdy rywal nie miał już czasu na reakcję, czyli w ostatniej minucie.

Potknięcie lidera wykorzystała Legia, która wygrała pięć poprzedzających to spotkanie meczów. Sukces w pojedynku z ostatnim w tabeli Hutnikiem miał przyjść tym bardziej więc łatwo. Ale Legia niemiłosiernie się męczyła, nie potrafiła zdobyć bramki, a swoje sytuacje miał także Hutnik. Dopiero w 88. minucie gola na wagę wygranej i fotelu lidera zdobył Szymon Włodarczyk. Szansy na dogonienia Zagłębia nie zaprzepaścił również Górnik. Zabrzanie podejmowali Koronę, czyli aktualnego mistrza Polski. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale dwie bramki Kamila Lukoszka w drugiej połowie przesądziły o sukcesie podopiecznych trenera Jana Żurka.

Przynależność do czołówki potwierdziła także Pogoń. Szczecinianie po emocjonującym spotkaniu ograli u siebie Arkę. Gdynianie mogą trochę żałować tego spotkania, bo po dwudziestu minutach prowadzili 2:0, ostatecznie dali sobie wbić trzy bramki. Jeszcze więcej goli oglądali kibice w Białymstoku, gdzie Jagiellonia grała z Lechią. Gospodarze po niespełna dziesięciu minutach prowadzili różnicą dwóch bramek po trafieniach Krzysztofa Toporkiewicza, by ostatecznie remis uratować w ostatniej minucie.

Jagiellonia bez wygranej jest od połowy września, więc coraz mocniej musi się oglądać za siebie, tym bardziej, że zespoły ze strefy spadkowej zaczynają gromadzić punkty. O sensacyjnej wygranej Cracovii już pisaliśmy, niespodziankę zrobił także Gwarek Zabrze we Wronkach. Drużyna Janusza Kowalskiego po kwadransie mogła przegrywać różnicą trzech goli, ale dobrze bronił Klaudiusz Mazur, a potem Gwarek przeszedł do ofensywy. Dwa stałe fragmenty gry zabrzanie zamienili na bramki, a Lech był w stanie odpowiedzieć jedynie jedenastą bramką w sezonie Adriana Ratajczyka. –  Sensacja stała się faktem – radowali się po meczu zabrzanie, którzy mimo wygranej nie poprawili swojej lokaty w tabeli, ale mają tylko punkt straty do „bezpiecznej lokaty”, którą obecnie zajmuje Cracovia. Wygrała także Escola, która okazała się lepsza od beniaminka z Łodzi, a wobec porażki we Wrocławiu w strefie spadkowej znalazła się Wisła. Dwie bramki dla zwycięzców w tym spotkaniu zdobył Kacper Głowieńkowski, najlepszy strzelec całych rozgrywek.

Centralna Liga Juniorów – 16. kolejka

Lech Poznań – Gwarek Zabrze 1:2 (0:1)

Bramki: Adrian Ratajczyk 88 – Kamil Komandera 36, Mateusz Lachowicz 61

Śląsk Wrocław – Wisła Kraków 3:1 (2:1)

Bramki: Kacper Głowieńkowski 24, 88 k, Mateusz Stawny 38 – Kacper Chełmecki 23

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 3:3 (2:1)

Bramki: Krzysztof Toporkiewicz 2, 9, Gabor Żukowski 90 – Patryk Nowakowski 45, Jakub Kałuziński 66, Marek Niewiadomski 79

Legia Warszawa – Hutnik Kraków 1:0 (0:0)

Bramka: Szymon Włodarczyk 88

Pogoń Szczecin – Arka Gdynia 3:2 (1:2)

Bramki: Oskar Potoczny 45, Kacper Zaborski 53, Dawid Rezaeian 65 – Kamil Skręta 15, Kornel Przyborowski 20

Escola Varsovia Warszawa – UKS SMS Łódź 2:0 (1:0)

Bramki: Marcel Błachewicz 45, Adrian Bielka 66

Cracovia – Zagłębie Lubin 3:2 (1:1)

Bramki: Michał Rakoczy 13, 50, 90 – Jakub Sangowski 31, Kacper Zając 56

Górnik Zabrze – Korona Kielce 2:0 (0:0)

Bramki: Kamil Lukoszek 57 k, 89 k