Aktualności

[CLJ] Z juniorskiej elity do ekstraklasy? Młodzi walczą o swoją szansę

Piłka Ligowa28.01.2020 

W ostatnich kilkunastu miesiącach nie brakowało przykładów potwierdzających tezę, że z Centralnej Ligi Juniorów można bezpośrednio trafić do ekstraklasy. Czy już wkrótce pojawią się kolejne nazwiska graczy, którzy błyskawicznie pokonają tę drogę? Przekonamy się niebawem, w każdym razie przysłowiową wędkę od trenerów ci wyróżniający się dostali.

Niemal wszystkie kluby PKO Ekstraklasy, które mają drużyny w Centralnej Lidze Juniorów U-18, swoim wyróżniającym się zawodnikom dały szansę w zimowym okresie przygotowawczym. Właściwie jedynie Wisła Kraków i Śląsk Wrocław postawiły bądź to na doświadczonych zawodników, bądź w ostateczności na graczy z rezerw. W pozostałych klubach znalazły się jednostki, które wpadły w oko pierwszym trenerom.

Nagroda za jesień

Systematycznie na utalentowaną młodzież stawia Zagłębie. Lubinianie nadawali ton jesiennym rozgrywkom CLJ, w najlepszej jedenastce po pierwszej rundzie na naszych łamach mieli swoich dwóch zawodników, Jakuba Sigę i Mateusza Kizymę. – To byli wyróżniający się zawodnicy w naszym zespole. Oni już wkrótce powinni walczyć o miejsce w pierwszej kadrze Zagłębia – mówił kilka tygodni temu Marcin Ciliński, trener koordynator Zagłębia Lubin. Słowa te szybko się potwierdziły. Lubinianie w pierwszych tygodniach zajęć do treningów zaprosili wspomniany duet siedemnastolatków. Na zagraniczny obóz z Zagłębiem pojechał natomiast ten pierwszy.

To nie jedyni przedstawiciele z naszej jedenastki, których praca wykonana jesienią w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów została doceniona. Drużynowo największą rewelacją pierwszej rundy rozgrywek juniorów był Górnik Zabrze, który długo bił się o pierwsze miejsce, ostatecznie zakończył pierwszą rundę na trzecim miejscu. Trener Marcin Brosz dał szansę dwóm zawodnikom z tego zespołu. Zabrał na zgrupowanie na Cypr zarówno podstawowego bramkarza Bartosza Neugebauera, jak i wyróżnionego w naszym zestawieniu najlepszego strzelca zabrzan, Kamila Lukoszka. Jesienią zdobył on dziesięć bramek. – Ci zawodnicy zapracowali na swoją szansę. Po to są właśnie ogrywani w CLJ, by z czasem iść coraz wyżej. Tak naprawdę nasz wynik ma w tym wypadku mniejsze znaczenie, istotniejsze jest to, gdzie ci chłopcy będą za jakiś czas – mówi trener juniorów Górnika Zabrze, Jan Żurek.

Pogoń Szczecin, chociaż z czwartego miejsca po pierwszej rundzie może nie jest do końca zadowolona, to na pewno patrząc na grę indywidualną poszczególnych zawodników była wyróżniającą się drużyną. Z pierwszym zespołem obecnie na obozie w Turcji przebywa środkowy obrońca juniorów, Filip Balcewicz. Lech Poznań z kolei postawił między innymi na dwójkę zawodników, którzy jesienią zaliczyli epizody w CLJ: Łukasza Szramowskiego i Jakuba Niewiadomskiego. Na obóz pojechał ten drugi, jesienią w juniorach zagrał dwa mecze. Poznaniacy jednak docenili również podstawowego bramkarza Kolejorza w CLJ, Krzysztofa Bąkowskiego. Młodzieżowy reprezentant Polski podpisał nowy kontrakt z Lechem, który będzie obowiązywał przez trzy lata.

Młodzi, ale już z debiutem

Na duet zawodników ogrywanych jesienią w CLJ postawił trener Cracovii, Michał Probierz. Chociaż w tym wypadku nie wiadomo czy Michała Rakoczego, bo on jest jednym z nich, można jeszcze w ogóle brać pod uwagę. Rakoczy jesienią zdał egzamin wśród seniorów; przypomnijmy ma na koncie cztery mecze i debiutancką bramkę w ekstraklasie, ale nie zapominajmy, że jego jesienny bilans w CLJ również prezentuje się okazale – dziewięć meczów i sześć goli. Dużo skromniejszy jest dorobek jego kolegi. Mateusz Pieńczak, który pojechał na zgrupowanie z drużyną do Turcji, czeka jeszcze na debiut w seniorach, jesienią zaliczył natomiast 13 meczów w CLJ.

W podobnej sytuacji do Rakoczego jest Mateusz Stępień z Arki. Siedemnastolatek zaliczył 25 minut w wyjazdowym meczu z Rakowem Częstochowa, ale na swoim koncie ma również 12 występów i cztery bramki w CLJ. Identycznie rzecz ma się w drugim trójmiejskim klubie. Trener Piotr Stokowiec daje szanse między innymi piętnastoletniemu Kacprowi Urbańskiemu, który w końcówce ubiegłego roku pojawił się na boisku w ostatnich minutach meczu z Rakowem Częstochowa. W Lechii na zgrupowaniu w Turcji pomocnik, który zaliczył cztery mecze w CLJ i zdobył jedną bramkę, nie powinien czuć się jednak nieswojo. Na obóz z Patrykiem Lipskim, Jakubem Arakiem i całą plejadą doświadczonych zawodników pojechali również Kacper Sezonienko, Marcel Wszołek, bramkarz Eryk Mirus oraz Jakub Kałuziński. Sezonienko to najlepszy strzelec juniorów Lechii, jesienią wsławił się między innymi tym, że w jednym meczu, ze Śląskiem Wrocław pięciokrotnie wpisał się na listę strzelców. – Moim celem jest zdobycie jak największej ilości bramek. Póki co skupiam się na grze w CLJ. Jeśli będzie okazja to postaram się zagrać jak najlepiej również w drużynach seniorskich – mówił jeszcze kilka tygodni temu Sezonienko, który ma teraz szansę podskoczyć w klubowej hierarchii.

Defensywa w cenie

W Kielcach po poprzednim sezonie, gdy Korona zdobywała tytuł mistrzowski CLJ, zbyt wielu zawodników nie otrzymało szansy w pierwszej drużynie. Teraz może będzie inaczej. Na początek kielczanie będą się przyglądać Adrianowi Sandachowi, który dostał zaproszenie od trenera Mirosława Smyły. O umiejętnościach młodego bramkarza świadczy fakt, że w wieku 15 lat był na testach w Manchesterze United. Na bramkarza z CLJ postawiono także w Białymstoku. Xavier Dziekoński bronił we wszystkich meczach Jagi, szansę otrzymał wraz ze swoimi kolegami, Aleksandrem Stawiarzem i Krzysztofem Toporkiewiczem. Gdy dodamy do tego wspomnianych młodych bramkarzy Górnika Zabrze, Lecha i Lechii na których zimą postawiono można stwierdzić, że polska szkoła bramkarzy cały czas jest mocno pielęgnowana. – Na pewno trochę to tak działa, ale jednak bramkarze muszą na swoją szansę zapracować równie mocno – mówi trener Górnika, Jan Żurek. W krajobraz ten, w którym szczególnie ceni się graczy defensywnych, wpisuje się również Legia. Lider po pierwszej rundzie CLJ zabrał do Turcji prawego obrońcy, Nikodema Niskiego. Zawodnik z rocznika 2002 grał jesienią głównie w trzecioligowych rezerwach Legii, ale zaliczył także jeden występ w CLJ i zdobył bramkę.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności