[CLJ] Udany start Korony. Legia pokonana przez Pogoń

Piłka Ligowa11.03.2019

Od zwycięstwa rozpoczęli tegoroczne zmagania piłkarze lidera Centralnej Ligi Juniorów, Korony. Kielczanie wygrali z Arką i powiększyli przewagę nad resztą stawki, bo porażek doznali dotychczasowi wiceliderzy – Legia i Zagłębie Lubin. Pierwsza wiosenna kolejka była wyjątkowa dla gości, z ośmiu spotkań aż siedem kończyło się zwycięstwem drużyn przyjezdnych.

Kielczanie z bardzo dobrej pozycji przystępowali do rundy wiosennej. Mieli sześć punktów przewagi nad Legią i Zagłębiem, a po pierwszym wiosennym meczu sytuacja Korony wygląda jeszcze lepiej. Drużyna Marka Mierzwy wygrała w Gdyni, już po dziewięciu minutach prowadząc 2:0. Gdynianie bronią się przed spadkiem, ale zdołali wyrównać jeszcze w pierwszej połowie. Korona trzy punkty zapewniła sobie w końcówce spotkania.

Dotychczasowi wiceliderzy przegrali natomiast swoje mecze. Legia w spotkaniu z Pogonią Szczecin przed przerwą prezentowała się lepiej, wydawało się, że to drużyna ze stolicy jest bliższa zgarnięcia trzech punktów, ale gol Kacpra Cichonia w drugiej połowie zapewnił trzy punkty „Portowcom”. Zagłębie Lubin uległo natomiast innej warszawskiej ekipie, Escoli. Bohaterem tego meczu był Stanisław Muniak, który zdobył wszystkie trzy bramki dla gości. Dla lubinian jeden z goli to dzieło Błażeja Czubana, jednego z najskuteczniejszych graczy całych rozgrywek.

Wiceliderem w takiej sytuacji został Śląsk. Wrocławianie dużo w tym sezonie bramek tracą, ale jeszcze więcej zdobywają. W meczu z Jagiellonią szybko objęli prowadzenie, ale losy pojedynku rozstrzygnęły się w ostatnich trzydziestu minutach. Wrocławianie podtrzymali jesienną tradycję – cztery zdobyte bramki spowodowały, że obecnie drużyna z Dolnego Śląska ma na swoim koncie pięćdziesiąt trafień, o ponad dziesięć więcej od innych zespołów.

Wyjazdowe zwycięstwa zanotowały także Lech Poznań i Wisła Kraków. Obie ekipy wygrały na terenach drużyn walczących o utrzymanie – Lech zwyciężył w Lublinie, zaś „Biała Gwiazda” w Toruniu. Jedyną drużyną, która w tej kolejce na wyjeździe nie zgarnęła trzech punktów jest Górnik. Zabrzanie walczyli ambitnie, ale już po pierwszej połowie Cracovia prowadziła różnicą dwóch goli. Jedną z bramek dla Pasów zdobył Daniel Pik, do siatki trafił także Patryk Zaucha. Górnik po tej przegranej mocno osadził się w dolnych rejonach tabeli – obecnie ma punkt przewagi nad strefą spadkową.

Jeszcze gorsze nastroje w innym śląskim klubie. Ruch Chorzów, który zimę spędził w strefie spadkowej, rozpoczął rundę od meczu z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie, GKS Bełchatów. Chorzowianie fantastycznie rozpoczęli mecz, bo po niespełna 25. minutach prowadzili 2:0, a do siatki trafiali Daniel Iwanek i Bartłomiej Wdowik, zawodnicy grający coraz częściej w pierwszej drużynie Ruchu. Niebiescy w ostatnich dwudziestu minutach roztrwonili jednak przewagę, a gola decydującego o porażce stracili już w doliczonym czasie gry. Sytuacja chorzowian po porażce jest już bardzo zła, w gorszym położeniu znajduje się jedynie Elana Toruń, która już traci dziewięć „oczek” do Górnika Zabrze.

CLJ – 18. kolejka

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramka: Kacper Cichoń 56

Motor Lublin – Lech Poznań 0:1 (0:0)

Bramka: Jakub Niewiadomski 67

Elana Toruń – Wisła Kraków 1:3 (1:1)

Bramki: Sebastian Rak 31 – Daniel Hoyo-Kowalski 44, Sławomir Chmiel 52, Arkadiusz Kasia 90

Jagiellonia Białystok – Śląsk Wrocław 0:4 (0:1)

Bramki: Bartosz Boruń 10, 62, Tomasz Mamis 75, Aleksander Paluszek 83 k

Zagłębie Lubin – Escola Varsovia Warszawa 2:3 (2:1)

Bramki: Błażej Czuban 18, Bartosz Białek 40 k – Stanisław Muniak 3, 57 k, 59 k

Cracovia – Górnik Zabrze 5:2 (3:1)

Bramki: Michał Rakoczy 18, Patryk Zaucha 28, Michał Stachera 44, Daniel Pik 59, Remigiusz Biernat 75 – Jan Borek 26, 79

Arka Gdynia – Korona Kielce 2:3 (2:2)

Bramki: Julian Goyke 22, Mateusz Stępień 42 – Mateusz Sowiński 3, 86, Bartosz Prętnik 9

Ruch Chorzów – GKS Bełchatów 2:3 (2:0)

Bramki: Daniel Iwanek 19, Bartłomiej Wdowik 22 – Robert Kowalik 69 k, Damian Michalak 82, Dawid Kocyła 90