Aktualności

[CLJ] Szlagier młodzieżowców! Transmisja meczu Lech – Górnik w niedzielę o 12:00 tylko na Łączy Nas Piłka!

Piłka Ligowa15.04.2018 
Dziesięciu – tylu młodzieżowców wystąpiło od pierwszej minuty w niedawnym meczu LOTTO Ekstraklasy Lech Poznań – Górnik Zabrze. W tym kontekście spotkanie obu ekip w Centralnej Lidze Juniorów, gdzie z założenia mają grać przyszli ligowcy, zapowiada się bardzo ciekawie. Kamery Łączy Nas Piłka nie mogą odpuścić tego starcia. Zapraszamy na transmisję na żywo w niedzielę o godzinie 12:00!Mecz z ubiegłego tygodnia to tylko jeden z przykładów, jak w Poznaniu i Zabrzu inwestują w piłkarską młodzież. A, że jest to inwestycja nad wyraz opłacalna, pokazują wyniki i postępy, jakie robią młodzi chłopcy. Zimą na obóz zagraniczny z Górnikiem pojechali między innymi bramkarz Daniel Bielica, czy defensorzy Kamil Surowiec lub Kacper Michalski. Cała trójka wiosną gra w barwach zabrzan w CLJ. – Nie zmieniamy naszej polityki. Młodzi zawodnicy muszą dostawać kolejne szanse. Jeżeli jeszcze nie w pierwszej drużynie, to w rezerwach czy też w Centralnej Lidze Juniorów. My się im przyglądamy i tylko taką drogą mogą się dostać do pierwszej drużyny – przypomina Marcin Brosz. Słowa te są i tak niepotrzebne, bo najlepiej na wyobraźnię kibiców, czy samych młodych piłkarzy, działają przykłady.

Jeszcze niedawno w Centralnej Lidze Juniorów grał Wojciech Hajda, tak chwalony po meczu Pucharu Polski z Legią Warszawa. – Dał impuls, wprowadził ożywienie w grę naszej drużyny w drugiej połowie – mówił o długowłosym zawodniku trener Brosz.

Kolejni młodzi dostają kredyt zaufania w postaci profesjonalnych umów, chociażby Aleksander Knabel czy Krzysztof Kubica. O Patryku Joachimie było głośno natomiast już 2-3 lata temu.


Podobnie sytuacja ma się u niedzielnego rywala Górnika – Lecha Poznań. Efekty stawiania na młodzież w stolicy Wielkopolski są jeszcze bardziej widoczne. Miliony za transfery Jana Bednarka czy Dawida Kownackiego zasiliły już klubowy budżet, a kolejni czekają w kolejce. Począwszy od Kamila Jóżwiaka przez Tymoteusza Puchacza kończąc na Tymoteuszu Klupsiu i obecnych graczach CLJ, którzy również wietrzą swoją szansę. – Nie zamierzamy rezygnować z tych chłopaków. Mamy swoje cele sportowe jako drużyna, ale chcemy również, by indywidualnie zaszli oni jak najwyżej – mówi trener poznaniaków, Krzysztof Kołodziej.

W drużynie gospodarzy niedzielnego meczu nie brakuje zawodników, którzy coraz śmielej pukają do bram seniorskiej drużyny. Hubert Sobol, Eryk Kryg, Bartosz Bartkowiak – być może te nazwiska wkrótce będą nam znane doskonale? Ten pierwszy już strzela bramki dla rezerw Lecha i pnie się po szczeblach poznańskiej drabinki, dwaj kolejni wykorzystują szanse w Centralnej Lidze Juniorów. Kryg dostał powołanie do reprezentacji Polski U-18 i w ubiegłym roku podpisał trzyletni kontrakt z „Kolejorzem”.

Zarówno Lech, jak i Górnik mają o co grać, patrząc również na wyniki sportowe w obecnych rozgrywkach. Lech w grupie zachodniej jest na trzecim miejscu. Do drugiej lokaty, która gwarantuje awans do półfinałów, traci jeden punkt. – Nasz cel to półfinał – mówi otwarcie Marcin Maćkowiak, zawodnik Lecha.


Poznaniacy, po słabszym wiosennym starcie, gdzie w trzech pierwszych meczach wygrali tylko raz, w dwóch ostatnich spotkaniach zaimponowali już skutecznością. Osiem bramek zdobytych, ani jednej straconej w meczach z jedenastkami z Zielonej Góry i Bielska-Białej. To musi robić wrażenie.

Górnik natomiast po słabszej rundzie jesiennej, gdy widmo spadku zaczęło zaglądać zabrzanom w oczy, wziął się ostro do gry. Co prawda w poprzedniej kolejce przegrał z Pogonią Szczecin 0:3, ale wcześniej zanotował serię trzech wygranych, zdobywając w tych spotkaniach dwanaście bramek. O tym, że porażka w meczu z Pogonią była jedynie wypadkiem przy pracy, pokazało środowe zaległe starcie w Zielonej Górze – Górnik wygrał 2:0. Mimo że zabrzan w tabeli od Lecha dzieli tylko czwarte Zagłębie Lubin, to drużyna ze Śląska cały czas musi spoglądać za siebie. Dzięki fantastycznemu startowi zabrzanie delikatnie uciekli rywalom w walce o utrzymanie, ale do końca sezonu jeszcze daleka droga.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności