Aktualności

[CLJ] Sparingi, zgrupowania, testy... Szesnastka przygotowuje się do startu

Piłka Ligowa29.07.2020 
W trakcie przygotowań do nowego sezonu Centralnej Ligi Juniorów jest szesnaście drużyn rywalizujących w tych rozgrywkach. Z racji pandemii i wiosennej przerwy tym wywołanej okres przygotowawczy również jest dość nietypowy. Na pomyłki jednak nie ma czasu. Nowy sezon rozpoczyna się za niespełna trzy tygodnie, w weekend 15-16 sierpnia.

Dla większości drużyn okres przygotowawczy rozpoczął się w połowie lipca. Tak jest chociażby w Poznaniu. – Wcześniej zawodnicy pracowali indywidualnie w treningu biegowym, więc mogliśmy od razu zacząć stosunkowo mocno – mówił na pierwszych zajęciach trener „Kolejorza”, Hubert Wędzonka. – Patrzymy teraz głównie na zdrowie chłopaków i będziemy uważać przede wszystkim na kontuzje wynikające z problemów mięśniowych. Wiem, że chłopcy rzetelnie przepracowali te krótkie wakacje. Wracamy z nową energią – zacierał ręce trener poznaniaków.

Zmiany w sztabach i zespołach

Zespół Lecha oczywiście różni się personalnie od tego, który grał w poprzednim sezonie. Do rezerw w minionych tygodniach przeszli chociażby Kacper Wachowiak, Igor Ławrynowicz oraz Filip Wilak. W ich miejsce przyszło natomiast dziewięciu piłkarzy z juniorów młodszych. Doszło do zmiany także w samym sztabie – do teamu dołączył drugi trener Jakub Leosz, który wcześniej pracował z juniorami młodszymi.

„Kolejorz” w swoim pierwszym sparingu zremisował z Rakowem Częstochowa 1:1 po bramce debiutującego w Lechu Jakuba Malca w drugiej połowie, kiedy to na murawie pojawili się zawodnicy młodszego rocznika. Poznaniacy cały czas trenują we Wronkach, a w kolejnych dniach czekają ich jeszcze starcia z o rok starszymi ekipami Warty Poznań i Chrobrego Głogów.

Do nowego sezonu na tygodniowym obozie w Mogilnie przygotowywali się „Portowcy” ze Szczecina. Oprócz zajęć na boisku czas spędzali także na siłowni oraz skupiali się na analizach wideo. Były także chwile relaksu, gdy swoich młodych następców odwiedził chociażby Edi Andradina, dzisiaj pracujący w KP Piła.

Szczecinianie na zakończenie zgrupowania rozbili drużynę U-19 Warty Poznań 6:0, a na listę strzelców w tym meczu wpisał się czterokrotnie Fabian Grzelka. Wcześniej podopieczni trenera Piotra Łęczyńskiego również pokonali juniorów starszych CWZS Bydgoszcz 5:0. Ale to nie wszystko. Na początku sierpnia granatowo-bordowi wyruszą na krótkie tournée, podczas którego zmierzą się z Widzewem Łódź oraz Rakowem Częstochowa.Przygotowania pod pierwszą drużynę

Duże przemeblowania w zespole juniorów są także w Lubinie. W tym sezonie w głównej mierze w CLJ będą grać zawodnicy z rocznika 2003, ale na Dolnym Śląsku nie ukrywają, że nie chcą ograniczać się do jednego rocznika. Klub, który w poprzednich latach walczył o medale mistrzostw Polski, teraz ma również ten sam cel, ale priorytet jest jednak zupełnie inny. – Głównym planem naszej akademii jest dostarczenie zawodników do pierwszego zespołu. Cały okres przedseniorski dla młodych piłkarzy skorygowany jest również pod przygotowanie fizyczne, aby była mniejsza różnica w momencie przejścia do pierwszego zespołu – mówi trener Zagłębia Lubin U-18, Marcin Ciliński.

Na Dolnym Śląsku skupiają się więc przede wszystkim na jak najlepszym przygotowaniu fizycznym poszczególnych chłopaków. – Chcemy, by zespół był jak najlepiej przygotowany motorycznie. Bazujemy na dobrym wyszkoleniu technicznym, grze pozycyjnej, dobrych przejściach w defensywie i takich szkolimy zawodników – dodaje trener Zagłębia CLJ.

Jako jedna z pierwszych drużyn przygotowania do nowego sezonu rozpoczęła Wisła Kraków. „Biała Gwiazda” ma podobne założenia, co Zagłębie Lubin. Wiślacy na początku czerwca, jak i miesiąc później przeszli testy motoryczne, identyczne do tych, jakie przechodzą zawodnicy pierwszej drużyny. – Wszystko po to, by trener Artur Skowronek miał możliwość porównania juniorów do najlepszych zawodników – mówi trener Adrian Filipek, trener Wisły CLJ. Do drużyny „Białej Gwiazdy” dołączyło latem kilku zawodników, a Wisła wygrała między innymi sparing z czwartoligową Słomniczanką Słomnice 4:2.

Historyczny sparing

Mistrzowskie aspiracje, a zarazem zadanie wprowadzania chłopaków do pierwszej drużyny, ma również Legia. Stołeczna ekipa w ramach przygotowań do nowego sezonu zmierzyła się z Jagiellonią Białystok. Mecz ten, mimo że miał wyłącznie towarzyski charakter, był wyjątkowym wydarzeniem, bo było to pierwsze spotkanie rozegrane w nowym ośrodku treningowym mistrza Polski. Legioniści pokonali Jagiellonię 2:1. Pierwszego, historycznego, gola w tym spotkaniu zdobyła ekipa z Podlasia, na listę strzelców po rzucie karnym wpisał się Lucjan Frydrych. Potem jednak trafiali już tylko gospodarze.– Jesteśmy nową drużyną, ten zespół dopiero się tworzy. Pojawili się chłopcy, którzy w poprzednim sezonie występowali w kategorii U-17, przyszło kilku nowych zawodników spoza klubu – opisuje trener Legii, Grzegorz Szoka. – Ze względu na to, że przez pandemię część graczy miała długą, wręcz kilkumiesięczną przerwę od treningów w grupie, wprowadzamy się do zajęć powoli, stopniowo. Trenujemy raz dziennie. Sam ośrodek jest dla nas idealny. Zawodnicy są w jednym miejscu. Teraz, w wakacje, spędzamy z nimi czas od rana do wieczora – dodaje.

Stołeczna drużyna wcześniej mierzyła się już z czwartoligową Ożarowianką Ożarów Mazowiecki, wygrywając to spotkanie 2:1, a ma przed sobą jeszcze mecze z rówieśnikami ze Śląska Wrocław oraz z drużyną U-19 Polonii Warszawa.

Jagiellonia tydzień przed ligą zagra natomiast jeszcze z drugą stołeczną ekipą rywalizującą w Centralnej Lidze Juniorów, Escolą. Na razie żółto-czerwoni mają na swoim koncie cztery rozegrane sparingi. – Mamy już wizję naszego stylu gry, wiemy jak to powinno wyglądać. Natomiast jeżeli chodzi o personalia, to nic jeszcze nie jest rozstrzygnięte. Chłopaki walczą o miejsce w składzie – mówi trener drużyny z Białegostoku, Krzysztof Zalewski, w którego zespole nie zabraknie chłopaków z rocznika 2004. – Głównym zadaniem dla nas jest odpowiednio poprowadzenie i wkomponowanie ich do zespołu. To są zdolni zawodnicy, którzy z pewnością będą stanowili wartość dodaną dla tej drużyny. Od początku okresu przygotowawczego pracujemy nad organizacją gry, nad podnoszeniem prezentowanego przez nas poziomu. Co cieszy, to fakt, że chłopcy po powrocie do treningu prezentują się dobrze. Nie widać, żeby fizycznie przerwa im zaszkodziła – twierdzi.

Młodzi nagrodzeni

Aktualny mistrz Polski Centralnej Ligi Juniorów, Górnik Zabrze, zbiera jeszcze owoce ostatniego sukcesu, nie zapomina jednak również o przygotowaniach do kolejnych rozgrywek. Górnicy kilka dni temu oficjalnie zostali nagrodzeni medalami przy zabrzańskiej publice. Czołowi zawodnicy „złotej drużyny” biorą udział w zajęciach u trenera Marcina Brosza. Taką szansę otrzymali już Kamil Lukoszek, Jan Flak oraz 17-letni bramkarz Jakub Grzesiak.Zabrzanie przede wszystkim jednak skupiają się na tym, co czeka ich w nadchodzących rozgrywkach. W ramach przygotowań wzięli udział w tradycyjnym turnieju Zlaty Kahan, organizowanym przez Banik Ostrava. W pierwszym meczu zabrzanie pokonali gospodarzy 1:0, następnie zremisowali z Sigmą Ołomuniec 1:1 i jeszcze raz podzielili się punktami, remisując z MFK Karvina 0:0, przegrywając ostatecznie ten mecz po karnych. Obie bramki dla zabrzan w tym turnieju zdobył Marko Zawada, a Górnik zajął w zawodach czwarte miejsce. Zabrzanie mają także w planach inne mecze  – w sobotę wezmą udział w turnieju im. Ernesta Pohla, w którym zagra także inny uczestnik Centralnej Ligi Juniorów, Gwarek Zabrze.

Inne drużyny również nie próżnują. Lechia Gdańsk wygrała z seniorami Beniaminka Starogard Gdański. Zespół prowadzony przez Pawła Pęczaka wygrał 2:1. Skutecznością imponuje zaś zwłaszcza Cracovia. „Pasy” rozegrały 7 meczów, zdobywając w nich aż 48 bramek! Mecze te drużyna z Krakowa rozgrywała zarówno w czerwcu, jak i w trakcie przygotowań do nowego sezonu. Nawet skazywany na pożarcie przez wszystkich Hutnik Kraków, który ubiegły sezon kończył na samym dnie, solidnie przygotowuje się do nowego rozdania, był między innymi na obozie w Sanoku.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności