[CLJ] Śląsk nie zwalnia tempa. Derby dla Cracovii

Piłka Ligowa14.09.2020
Lider z Wrocławia odniósł piąte z rzędu zwycięstwo i ma już pięć punktów przewagi nad drugim miejscem w tabeli. W Krakowie natomiast górą w derbach ponownie były „Pasy”. W tej kolejce odbyło się tylko sześć spotkań. Mecze Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków i Arka Gdynia – Lech Poznań zostały przełożone na późniejszy termin. Nie ma mocnych na lidera z Wrocławia. Tym razem Śląsk zmierzył się z bardzo groźnym w tym sezonie zespołem z Kielc. Korona potrafiła odebrać już punkty Cracovii czy Jagiellonii. We Wrocławiu musiała jednak uznać wyższość gospodarzy. Przez długie minuty kibice czekali jednak na bramki. Spotkanie rozstrzygnęło się w ostatnich dwudziestu minutach. Najpierw bramkę dla Śląska zdobył Natan Wysiński, a po pięciu minutach swojego drugiego gola w tym sezonie strzelił Ryszard Jakubiak. W końcówce ponownie dla kielczan trafił Miłosz Strzeboński, ale było to jedynie honorowe trafienie.

Jak przewrotne mogą być losy, zwłaszcza w początkowej fazie rozgrywek, pokazuje przykład Cracovii. „Pasy” do ubiegłotygodniowego meczu z Wisłą przystępowały będąc w strefie spadkowej, natomiast Wisła plasowała się na podium. Po wygranej w derbach Cracovia zbliżyła się do lokalnego rywala, a teraz go nawet… wyprzedziła. Przyczyniło się do tego zwycięstwo w zaległym meczu z Zagłębiem Lubin oraz trzy punkty zdobyte w kolejnych derbach. Tym razem w pokonanym polu został Hutnik, a ojcem wygranej jest „doświadczony” Jakub Myszor (na zdjęciu główym red.), który zdobył obie bramki. Tym samym Cracovia ze strefy spadkowej awansowała na... trzecie miejsce.

Drugi jest obecnie UKS SMS Łódź, który wygrał z Escolą. Wygraną zapewnił sobie w samej końcówce. W ostatniej minucie spotkania trzy punkty zgarnęła również Legia, która przez długie minuty przegrywała w Gdańsku. Końcówka meczu Lechii z Legią była jednak emocjonująca. Najpierw Patryk Pierzak wyrównał stan meczu, a następnie Wiktor Kamiński zamienił rzut karny na gola.

Do czołówki zbliżyły się także drużyny Zagłębia Lubin i Pogoni Szczecin, które w weekend wygrały z zabrzańskimi ekipami. „Miedziowi” zwyciężyli z Gwarkiem 2:1, chociaż miejscowi po tym spotkaniu mogą odczuwać niedosyt. Wynik został ustalony już w pierwszych 25. minutach meczu. Pogoń różnicą jednego gola pokonała w Szczecinie Górnika. Do siatki gości trafiał między innymi Kamil Kort, którego kibice mogą pamiętać ze zmagań Centralnej Ligi Juniorów z ubiegłego sezonu. Dla Pogoni to już drugie zwycięstwo w odstępie kilku dni – wcześniej bowiem wygrała w zaległym meczu z Legią. Jedyną drużyną bez wygranej jest Arka, która w strefie spadkowej znajduje się wraz z Lechią, Gwarkiem i Escolą.

Tadeusz Danisz

5. kolejka Centralnej Ligi Juniorów:

Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 3:2 (2:1)
Bramki: Kamil Kort 3, Olaf Korczakowski 25, Kacper Łukasiak 52 – Dominik Kulon 43, Marcel Peda 82

UKS SMS Łódź – Escola Varsovia Warszawa 1:0 (0:0)
Bramka: Oskar Świątkowski 90

Lechia Gdańsk – Legia Warszawa 1:2 (1:0)
Bramki: Łukasz Rytelewski 14 (s) – Patryk Pierzak 83, Wiktor Kamiński 90 (k)

Cracovia – Hutnik Kraków 2:1 (0:0)
Bramki: Jakub Myszor 56, 78 – Mikołaj Styrczula 54

Gwarek Zabrze – Zagłębie Lubin 1:2 (1:2)
Bramki: Oliwer Mansfeld 23 – Marcel Górski 5, Paweł Kruszelnicki 20