[CLJ] Pogoń gromi Koronę, derby trójmiasta dla Arki

Piłka Ligowa16.11.2020
Miniony weekend nie był udany dla drużyn ze ścisłej czołówki Centralnej Ligi Juniorów. Co prawda swój dorobek punktowy powiększyły zespoły Śląska Wrocław i Wisły Kraków, ale jedynie ekipy Pogoni Szczecin i Górnika Zabrze wygrały swoje mecze. Zwłaszcza „Portowcy” mogą być zadowoleni, bo rzadko kiedy zawody kończy się  „dwucyfrówką”. Status quo na czele ligowej tabeli został zachowany.

Z pewnością wynik meczu Pogoni Szczecin z Koroną Kielce przejdzie do historii tegorocznych zmagań. „Portowcy” w tym sezonie przeżywają huśtawkę nastrojów, ale nie można powiedzieć, że przy meczach Pogoni kibice się nudzą. W dwóch ostatnich spotkaniach szczecinianie stracili aż jedenaście bramek! Tym razem strzelali, nie mając litości dla Korony. Każdy w ekipie Pogoni zasłużył na brawa, ale szczególnym wyczynem popisał się Fabian Grzelka. Młody zawodnik Pogoni zaliczył hat-tricka w sześć minut! Kielczanie są natomiast w coraz większym kryzysie. Doznali trzeciej z rzędu porażki, a ostatnie zwycięstwo zainkasowali blisko… miesiąc temu.

Oczy wszystkich obserwatorów były jednak zwrócone na Wrocław, gdzie lider rywalizował z Cracovią. Emocji w najciekawszym spotkaniu weekendu nie brakowało, ale bramek widzowie się nie doczekali. Śląsk w trzech ostatnich domowych meczach zdobył zaledwie dwie bramki. Wrocławian musi martwić jednak inna statystyka. W spotkaniach z drużynami czołówki lider wygrał jedynie z piątym Górnikiem i szóstą obecnie Legią.

Do podziału punktów doszło także w rywalizacji Legii z Wisłą. Obie drużyny nastawiają się na walkę o ligowe podium i chciały w tym spotkaniu powalczyć o komplet „oczek”. Krakowianie rozpoczęli od gola Wiktora Szywacza, ale jeszcze przed przerwą ekipa z Warszawy wyszła na prowadzenie. Kolejne trafienie na swoje konto zapisał Wiktor Kamiński, który ma już jedenaście goli. Po meczu nie mógł być jednak w pełni zadowolony – w drugiej połowie Szywacz dopisał kolejną bramkę i tym samym zapewnił Wiśle cenny punkt.

Na czele klasyfikacji strzelców jest natomiast Kacper Skóra z Arki Gdynia, którego ostatnie trafienia mają szczególne znaczenie. Żółto-niebiescy, dzięki dwóm bramkom 17-letniego napastnika, zapewnili sobie wyjazdowe zwycięstwo w derbach z Lechią. Gdynianie tym samym zepchnęli lokalnego rywala do strefy spadkowej. Na ostatnim bezpiecznym miejscu obecnie znajduje się Jagiellonia Białystok, która w niedzielę wygrała z Gwarkiem Zabrze 3:0, już w pierwszych pięciu minutach zapewniając sobie solidną zaliczkę w postaci dwóch goli.

Największą niespodzianką była natomiast porażka Zagłębia Lubin, a właściwie rozmiary przegranej. Lubinianie ulegli na wyjeździe Escoli. Trzecia drużyna ligowej tabeli na terenie ekipy walczącej o utrzymanie dała sobie wbić aż pięć goli. Zespół ze stolicy w ciągu ostatnich siedmiu dni zdobył aż dziewięć punktów. Z drużyny będącej w strefie spadkowej Escola przesunęła się na dziewiąte miejsce. Do małej niespodzianki doszło także w meczu UKS SMS z Lechem Poznań. Gospodarze zwycięstwo zapewnili sobie w samej końcówce po samobójczym trafieniu Maksymiliana Tkocza. „Kolejorz” przegrał drugi mecz w ciągu kilku dni i został przez rywala wyprzedzony.

Drugie z rzędu zwycięstwo odniósł z kolei Górnik. Zabrzanie pokonali na własnym terenie Hutnik Kraków. Dwie bramki zdobył Kamil Grudziński i już po pierwszej połowie rywalizacja w tym spotkaniu była rozstrzygnięta. Górnik awansował na piąte miejsce i traci tylko trzy „oczka” do wicelidera, Wisły Kraków.