[CLJ] Mocne uderzenie faworytów. Legia na fotelu lidera

Piłka Ligowa13.08.2019

Drużyny wymieniane w gronie faworytów do walki o najwyższe cele w Centralnej Lidze Juniorów rozgrywki rozpoczęły od „wysokiego C”. Lechowi Poznań, Śląskowi Wrocław, Jagiellonii Białystok czy Legii wystarczyło 45 minut do zapewnienia sobie trzech punktów na wyjazdach.

Najlepiej wypadły na starcie sezonu zespoły Legii Warszawa i Lecha Poznań. Obie jedenastki mierzyły się z beniaminkami na ich terenach. Legia z Hutnikiem Kraków nie miała większych problemów, bo już po niespełna pół godziny gry prowadziła różnicą trzech goli. Dwie kolejne bramki spowodowały, że warszawianie są pierwszym, samodzielnym liderem. „Kolejorz” z kolei wygrał w Zabrzu z Gwarkiem. W tym przypadku gospodarze postawili większy opór, chociaż poznaniacy byli dojrzalszą ekipą. Mają w swoim składzie wicemistrzów Polski z zespołu juniorów młodszych i w drugiej połowie przesądzili sprawę. Dwie bramki Igora Ławrynowicza i dwie Adriana Ratajczyka sprawiły, że ambitna postawa zabrzan pozwoliła im jedynie zmniejszyć rozmiary porażki. Ozdobą tego meczu było trafienia Patryka Gogoła otwierające całą rywalizację. Trafił tuż pod poprzeczkę i z pewnością bramka ta będzie kandydować do gola rundy jesiennej.

O trudnym losie beniaminków przekonali się również dwaj pozostali nowicjusze. UKS SMS Łódź przegrał z Escolą Varsovią 1:3, a losy tego meczu rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie. Ojcem zwycięstwa ekipy ze stolicy był Kamil Odolak – strzelec dwóch goli. Lechia w meczu z Jagiellonią Białystok nie była w stanie strzelić nawet bramki. Spotkanie to rozstrzygnęło się w pierwszej połowie, czwarta drużyna ubiegłego sezonu już na przerwę schodziła z dorobkiem trzech zdobytych trafień.

Od zwycięstwa rozpoczął sezon mistrz Polski. Korona, po letnich zmianach, mogła być dla wielu zagadką, ale forma z ubiegłego sezonu została zachowana. Na własnym terenie kielczanie są bardzo mocni, co potwierdzili już w pierwszym spotkaniu. Sezon otworzył w pierwszej minucie Jakub Górski i chociaż Górnik równie szybko wyrównał, to po niespełna 25. minutach gry było 2:1.  Wynik ten utrzymał się do końca i ci, którzy liczyli, że Korona od początku sezonu zacznie tracić dystans do najlepszych, muszą delikatnie zweryfikować swoje opinie.

Wyjazdowe zwycięstwo nad Wisłą Kraków zanotowała także druga drużyna ubiegłego sezonu, Śląsk. Wrocławianom wygraną zapewnił Kewin Głowinkowski, który ustrzelił hat-tricka. Gospodarze odpowiedzieli honorowym trafieniem w samej końcówce. Dla krakowskich ekip to nie był udany start. Do domu z niczym wróciła bowiem także Cracovia.  Pasy przegrały w Lubinie i po pierwszej kolejce otwierają strefę spadkową.

Niespodzianką może być przegrana Pogoni. Szczecinianie wystartowali z zawodnikami, których już wiosną próbowali w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, ale jedyne na co było ich stać w Gdyni, to zdobyta w drugiej połowie bramka. Jak się z czasem okazało, było to zaledwie honorowe trafienie, bo po trzech minutach od wyrównania do siatki trafili „Arkowcy”.

CLJ – 1 kolejka

Gwarek Zabrze – Lech Poznań 2:6 (1:2)

Bramki: Jakub Antkiewicz 34, Wiktor Owcarz 88 – Patryk Gogół 10, Krystian Palacz 32, Igor Ławrynowicz 50, 87, Adrian Ratajczyk 55, 65

Wisła Kraków – Śląsk Wrocław 1:3 (0:2)

Bramki: Aleks Leśniak 84 k – Kewin Głowinkowski 8, 16, 46

Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok 0:3 (0:3)

Bramki: Lucjan Frydrych 14 k, Jakub Orpik 29, Krzysztof Toporkiewicz 45

Hutnik Kraków – Legia Warszawa 0:5 (0:4)

Bramki: Kajetan Staniszewski 13, 26, Nikodem Niski 22, Jakub Kwiatkowski 44, Mikołaj Grzejda 90

Arka Gdynia – Pogoń Szczecin 2:1 (1:0)

Bramki: Mateusz Stępień 35, Kacper Magdziński 67 – Szymon Cybulski 64

UKS SMS Łódź – Escola Varsovia Warszawa 1:3 (0:1)

Bramki: Mikołaj Owsiak 77 – Kacper Dzida 34, Kamil Odolak 86, 90

Zagłębie Lubin – Cracovia 2:0 (1:0)

Bramki: Daniel Dudziński 39 k, Milan Posmyk 77

Korona Kielce – Górnik Zabrze 2:1 (2:1)

Bramki: Jakub Górski 1, Jakub Konstantyn 23 – Jan Flak 11