[CLJ] Hity na remis. Escola i Górnik gonią czołówkę

Piłka Ligowa04.05.2021

To była niesamowita seria spotkań! Wszystkie mecze CLJ miały duży ciężar gatunkowy, a cztery aktualnie najlepsze drużyny rywalizowały pomiędzy sobą. Gdy dodamy do tego klasyk Lecha z Legią, to mamy prawdziwy obraz młodzieżowych emocji w weekend majowy. W żadnym z tych meczów nie udało się wyłonić zwycięzcy, na czym najmocniej skorzystały jedenastki Górnika Zabrze i Escoli.

W miniony weekend każdy mecz miał swoją wagę. O randze pojedynku Legii z Lechem nie trzeba nikogo przekonywać. Obie drużyny potraktowały spotkanie bardzo prestiżowo, pomimo że na końcówkę sezonu mają zupełnie inne cele. Gospodarze dwukrotnie w tym meczu obejmowali prowadzenie, ale za każdym razem radość w stołecznej ekipie nie trwała długo. Dla Legii kolejną bramkę zdobył Igor Strzałek, który dwukrotnie na listę strzelców wpisał się także przed tygodniem.

Wielkie emocje towarzyszyły także pozostałym spotkaniom. Wisła po wpadce z Koroną Kielce tym razem podejmowała wicelidera z Lubina. Przegrana Wiślaków w tym spotkaniu oznaczała zmianę na pierwszym miejscu. Emocje przed tym starciem w obozie gospodarzy były w pełni uzasadnione. Wisła dobrze rozpoczęła, bo od gola Kacpra Chełmeckiego i przez długi czas wydawało się, że to trafienie może dać liderowi trzy punkty. W drugiej połowie, w ciągu dosłownie dwóch minut, goście zadali jednak dwa ciosy. Lubinianie wyszli na prowadzenie, ale ponownie miejscowych uradował Chełmecki. Strzałem z rzutu karnego doprowadził do remisu i tym samym utrzymał status quo na samym szczycie ligowej tabeli.

Podział punktów w meczu lidera z wiceliderem to był najlepszy scenariusz dla trzeciej w tabeli Pogoni Szczecin, tyle że „Portowcy” również podzielili się punktami. Na własnym terenie zremisowali – w takim samym stosunku, jak ich koledzy z czołowych ekip – ze Śląskiem Wrocław. Dramaturgia w tym meczu była jeszcze większa aniżeli w pozostałych. Do 89. minuty utrzymywał się bowiem wynik remisowy 1:1, a na samym finiszu tak jedni, jak i drudzy cieszyli się jeszcze z gola. Dwie bramki dla wrocławian w tym spotkaniu zdobył Szymon Michalski, natomiast gospodarze odpowiadali za sprawą Kacpra Łukasiaka i Jakuba Szynkielewskiego.

Kompromisowe rozstrzygnięcia w pozostałych meczach wykorzystała Escola. Stołeczny zespół jest rewelacją tegorocznych zmagań – w pięciu meczach odniósł pięć zwycięstw. Tym razem po dwóch trafieniach Aleksandra Sawosza pokonał Arkę Gdynia. Przełamał się również Górnik Zabrze, który od początku tego roku nie przypominał drużyny walczącej o miejsce na podium. Zabrzanie pokonali waleczną Cracovię, już w pierwszych trzydziestu minutach wypracowując sobie dwubramkową przewagę.

W dole tabeli również działo się wiele ciekawego. Cenne zwycięstwo w walce o utrzymanie odniosła w Trójmieście Jagiellonia. „Duma Podlasia” w końcówce pierwszej połowy pokazała zabójczą skuteczność, ale gracze Lechii Gdańsk zaimponowali charakterem po przerwie. Gol znanego już kibicom Jakuba Kapuścińskiego i trafienie Filipa Koperskiego spowodowały, że emocje w tym spotkaniu były do samego końca. Ostatecznie goście wygrali, a Lechia „umocniła” swoją pozycję w strefie spadkowej.

Porażka gdańszczan może być tym boleśniejsza w skutkach, że wygrał także bezpośredni konkurent Lechii w walce o utrzymanie. UKS SMS Łódź, który zainkasował trzy punkty kosztem Gwarka i zabrzanie do swojego weekendowego rywala tracą już cztery punkty. Z drużyn dzielnie próbujących wydostać się z zagrożonej strefy najlepsze wrażenie w ostatnich tygodniach sprawia jednak Korona. Kielczanie przed tygodniem pokonali lidera CLJ, Wisłę Kraków, tym razem ograli zaś inną krakowską ekipę, Hutnik. Drużyna z Suchych Stawów nie ma już praktycznie szans na uratowanie przed spadkiem, ale niespodziankę jest w stanie sprawić, o czym przekonał się chociażby Lech Poznań. Tym razem jednak kielczanie na wpadkę sobie nie pozwolili.