Aktualności

[CLJ] Górnik kontra hegemon z Grecji. „Najważniejsze, byśmy zagrali...”

Piłka Ligowa06.02.2021 

Za niecały miesiąc mają się rozpocząć zmagania w tegorocznej Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Nasz kraj na międzynarodowej arenie będzie reprezentować Górnik Zabrze, ubiegłoroczny mistrz Polski Centralnej Ligi Juniorów. Na Górny Śląsk ma zawitać PAOK Saloniki. Szkopuł jednak w tym, że nie wiadomo w ogóle, czy do konfrontacji dojdzie.

Wszystko rzecz jasna spowodowane pandemicznymi obostrzeniami. Sytuacja w kraju rywali zabrzan jest bowiem cały czas mocno niepokojąca. Od listopada w Grecji obowiązują liczne zakazy, które dotyczą także rywalizacji sportowej.

Od listopada bez gry

Młodzi gracze PAOK-u ostatni oficjalny mecz rozegrali 25 października ubiegłego roku. W obecnej sytuacji pandemicznej nie powinni nawet trenować, zezwolenie na grę mają jedynie seniorzy. – Dla nas to bardzo duży problem – mówi nasz człowiek w PAOK Saloniki, czyli Mirosław Sznaucner. – Rozgrywki młodzieżowe zostały na przełomie października i listopada wstrzymane, nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione. Jest zakaz trenowania w akademiach, a sytuacja pandemiczna znowu się pogarsza. Wszyscy liczą się z tym, że mogą pojawić się nowe obostrzenia, nikt nie wyklucza tego, że nie będzie pozwolenia na granie, jak również na wyjazd młodych zawodników do Polski – opowiada Sznaucner, który jak mało kto zna młodzież w PAOK-u. Do jesieni ubiegłego roku były piłkarz GKS Katowice był asystentem trenerem Pablo Garcii w drużynie U-19, z którą pracował przez trzy ostatnie sezony.

Największym problemem dla przeciwników zabrzan jest brak rywalizacji. – Na zawodników to wpływa frustrująco. Widzą, że w Europie coraz częściej się gra, tylko w Grecji ta sytuacja tak źle wygląda i obowiązuje taki mocny zakaz, brakuje im spotkań – dodaje nasz rozmówca. Rozgrywki greckie do lat 19 zostały zawieszone już po sześciu kolejkach. Niektóre drużyny rozegrały siedem meczów, ale PAOK zdołał tylko sześciokrotnie wybiec na boiska. Ostatnim meczem był pojedynek na szczycie z Olympiakosem (1:0).

Aktualnie sytuacja pandemiczna w Polsce jest lepsza niż w Grecji, ale w kwestii przygotowań nie będzie wielkiej różnicy. Górnik przystąpi do meczu po zimowym okresie. Centralna Liga Juniorów wznowi rozgrywki w weekend po meczu zabrzan w LM, podobnie jest z drugą drużyną Górnika. – To nie będzie łatwe spotkanie, nie czarujmy się. To mistrzowie swojego kraju. Wierzę, że będzie interesująca rywalizacja. Naszym celem jest to, aby przejść dalej. Musimy się do tego meczu bardzo dobrze przygotować organizacyjnie i sportowo, aby tak się stało – mówi trener zabrzan, Jan Żurek. 

Bez porażki od trzech lat

Rywal Górnika w Grecji jest prawdziwym hegemonem. Młodzi piłkarze z Salonik triumfują w krajowych rozgrywkach od trzech sezonów, a w dwóch ostatnich byli niepokonani. PAOK ostatniej ligowej porażki doznał w 2017 roku. Również w Młodzieżowej Lidze Mistrzów PAOK radził sobie całkiem nieźle, za każdym razem przechodząc minimum pierwszą rundę zmagań. Grecy odpadali po rywalizacji z Ajaksem, Tottenhamem, czy też Dynamem Kijów. – Dużo dzieciaków szkoli się w mniejszych akademiach, te ośrodki penetrują nasi skauci, których w klubie mamy bardzo dobrych. Marka PAOK-u także swoje robi. Klub pod względem szkolenia zachowuje stabilność. Dużą pracę także wykonują trenerzy w młodszych rocznikach. Chcą do nas przychodzić młodzi zawodnicy, my stawiamy na indywidualne podejście, pod kątem pierwszej drużyny. Wraz z pierwszym trenerem wiemy, jakie są wymagania w seniorskim zespole i właśnie pod tym kątem ich przygotowywaliśmy, tak by to przejście do seniorów nie było trudne – mówi Sznaucner, który dzisiaj wraz z trenerem Pablo Garcią odpowiada za wyniki pierwszej drużyny PAOK-u.

O bardzo dobrej pracy z młodzieżą w greckim klubie świadczy fakt, że w ostatnich miesiącach trzech zawodników z mistrzowskiej drużyny U-19 z ubiegłego sezonu przedostało się kadry meczowej i walczy o pierwszą jedenastkę PAOK-u. Zawodnicy grający w tym sezonie w drużynie juniorskiej także zaliczyli już debiuty u seniorów. Przykładem takim jest chociażby osoba Giannisa Konstanteliasa. Młodzieżowy reprezentant Grecji z rocznika 2003 roku pierwsze treningi w klubie zaliczył w wieku 10 lat. W tym sezonie juniorskim zdobył pięć bramek w sześciu meczach. – Jest gwiazdą tej drużyny. Ma bardzo duży potencjał w ofensywie. Trenuje z pierwszym zespołem, zadebiutował również w seniorskiej ekipie, ma oferty z innych klubów. Na pewno materiał na wielkiego piłkarza, ale musi poprawić grę w defensywie – opowiada Sznaucner, który mówi, że jeżeli tylko dojdzie do meczu w Zabrzu, to 17-latek na Śląsku zapewne się pojawi. Kolejnym zawodnikiem, który już ma za sobą debiut w seniorach, a ma szansę zagrać z Górnikiem, jest 16-letni Georgios Koutsias.

Zapytania od trenera

W Młodzieżowej Lidze Mistrzów mogą brać udział zawodnicy z rocznika 2002 lub młodszych, jednak dopuszcza się zgłoszenie maksymalnie pięciu graczy z rocznika 2001. – W naszym wypadku będzie to zupełnie inna drużyna niż ta, która w ubiegłym sezonie zdobywała mistrzostwo – precyzuje pochodzący z Będzina trener. – Niektórzy z tamtej ekipy trafili do szerokiej kadry pierwszej drużyny, inni szukają swoich szans w nowych zespołach chociażby na wypożyczeniu. Latem powstała inna drużyna z chłopaków, którzy grali wcześniej w U-17 – opowiada Sznaucner.

Obecnie trenerem PAOK-u U-19 jest Stelios Malezas, który jeszcze nie tak dawno występował na ligowych boiskach, grał również w przeszłości w Niemczech. Z obecności Polaka w klubie stara się korzystać przed meczem z Górnikiem. – Były już pierwsze pytania, dwa mecze podesłałem trenerowi. Znam również dobrze trenera Jana Żurka, który mnie prowadził w Katowicach, więc opowiedziałem, że na pewno będzie to zespół bardzo dobrze przygotowany fizycznie i taktycznie. Pod warunkiem, że zagramy – zastrzega Sznaucner, który ma nadzieję, że do szczególnej dla niego rywalizacji, dojdzie. – Ja nie będę mógł się pojawić w Zabrzu, wiadomo obowiązki, ale na pewno będę śledził z wielką uwagą ten mecz – dodaje na koniec.

Tadeusz Danisz

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności