[CLJ] Derby dla Zagłębia, ścisk w czołówce

Piłka Ligowa21.09.2020
Pierwszej porażki doznał Śląsk Wrocław, który wcześniej w Centralnej Lidze Juniorów spisywał się bezbłędnie. Potknięcie lidera wykorzystały drużyny Legii i Wisły, które zbliżyły się do ekipy z Wrocławia. Zważywszy na fakt, że trzecia Wisła, która traci do pierwszego miejsca trzy punkty, ma jedno spotkanie zaległe, to porażka w derbach dla wrocławian może być podwójnie bolesna.

Mieli rację ci, którzy przed meczem Zagłębia Lubin ze Śląskiem Wrocław powtarzali, że lubinianie co prawda mierzą się z liderem, ale po drugiej stronie jest równie mocny zespół. No i banał, derby rządzą się swoimi prawami… Przekonały się w pewien sposób o tym obie drużyny. Zagłębie po dwudziestu minutach prowadziła 2:0 po dwóch trafieniach Oliwiera Sławińskiego, całe spotkanie wygrało natomiast 3:0, ale nie był to bynajmniej mecz do jednej bramki. Wrocławianie pokazali to, czym błysnęli w pierwszych meczach tego sezonu. Zabrakło jednak efektywności. Zagłębie po tej wygranej plasuje się na siódmym miejscu, ma dziesięć „oczek”, ale także spotkanie zaległe.

Potknięcie lidera z Wrocławia wykorzystały drużyny, które mają równie duże aspiracje. Wisła wygrała na własnym terenie z Gwarkiem Zabrze, ale nie był to bynajmniej dla Białej Gwiazdy spacerek. Goście na początku drugiej połowy objęli prowadzenie, ale równie szybko krakowianie odpowiedzieli dwoma trafieniami. Drugiego gola dla Wisły w tym sezonie zdobył Piotr Starzyński.

Legia z kolei pokonała u siebie Cracovię, podbudowaną dwoma derbowymi wygranymi i zwycięstwem nad Zagłębiem. „Pasy” przed tym meczem plasowały się wyżej w tabeli od swojego sobotniego rywala, ale Legia na drugą domową wpadkę, po tym jak przegrała wcześniej z UKS SMS Łódź, nie mogła sobie pozwolić. Szybko Legioniści objęli prowadzenie, ale wyrównał Jakub Myszor, dla którego był to już szósty gol w tym sezonie. Potem trafiali już tylko gospodarze, w tym po raz siódmy w tym sezonie Wiktor Kamiński.

Oprócz Cracovii przegrała także inna drużyna plasująca się przed weekendem na podium. UKS SMS Łódź jedynie w drugiej połowie postawił się Pogoni Szczecin. Do przerwy Portowcy już jednak prowadzili 2:0, na początku drugiej połowy Michał Samborski jeszcze podwyższył wynik. Finisz łodzian okazał się spóźniony, a wynik w samej końcówce ustalił jeszcze Kamil Kort.

Przegrały także Lech Poznań i Korona Kielce. Zwłaszcza przegrana tej drugiej może być niespodzianką, bo kielczanie na własnym terenie ulegli Arce Gdynia, dla której były to pierwsze punkty. Honorowego gola dla kielczan zdobył Miłosz Strzeboński, który zapisał na swoje konto czwarte trafienie w tym sezonie. Lech natomiast po przegranej w Zabrzu znalazł się w strefie spadkowej, ma jednak spotkanie zaległe do rozegrania. W meczach drużyn z dolnych rejonów tabeli Jagiellonia pewnie wygrała na Suchych Stawach, natomiast Escola pokonała Lechię Gdańsk. Drużyny z Trójmiasta zamykają ligową tabelę.

Tadeusz Danisz

6. kolejka Centralnej Ligi Juniorów:

Górnik Zabrze – Lech Poznań 2:0 (0:0)
Bramki: Erwin Kołodziejczyk 52, Mateusz Fundament 90

Korona Kielce – Arka Gdynia 1:2 (0:1)
Bramki: Miłosz Strzeboński 62 – Mateusz Trela 44, Kacper Skóra 86

Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 3:0 (2:0)
Bramki: Oliwier Sławiński 6, 20, Paweł Kruszelnicki 90

Wisła Kraków – Gwarek Zabrze 2:1 (0:0)
Bramki: Paweł Koncewicz-Żyłka 55, Piotr Starzyński 61 – Oliwer Mansfeld 48

Hutnik Kraków – Jagiellonia Białystok 0:4 (0:1)
Bramki: Hubert Karpiński 45, 55, Jakub Lutostański 57, Krystian Maciejuk 87

Legia Warszawa – Cracovia 4:1 (2:1)
Bramki: Dawid Barnowski 16, 88, Wiktor Kamiński 30, Łukasz Rytelewski 49 – Jakub Myszor 28

Escola Varsovia Warszawa – Lechia Gdańsk 2:1 (2:1)
Bramki: Adrian Bielka 14, Marcel Błachewicz 19 – Ryszard Sumiński 28

Pogoń Szczecin – UKS SMS Łódź 4:2 (2:0)
Bramki: Dawid Rezaeian 4, Konrad Urbański 28 (s), Michał Samborski 48, Kamil Kort 89 – Maksym Rosiński 60 (k), Leonard Zmarzlik 75