[CLJ] Derby dla Wisły, Escola i Gwarek zaskakują rywali

Piłka Ligowa15.03.2021

Druga wiosenna kolejka w Centralnej Lidze Juniorów to przede wszystkim derbowa rywalizacja o prymat w Krakowie, nie brakowało jednak również emocji na innych boiskach. Na największe brawa zasługują drużyny Escoli Varsovia i Gwarka Zabrze, które w dwóch meczach zgarnęły komplet punktów.

Derbowy pojedynek z udziałem lidera nie zawiódł. Efektowne bramki, zwroty akcji, parady golkiperów – to wszystko można było zobaczyć w sobotnie południe na naszym kanale ŁNP TV. Fantastycznie spotkanie derbowe rozpoczęło się dla „Białej Gwiazdy”, która za sprawą goli Kacpra Chełmeckiego już po niespełna dwudziestu minutach cieszyła się z dwubramkowego prowadzenia. Cracovia potrzebowała trochę czasu, ale podniosła się. Najlepszy strzelec gospodarzy, Jakub Myszor doprowadził do remisu jeszcze w pierwszej połowie, ale Cracovia na przerwę schodziła jednak w gorszych nastrojach od lokalnego rywala. Tuż przed przerwą Wiktor Szywacz dał Wiśle prowadzenie. Druga połowa w podobnych emocjach – ale do siatki trafiali tylko gracze trenera Filipka, w tym, po raz trzeci w tym meczu, Chełmecki.

Drugie zwycięstwo w tym roku odniosło także Zagłębie. Młodzi lubinianie zainkasowali trzy punkty na Podlasiu, po raz drugi w tym roku wygrali w stosunku 3:0. Tym razem dwie bramki dla „Miedziowych” zdobył Mateusz Chmarek, gola dołożył także Paweł Kruszelnicki. Zagłębie jest samodzielnym wiceliderem, bo niespodziewanie przegrała swój mecz Pogoń. Szczecinianie byli faworytami w meczu z Escolą, ale stołeczna ekipa potwierdziła, że wygrana tydzień wcześniej w Zabrzu nie była dziełem przypadku. Spotkanie to miało jednak swoją dramaturgię. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył po rzutach karnych Kacper Łukasiak, natomiast gracze ze stolicy cieszyli się po dwóch samobójczych trafieniach gospodarzy i jednym karnym. Wynik w ostatniej minucie meczu ustalił Mateusz Szmyd, który trafił również tydzień temu.

Za porażkę sprzed tygodnia zrehabilitował się Śląsk. Wrocławianie na własnym terenie nie dali szans Lechowi, który jeszcze do pięćdziesiątej minuty mógł mieć nadzieje na korzystny wynik. Ostatecznie skończyło się na czterech straconych golach – autorem dwóch był Ryszard Jakubiak. Lech po tej przegranej niebezpiecznie blisko strefy spadkowej. Obecnie jest na miejscu dziesiątym, ale ma tylko dwa punkty przewagi nad strefą drużyn zagrożonych spadkiem i już w następnej kolejce może znaleźć się „pod kreską”.

Najgorzej ze ścisłej czołówki wystartował Górnik. Zabrzanie w Trójmieście wywalczyli pierwszy punkt, nadal jednak czekają na pierwszego gola. Po porażce z Escolą przyszedł remis z Arką, którą należy pochwalić za dobry start. Cztery punkty w dwóch meczach z ekipami ze ścisłej czołówki – nikt chyba w Gdyni od inauguracji ligowej nie oczekiwał niczego więcej.

Na alarm muszą bić w Kielcach. Korona przegrała drugi tegoroczny mecz, tym razem z Gwarkiem Zabrze i zajmuje przedostatnie miejsce, już z pokaźną stratą właśnie do Gwarka, który po tej serii wydostał się ze strefy spadkowej. O sukcesie zabrzan przesądził jeden gol, ale trzeba podkreślić dobrą serię drużyny ze Śląska, bo łącznie z końcówką rundy jesiennej, w pięciu ostatnich meczach doznali oni tylko jednej porażki. W strefie spadkowej znalazł się UKS SMS Łódź, który na własnym terenie nie sprostał Legii. Gola przesądzającego o wygranej gości strzelił Kajetan Staniszewski w drugiej połowie i Legia nadal się liczy w grze o najwyższe cele.

Strefę spadkową zamyka natomiast Hutnik, który w jednym z ostatnich meczów „ostatniej szansy” przegrał z Lechią Gdańsk. Obie drużyny są na punktowym deficycie, więc pojedynek ten zapowiadał się bardzo ciekawie i takim też był. Lechia wzmocniona młodym Jakubem Kałuzińskim z pierwszego zespołu zasłużone zwycięstwo wypracowała w drugiej połowie, ale do samego końca nie mogła być pewna swego. Hutnik w bardzo trudnej sytuacji, Lechia na trzecim od końca miejscu w tabeli, ale zaczyna łapać oddech.

Centralna Liga Juniorów – 19. kolejka

Arka Gdynia – Górnik Zabrze 0:0

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 4:0 (1:0)

Bramki: Ryszard Jakubiak 31, 80, Jakub Jezierski 49, Hubert Konstanty 57

Gwarek Zabrze – Korona Kielce 1:0 (0:0)

Bramka: Michał Nadolski 73

Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin 0:3 (0:2)

Bramki: Mateusz Chmarek 20, 60, Paweł Kruszelnicki 29

Cracovia – Wisła Kraków 2:5 (2:3)

Bramki: Jakusz Myszor 36 k, 39 – Kacper Chełmecki 14, 18, 52, Wiktor Szywacz 44, Sławomir Chmiel 80

Lechia Gdańsk – Hutnik Kraków 3:2 (1:1)

Bramki: Ryszard Sumiński 25, Jakub Cieślicki 65, Paskal Zgierski 67 s – Arkadiusz Kaczyński 37, Paskal Zgierski 90 k

UKS SMS Łódź – Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Bramki: Patryk Domagała 41 - Wiktor Kamiński 11, Kajetan Staniszewski 73

Pogoń Szczecin – Escola Varsovia Warszawa 2:4 (1:1)

Bramki: Kacper Łukasiak 44 k, 84 k – Wiktor Żurawski 28 s, 70 s, Artemijus Tutyškinas 56 k, Mateusz Szmyd 90