Aktualności

[CLJ] Beniaminek zatrzyma lidera? Mecz Escola – Pogoń na Łączy Nas Piłka od 14:00

Piłka Ligowa14.09.2018 
W niedzielę w stolicy spotkają się drużyny, które mają zupełnie inne cele drużynowe na ten sezon. Jedni skupiają się przede wszystkim na spokojnym utrzymaniu, drudzy walczą o mistrzostwo. Obie ekipy jednak równie dobrze wywiązują się ze swoich zadań. Mecz Escola Varsovia – Pogoń Szczecin na Łączy Nas Piłka w niedzielę od godziny 14:00.

Pogoń Szczecin, po tym jak w ubiegłym sezonie w kategorii juniorów starszych nie awansowała nawet do półfinałów, teraz chce powalczyć o mistrzostwo. Escola nie ma takiego zaplecza, nie ma również takich ambicji. Stołeczna ekipa plasuje się w środku tabeli. Z początku sezonu w Warszawie mogą być jednak tak samo zadowoleni, jak w Szczecinie.„Portowcy” przewodzą Centralnej Lidze Juniorów. W pięciu meczach zgromadzili komplet punktów. Stracili tylko dwie bramki – równie skuteczną defensywą może się pochwalić jedynie Wisła Kraków, z którą zresztą Pogoń w poprzedniej kolejce wygrała 2:1. Bramkarzy ze Szczecina w tym sezonie pokonywali jedynie przedstawiciele Lecha (Jakub Kamiński) i Wisły (Mateusz Wyjadłowski).

Co chyba najważniejsze z perspektywy kibica w Szczecinie, Pogoń to nie jest przypadkowy lider. W pokonanym polu zostawiła już między innymi zespoły Legii Warszawa, Lecha Poznań czy właśnie Wisły Kraków. – Może wynik nie oddaje tego w pełni, ale byliśmy w tym pojedynku zespołem wyraźne lepszym – mówił po meczu z Wisłą szkoleniowiec Pogoni, Piotr Łęczyński.

Mimo że Escola do „Portowców” traci osiem punktów, to ze startu również może być zadowolona. Beniaminek dwa mecze wygrał i może się pochwalić najskuteczniejszą ofensywą, ma na swoim koncie 15 bramek. Równie skuteczna jest jedynie Cracovia. Po pierwszej kolejce beniaminek był nawet liderem CLJ. Sami zainteresowani nie zwracają jednak na to uwagi. – Najważniejsze, by grać w piłkę – mówią w stolicy.

– Wyniki interesują nas w małym stopniu. Rozwój chłopaków jest ważniejszy. Chcemy im pomóc zaistnieć w seniorskiej piłce. Staramy się dominować na boisku i uczymy ich, by grali w piłkę, a nie ją wybijali. To jest najważniejsze – mówił niedawno na naszych łamach trener beniaminka Marek Gołębiewski.

Jak pokazuje przykład innych beniaminków, nowicjusz w starciu z najlepszymi akademiami nie będzie miał łatwo. Elanę Toruń, Ruch Chorzów i GKS Bełchatów czeka zapewne rozpaczliwa walka o uniknięcie degradacji. Escola, chociaż ma nad strefą spadkową obecnie tylko punkt przewagi, ma wyższe ambicje. – Grać po swojemu, nie wybijać piłki. Rozwijać młodych chłopaków, wyniki przy okazji też przyjdą – powtarzają w stolicy.

Niedzielny mecz zapowiada się niezwykle frapująco. Pojawi się bowiem okazja do zobaczenia w akcji reprezentantów Polski. Przede wszystkim w ekipie gości takowych nie zabraknie. Tylko w poprzednim meczu ligowym z Wisłą wystąpiło aż pięciu graczy powołanych do reprezentacji: Kacper Kozłowski, Marcel Wędrychowski oraz Dawid Rezaelan (U-17), Kacper Smoliński (U-18) oraz Maciej Żurawski (U-19). Zapewne większość z nich zobaczymy także w niedzielnej potyczce. Zagadką jest jedynie, na jakiej pozycji zagra Kozłowski, który w poprzednim spotkaniu wystąpił w ataku. – Chcemy rozwijać zawodników. Muszą dostawać od nas nowe bodźce. Uznaliśmy, że jest to moment, kiedy spróbujemy Kacpra na nowej pozycji – tłumaczył trener Łęczyński.

Pytań jest zresztą więcej. Czy od pierwszej minuty zagra Szymon Modrzewski? To najlepszy strzelec Pogoni, który mecz z Wisłą rozpoczął jednak na ławce rezerwowych. Wszystkie odpowiedzi uzyskamy już w niedzielę. Transmisja meczu od godziny 14:00 na Łącz Nas Piłka.

Tadeusz Danisz

FOT: 400mm.pl

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności