Aktualności

[CENTRALNA LIGA JUNIORÓW] W nowym sezonie emocje i stawka podwójnie wielka

Piłka Ligowa05.08.2017 
W weekend pierwsze mecze Centralnej Ligi Juniorów sezonu 2017/2018. W tym roku emocje i stawka będzie podwójnie wielka, gdyż rozgrywki zostaną zreformowane. Z dwóch grup CLJ powstanie jedna. – Naszym celem jest miejsce 1-6, podobnie zapewne myśli większość ekip – przyznaje Paweł Łoś, trener beniaminka, Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Sześć najlepszych drużyn z obu grup może być pewnych gry w przyszłym sezonie w jednej, szesnastozespołowej grupie. O cztery dodatkowe miejsca powalczą w barażach zwycięzcy lig wojewódzkich. – Centralna Liga Juniorów już jest elitarna, a za rok będzie jeszcze mocniejsza. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać się w tych rozgrywkach. Trzeba się utrzymać na tym poziomie, wtedy młodzi chłopcy będą mieć jeszcze większe pole do popisu i konfrontacji z najlepszymi – mówi trener Podbeskidzia.

Bielszczanie stawiają sobie konkretne zadanie do wykonania, nie zapominają jednak, że cały czas mowa o rywalizacji młodych piłkarzy, w niektórych przypadkach nie do końca jeszcze ukształtowanych. – Mamy swój cel, ale to są liczby. My chcemy pracować indywidualnie, tak by każdy osiągnął swój zamiar i jak najwięcej chłopaków grało w seniorskiej piłce. Chcemy grać jak najlepiej w każdym meczu, nie marnować żadnego spotkania i każdego chłopaka przygotowywać do rywalizacji. Rozgrywki te dają możliwość wejścia na wyższy poziom organizacyjny. Pojawią się nowe zadania, nie tylko zespołowe, ale też indywidualne.

Podbeskidzie to jeden z beniaminków tegorocznych rozgrywek. Awansowało do elitarnego grona po barażach, ale zdolnych chłopaków w tej drużynie nie brakuje. Najlepszym przykładem jest Damian Oczko. 19-letni pomocnik w tym sezonie już nie może grać w CLJ, ale i tak miałby z tym problemy, bo większość czasu spędza już z pierwszą drużyną. W pierwszym barażowym meczu z Zawiszą Bydgoszcz był najlepszy na boisku – zdobył dwie bramki i zaliczył asystę. W zmaganiach wojewódzkich zagrał zaledwie w trzynastu meczach, ale i tak zdołał zdobyć... 27 bramek.

Ale to nie jedyny taki zawodnik. Czekają na swoją szansę tacy gracze jak: Adrian Pindera, Filip Matuszczyk, Kacper Gach i Kacper Kostorz. Ten ostatni – mimo że zaledwie siedemnastolatek – wystąpił już w meczu inaugurującym pierwszoligowe zmagania Podbeskidzia, z Chrobrym Głogów (1:1). – Kacper mógłby występować de facto jeszcze w CLJ, ale już trenuje i przebywa z pierwszą drużyną. U nas jest jeszcze chociażby Michał Bury, także był na obozie z pierwszym zespołem. Trenerzy pierwszej ekipy stale obserwują nasze zajęcia. Potencjał jest w tych chłopakach. Ale daleka droga jeszcze. Muszą się uczyć, są jednak w stanie osiągnąć swój cel – mówi trener.

Mimo że powyższe przykłady temu przeczą, to stały przeskok z rozgrywek juniorskich – nawet z CLJ – na piłkarskie salony nie jest prostą sprawą. Pokazuje to przykład chociażby Patryka Klimali, czy kilku „Portowców”. – Na pewno nie jest to łatwe. Jest różnica. Przede wszystkim szybkość w myśleniu, podejmowaniu decyzji. Motorycznie również jest dużo do nadrobienia, tak by wchodzący młodzi piłkarze sprostali wymaganiom. CLJ jest to niewątpliwie pole do pracy, jeżeli chodzi o kwestie taktyki, bo zawodnicy szkoleni przez młodych trenerów mają dobre podstawy, ale jest jeszcze kwestia motoryczna i rozumienie gry. Trzeba się pochylić nad całościowym szkoleniem, od podstaw po samą górę piramidy. A podejmowanie decyzji jest kluczowe, każdy od zawodników tego oczekuje. Trzeba więc stwarzać im warunki, ważna jest też podstawa motoryczna i psychologia. Często bowiem zawodnicy się spalają, nie są przygotowani mentalnie – tłumaczy Łoś, który widzi jeszcze jeden plus CLJ. – Cieszę się na fakt, że młodzi zawodnicy będą mieli okazję się zaprezentować. Czasem są bowiem dobrzy zawodnicy, a nie ma możliwości ich pokazać.

Podbeskidzie zainauguruje sezon meczem z Miedzią Legnica. Większość spotkań pierwszej kolejki odbędzie się jednak w późniejszym terminie.

Tadeusz Danisz

I kolejka CLJ:
Grupa zachodnia
Sobota, 11:00
Chrobry Głogów – Śląsk Wrocław

Sobota, 12:00
Podbeskidzie Bielsko-Biała – Miedź Legnica

Niedziela, 12:00
Odra Opole – Piast Gliwice

Niedziela, 14:00
Falubaz Zielona Góra – Lechia Gdańsk

Niedziela, 17:00
Warta Gorzów Wielkopolski – Arka Gdynia

Grupa wschodnia
Sobota, 12:00
Progres Kraków – Znicz Pruszków
Wisła Kraków – Resovia
Wisła Płock – Korona Kielce

Sobota, 16:00
Stal Rzeszów – Cracovia

Niedziela, 16:00
Stomil Olsztyn – MKS Polonia Warszawa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności