U-21: Remis Polski z Anglią, kapitalna bramka Sebastiana Szymańskiego

Reprezentacja21.03.2019

Remisem 1:1 zakończył się pierwszy tegoroczny sprawdzian reprezentacji Polski do lat 21. W starciu z Anglią ze świetnej strony pokazał się Kamil Grabara, a jedyną bramkę dla biało-czerwonych kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego zdobył Sebastian Szymański.

Mecz z reprezentacją Anglii był dla podopiecznych trenera Czesława Michniewicza pierwszym sprawdzianem po wywalczeniu awansu do turnieju finałowego mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2019. Trener biało-czerwonych nie mógł skorzystać z usług Kamila Pestki, którego występ w spotkaniu wykluczył uraz. Jego miejsce na lewej stronie defensywy zajął Paweł Stolarski, a na prawej stronie obrony od pierwszej minuty zagrał Karol Fila. W środkowej formacji na murawę w podstawowym składzie wybiegł Jakub Piotrowski, natomiast w ataku Adam Buksa.

Faworytem czwartkowej potyczki byli gospodarze i – zgodnie z przewidywaniami – to oni szybko przejęli inicjatywę na boisku. Już w 7. minucie Phil Foden zagrał świetne, prostopadłe podanie do Dominica Calverta-Lewina, ale ten przegrał pojedynek ze świetnie interweniującym Kamilem Grabarą. Sześć minut później polski golkiper był już jednak bezradny. W pole karne wpadł Reiss Nelson, który na pełnej szybkości minął Grabarę, a następnie wycofał piłkę do Calverta-Lewina. Takiej sytuacji Anglik nie mógł już zmarnować – wpakował futbolówkę do pustej bramki i gospodarze objęli prowadzenie.

Trzy minuty później mogło być 2:0, jednak po dograniu Ademoli Lookmana okazję zmarnował Reiss Nelson. Przez kilkanaście minut Polacy byli zamknięci na własnej połowie boiska, ale inteligentnie rozbijali kolejne próby ataków zespołu dowodzonego przez Aidy’ego Boothroyda. W 19. minucie po raz kolejny kapitalną paradą popisał się Grabara. Na strzał z dystansu zdecydował się Jonjoe Kelly, lecz polski golkiper w sobie tylko znany sposób sparował piłkę nad poprzeczkę. Jedenaście minut później znów spisał się bez zarzutu, gdy z ostrego kąta pokonać go próbował Lloyd Kelly.

Polacy odpowiedzieli na jedenaście minut przed końcem pierwszej połowy. Przed polem karnym faulowany był Bartosz Kapustka, a arbiter podyktował rzut wolny. Do piłki podszedł Sebastian Szymański i fenomenalnym uderzeniem w górny róg bramki nie dał szans na skuteczną interwencję Angusowi Gunnowi. Ponad 2000 polskich kibiców obecnych na Ashton Gate eksplodowało z radości. Przed przerwą Szymański miał jeszcze jedną okazję, jednak po jego strzale i rykoszecie futbolówka poszybowała ponad poprzeczką.

W przerwie żaden z trenerów nie zdecydował się na zmiany w składzie. Obraz gry był podobny do tego z pierwszej części spotkania – Anglicy przejęli inicjatywę, a Polacy próbowali kontrować. Kwadrans po wznowieniu gry uderzeniem z dystansu Grabarę starał się pokonać Kieran Dowell, lecz piłka minęła nieznacznie słupek polskiej bramki. Sześć minut później po jednym z kontrataków formę Angusa Gunna sprawdził Jakub Piotrowski, ale jego uderzenie było zbyt słabe, by zaskoczyć angielskiego golkipera. Po chwili szansę wykazania się dostał po raz kolejny Kamil Grabara i znów udowodnił, że znajduje się w kapitalnej dyspozycji. Po uderzeniu angielskiego napastnika i rykoszecie polski bramkarz sparował piłkę na słupek. Anglicy mieli jeszcze swoją okazję w 88. minucie, gdy bardzo groźnie uderzał Hamza Choudhury, ale i tym razem próba okazała się niecelna. Mecz w Bristolu zakończył się ostatecznie remisem 1:1.

Kolejne spotkanie towarzyskie biało-czerwoni rozegrają 26 marca w Grodzisku Wielkopolskim z Serbią.