Aktualności

Wizytacja miast-gospodarzy mistrzostw świata FIFA U-20 Polska 2019. „To był owocny czas.”

Reprezentacja22.09.2018 

W ostatnich dniach przedstawiciele FIFA, oraz Lokalnego Komitetu Organizacyjnego przy Polskim Związku Piłki Nożnej przeprowadzili inspekcję wszystkich sześciu miast-gospodarzy mistrzostw świata FIFA U-20 Polska 2019. – Muszę przyznać, że byliśmy bardzo usatysfakcjonowani tym, co zobaczyliśmy – mówi szef departamentu turniejów FIFA Jaime Yarza po odwiedzinach Tychów, Bielska-Białej, Lublina, Łodzi, Bydgoszczy i Gdyni.

Szczegółowa inspekcja przedstawicieli FIFA i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego miała na celu m.in. weryfikację stopnia przygotowań infrastruktury obiektów sportowych do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

– To była nasza pierwsza kompleksowa inspekcja wszystkich miast-gospodarzy – mówi Jaime Yarza, szef departamentu turniejów FIFA, który po chwili wyjaśnia: – Pod naszą wnikliwą lupą znalazły się nie tylko stadiony oraz centra treningowe, ale również hotele, w których będą przebywać między innymi reprezentacje poszczególnych krajów w trakcie przyszłorocznego mundialu. W miastach, w ramach inspekcji FIFA i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego, zjawili się nie tylko specjaliści od bezpieczeństwa, marketingu, mediów, czy ticketingu, ale również eksperci od transmisji telewizyjnych, logistyki, czy stanu murawy. Muszę przyznać, że byliśmy bardzo usatysfakcjonowani tym, co zobaczyliśmy. Infrastruktura stadionowa zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie i cieszymy się, że to właśnie w Polsce odbędą się najbliższe mistrzostwa świata FIFA U-20.  Oczywiście jest jeszcze trochę rzeczy do zrobienia, ale to zupełnie normalna sytuacja na tym etapie przygotowań. Władze wszystkich miast-gospodarzy są bardzo zmotywowane faktem, że to właśnie u nich odbędzie się przyszłoroczny Mundial i jestem pewien, że dołożą wszelkich starań, by wydarzenie było ogromnym sukcesem organizacyjnym. Jesteśmy przekonani, że Polska będzie wspaniałym gospodarzem trzeciego największego turnieju pod egidą FIFA – mówi.

Inspekcja przedstawicieli FIFA oraz Lokalnego Komitetu Organizacyjnego trwała osiem dni. – To był bardzo pracowity, wyczerpujący, ale i owocny czas – wyjaśnia Marek Doliński, dyrektor turnieju mistrzostwa świata FIFA U-20 Polska 2019, który dodaje: – W odstępie kilku dni odwiedziliśmy wszystkie sześć miast, w których będą rozgrywane mecze przyszłorocznych mistrzostw świata, spotkaliśmy się z prezydentami Tychów, Bielska-Białej, Lublina, Łodzi, Bydgoszczy i Gdyni oraz przeprowadziliśmy dokładne inspekcje między innymi stadionów oraz centrów treningowych, a także infrastruktury hotelowej. Wizytacja w pełni spełniła nasze oczekiwania i jednocześnie utwierdziliśmy się w przekonaniu, że dokonaliśmy doskonałego wyboru jeśli chodzi o miasta-gospodarzy. W 2017 roku organizowaliśmy mistrzostwa Europy U-21, teraz czeka nas jeszcze większe wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie mundial, ale jesteśmy przekonali, że i tym razem staniemy na wysokości zadania – mówił Marek Doliński.

Na początku tygodnia Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił platformę rekrutacyjną na wolontariat podczas mistrzostw świata. To ważny element organizacji, a federacja zachęca wszystkie pełnoletnie osoby do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. – Wszelkie podsumowania wydarzeń sportowych pokazują, że to właśnie wolontariusze cieszą się największym zaufaniem uczestników. To u nich kibice najczęściej szukają pomocy, a ich otwarta postawa, życzliwość, zaangażowanie i uśmiech, jakim obdarzają wszystkich wokół, wznoszą każdą imprezę na wyższy poziom. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy czujemy, że wolontariusze są integralną częścią naszych projektów – mówi Prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Zgłoszenia można składać poprzez oficjalną stronę Programu Wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 dostępną na portalu laczynaspilka.pl

Mistrzostwa świata FIFA U-20 Polska 2019 zostaną rozegrane za nieco ponad osiem miesięcy w sześciu miastach naszego kraju. Mecz otwarcia odbędzie się 23 maja 2019 roku, z kolei finał zaplanowano na 15 czerwca 2019 roku.

W turnieju tym, stanowiącym trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA, wystąpią 24 zespoły z całego świata. Dotychczas prawo gry zapewniło sobie 6 krajów europejskich: Polska (gospodarz), Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia, a także dwóch przedstawicieli Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti. Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią po 4 uczestników z Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Strefy CONCACAF.

Młodzieżowe mistrzostwa świata odbywają się co 2 lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem Mistrzostw.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności