Aktualności

Jacek Magiera: Chcemy pokazać, że warto kibicować tej drużynie

Reprezentacja19.05.2019 
W najbliższy czwartek reprezentacja Polski rozegra pierwsze spotkanie na mistrzostwach świata, a jej rywalem będzie Kolumbia. Zawodnicy zaczęli dołączać na zgrupowanie, trening pełnej kadry odbędzie się w poniedziałek. – Mamy bardzo dobrą bazę, optymalne warunki do rozwoju. Musimy być odważni i zagrać o jak najlepszy wynik. Walczymy zamierzamy pokazać, że warto kibicować tej drużynie w każdym meczu – powiedział trener Jacek Magiera podczas konferencji prasowej w Łodzi.

O rozpoczęciu zgrupowania:

Cieszymy się, że zaczynamy wielką imprezę. Mistrzostwa świata do lat 20 to dla każdego zawodnika szansa, żeby w przyszłości zostać wielkim sportowcem. Od tego wszystkiego się zaczyna. Mundial to dla tych ludzi wielka promocja. Jest walka o zwycięstwo, o medale, ale i o swoją przyszłość. Wielu poprzez grę na mistrzostwach świata później podpisywało wielkie kontrakty. Nie mamy jeszcze pełnej kadry, zawodnicy dopiero zjeżdżają się do hotelu. Przed nami ostatnia kolejka ekstraklasy, czterech zawodników rozgrywać będzie mecze. Czekamy na wszystkich graczy, na śniadaniu w poniedziałek będziemy już w komplecie. Sztab szkoleniowy przebywa w Łodzi od dwóch dni. Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane. Mamy bardzo dobrą bazę, optymalne warunki do rozwoju.

O przygotowaniach do mistrzostw świata:

Przed nami trzy treningi przed meczem z Kolumbią na mistrzostwach świata. Dzisiaj będzie pierwszy z zawodnikami, którzy są już w hotelu. Nie będą to zajęcia na wysokiej intensywności, bo trzeba pamiętać, że grali niedawno mecze ligowe. Będą to zajęcia regeneracyjne. W poniedziałek odbędzie się trening z pełną kadrą. W środę planujemy przed rywalizacją z Kolumbią odprawę taktyczną. A już w czwartek czeka nas pierwsze spotkanie w fazie grupowej. Do mundialu w tym roku przygotowywaliśmy się na marcowym zgrupowaniu, gdy graliśmy z Japonią i Niemcami. Dla porównania Kolumbijczycy zagrali wiele więcej. Ale to będzie inna drużyna. Obserwowałem ten zespół, jesteśmy przygotowani pod względem rozpracowania przeciwników. Walczymy o jak najlepszy wynik i zamierzamy pokazać, że warto kibicować tej drużynie w każdym meczu.

O powołaniu Nikoli Zalewskiego

Ten zawodnik ujął mnie grą i swoją dyspozycją. Taki turniej może mu pomóc wejść na wyższy poziom grając z zawodnikami, którzy są silniejsi fizycznie. To może spowodować, że zrobi postęp. Obserwowałem go w spotkaniach ligowych, meczach młodzieżowej reprezentacji Polski. Jeśli ktoś jest wybitny w danym roczniku, to musi trafiać szczebel wyżej. Mieliśmy już takie przypadki. Dla tego zawodnika to pierwszy kontakt z drużyną, ale wiem, że nie będzie miał z tym problemu. Pierwsza wymiana piłki, trening i szybko się zaadoptuje. Nie obawiam się tego. Ważne jest to, żeby każdego zawodnika odblokować. Głowa odgrywać będzie bardzo dużą rolę. Musimy sprawić, że będą luźni, odważni i poradzą sobie z presją.

O faworycie na mundialu:

Na mistrzostwach świata nie będzie faworyta, bo taki turniej może wygrać każdy. Wystarczy popatrzeć jak wyglądały poprzednie finały mistrzostw świata. Lata temu o złoto walczył Katar czy Wenezuela. Każdy zespół ma swoje cele i aspiracje. Nie znam zawodnika czy trenera, który nie chce wygrywać. To jest ten czas, gdy zawodnicy mają zbierać żniwa. To okazja, żeby przekonać do siebie kibiców i osoby, które w przyszłości tych zawodników mogą pokierować do wielkich karier.

O składzie i wyjściowej jedenastce:

Podczas takich turniejów rodzą się gwiazdy. Mam nadzieję, że takich zawodników zobaczymy na tym turnieju. Najważniejsze jest to, żeby wszyscy przyjechali zdrowi, a nie poobijani. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby ktoś w meczach ligowych odstawiał nogę. Każdy zawodnik, którego powołałem na mistrzostwa świata odgrywać będzie rolę w kadrze. To nie jest tak, że mam 11 zawodników, którzy mają zagwarantowane miejsce w podstawowym składzie. Czasami wejście jednego gracza na kilka minut może odwrócić losy meczu. Każdy jest nam potrzebny i na odprawie dowiedzą się czego od nich oczekujemy. Teraz myślimy tylko o meczu z Kolumbią.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności