Aktualności

U-19: Armenia na początek nowego rozdania

Reprezentacja06.09.2019 
Czas na pierwszy sprawdzian reprezentacji Polski do lat 19. Dziś w Erewaniu (godz. 18:00) zespół Bartłomieja Zalewskiego, który od czerwca pracuje z tym rocznikiem (2001), zmierzy się z Armenią. Dla biało-czerwonych jest to jeden z etapów przygotowań przed czekającym ich w listopadzie turniejem eliminacyjnym mistrzostw Europy.

W tym składzie osobowym kadra U-19 spotkała się po raz pierwszy. Do Piaseczna zjechali zawodnicy jeszcze nie tak znani szerszemu gronu kibiców z Polski, chociaż nie brakuje tutaj piłkarzy, którzy występują w PKO Ekstraklasie. Mateusz Młyński walczy w Arce Gdynia z Kamilem Antonikiem o bycie pierwszym wyborem trenera Jacka Zielińskiego, jeśli chodzi o młodzieżowca. Debiuty w najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczyli także Filip Marchwiński (Lech Poznań) oraz Michał Karbownik (Legia Warszawa). Ten ostatni w starciach z Łódzkim Klubem Sportowym oraz Rakowem Częstochowa pokazał się z bardzo pozytywnej strony, w obu spotkaniach zaliczając asystę.

Karbownik był już powoływany do kadry U-18 i młodszych. W U-17 pracował z Bartłomiejem Zalewskim, nowym selekcjonerem drużyny narodowej do lat 19. Zalewski zastąpił na tym stanowisku Dariusza Gęsiora, sam zaś ostatnio prowadził zespół U-15.

W przygotowaniach do meczów towarzyskich z Armenią oraz Gruzją (10 września, godz. 19:00) uczestniczyło 21 piłkarzy. W ostatniej chwili dowołany został Jakub Kamiński, grający na co dzień w rezerwach Lecha Poznań. Większość z tego grona stanowią zawodnicy występujący w polskich klubach. Pięciu: Javier Ajenjo Hyjek, Kacper Łopata, Łukasz Bejger, Szymon Czyż, Nicola Zalewski, gra poza granicami Polski. Zalewski brał udział w czerwcowych mundialu U-20, zagrał całe spotkanie przeciwko Tahiti. W młodszej rocznikowo kadrze może być jednym z liderów.

– Praca z młodymi ludźmi to bardzo duża odpowiedzialność. Przede wszystkim w aspekcie wychowawczym. Pomijam już sprawy sportowe, które w pierwszej kolejności decydują o selekcji tych chłopców. Musimy pamiętać też o tym, że wychowujemy młodego człowieka. To najlepszy wiek, by wpajać mu kluczowe wartości, także poprzez sport. Staramy się robić to jak najlepiej – podsumowywał Zalewski na łamach „Łączy Nas Piłka”.

Najbliższe dwa towarzyskie spotkania to pierwszy z etapów pracy Bartłomieja Zalewskiego i jego sztabu. Kolejny to październikowe spotkania z Anglią (u siebie) oraz Albanią (wyjazd). W listopadzie z kolei biało-czerwoni zagrają w turnieju eliminacyjnym, gdzie za rywali będą mieć Walię, Rosję oraz Kosowo.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności