Aktualności

Z West Hamu do Śląska. Młodzieżowa reprezentantka Polski zagra w Ekstralidze

Reprezentacja20.01.2021 
Jedną z najbardziej utalentowanych polskich piłkarek młodego pokolenia Wiktorię Kiszkis będziemy mogli wiosną oglądać na boiskach Ekstraligi. Młodzieżowa reprezentantka Polski została do końca sezonu wypożyczona z angielskiego West Ham United do Śląska Wrocław.

Urodzona w Iławie, ale wychowana w Anglii siedemnastolatka trafiła do West Hamu latem 2019 roku po kilku latach gry w młodzieżowych zespołach Arsenalu, w których imponowała liczbami. W drużynie U-16 w sezonie 2018/2019 zdobyła 30 goli i zaliczyła 23 asysty w trzynastu meczach!

Po transferze do West Hamu szybko została włączona do kadry pierwszego zespołu, w którym zadebiutowała w pucharowym spotkaniu z Tottenhamem. Niespełna miesiąc później zanotowała swój premierowy występ w FA Women’s Super League, wchodząc na plac gry w doliczonym czasie starcia z Manchesterem City. Na kolejną szansę w najwyższej angielskiej klasie rozgrywkowej musiała jednak czekać ponad rok. W grudniu zaliczyła epizod w meczu z Bristolem. Ale nie przeszkodziło jej to zostać zawodniczką sezonu 2019/2020 akademii West Ham United.

– Miałam małe szanse na to, aby dostawać więcej minut w pierwszym zespole. Poza tym zmienił się trener oraz nasza taktyka, co jeszcze skomplikowało moją sytuację. Podjęłam decyzję o zmianie, ponieważ potrzebuję regularnej gry. Nie chciałam zostawać w Anglii ze względu na cały czas obowiązujące duże obostrzenia związane z pandemią. Trenowaliśmy, co prawda, normalnie i co tydzień przechodziliśmy testy pod kątem obecności koronawirusa, ale straciłam okazję na grę w zespole do lat 21, w którym przed lockdownem grałam po 90 minut. Obecnie drużyna ta nie funkcjonuje – tłumaczy Wiktoria Kiszkis.

– Szukaliśmy z moim agentem klubu w różnych krajach, ale nie było to takie łatwe, bo nie mam jeszcze skończonych osiemnastu lat. Ostatecznie uznaliśmy, że Polska będzie dobrą opcją – dodaje. Dlaczego padło akurat na Śląsk? – Klub z Wrocławia zaoferował mi bardzo dobre warunki. Wydaje mi się także, że to dobry ruch pod kątem mojego rozwoju. Śląsk stawia na młode zawodniczki, mam szansę na grę co tydzień. To także dla mnie krok ku dorosłości i usamodzielnieniu się. A na pewno będzie mi łatwiej w Polsce niż gdziekolwiek indziej chociażby ze względu na znajomość języka – argumentuje ofensywnie usposobiona piłkarka.

Co ciekawe, Kiszkis została wypożyczona do Śląska jako… wolna zawodniczka. – Ze względu na wiek nie mam oficjalnie podpisanego kontraktu z West Hamem, jestem piłkarką akademii, ale w klubie chcą, abym wróciła latem na okres przygotowawczy i wtedy podejmą decyzję co dalej – wyjaśnia siedemnastolatka.

Wiktoria Kiszkis była kapitanem reprezentacji Polski do lat 17, prowadzonej przez selekcjonera Marcina Kasprowicza, która wywalczyła awans do drugiej rundy eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. Zarówno turniej kwalifikacyjny, jak i samo Euro U-17 zostały jednak odwołane z powodu pandemii. Teraz świeżo upieczona zawodniczka Śląska Wrocław z pewnością otrzyma szansę od Niny Patalon w kadrze U-19, która o awans na mistrzostwa Europy zagra w kwietniu. – Opuszczenie West Hamu i regularna gra pomoże mi przede wszystkim dobrze przygotować się do meczów reprezentacji Polski, co jest dla mnie bardzo ważne – nie ukrywa młoda piłkarka.

Paula Duda

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności