Aktualności

[El. ME U-17 KOBIET] Sprawa najwyższej wagi i tajna broń na rywalki

Reprezentacja29.09.2019 
Kazachstan, Bułgaria i Węgry to rywale kobiecej reprezentacji Polski do lat 17 w turnieju I rundy kwalifikacji do młodzieżowych mistrzostw Europy, który biało-czerwone zainaugurują w środę. – Z każdym przeciwnikiem chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i zagrać skutecznie, by wszystkie spotkania zakończyć zwycięstwem – mówi selekcjoner Marcin Kasprowicz.

Na turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się na Węgrzech, trener kadry do lat 17 zabrał dwadzieścia najzdolniejszych piłkarek młodego pokolenia. Niestety nie obyło się bez kontuzji, które wyeliminowały z gry kilka ważnych dla tej drużyny zawodniczek. Wśród nich są Martyna Buś, która podczas ligowego meczu AZS Wrocław nabawiła się poważnej kontuzji, a także wracające do pełnej dyspozycji po urazach Karolina Gec i Urszula Onoszko.

– Szansę otrzymała natomiast Milena Pachowska z Ząbkovii Ząbki, która została dowołana w ostatnich dniach na zgrupowanie kadry. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy zespołu, pomimo krótkiego czasu, jaki minął, odkąd objąłem stanowisko trenera tej reprezentacji. Mieliśmy trzy zgrupowania, dzięki którym wykrystalizowała się dwudziestka, która zawalczy o cel, jakim jest awans do drugiej rundy eliminacji – zaznacza Marcin Kasprowicz.

Ostatnie szlify przed turniejem biało-czerwone wprowadzały podczas zgrupowania w Bielsku-Białej, które rozpoczęło się w piątek. Wcześniej Polki zmierzyły się towarzysko ze Szwecją (gospodyniami finałów mistrzostw Europy 2020), którą dwukrotnie pokonały (odpowiednio 2:1 i 4:2), a także rozegrały mecz kontrolny z seniorskim, grającym na co dzień w I lidze, zespołem Stomilanek Olsztyn, a starcie to zakończyło się wygraną podopiecznych Marcina Kasprowicza 3:1.

– Te wyniki pokazują nasz potencjał ofensywny, ale i umiejętności tych młodych zawodniczek. Ważne jest to, że w każdym meczu strzelaliśmy bramki. Mimo wszystko chcemy naszą grę cały czas doskonalić, bo oczywiście pojawiają się pewne błędy. Właśnie nad tym pracujemy podczas zgrupowania w Bielsku-Białej. Skupiamy się także na stałych fragmentach gry, które muszą być również naszą mocną stroną – dodaje selekcjoner.

Pierwszym sprawdzianem dla biało-czerwonych podczas turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy będzie potyczka z piłkarkami z Kazachstanu (2 października, godz. 17:15). Później Polki zmierzą się 5 października z Bułgarią (godz. 15:15), a rywalizację zakończą trzy dni później starciem z gospodyniami, Węgierkami (godz. 12:30). Wszystkie mecze odbędą się na Haladas Stadium w węgierskim Szombathley.

– Myślę, że to właśnie reprezentacja Węgier, z racji tego, że gra u siebie, będzie dla nas najtrudniejszym rywalem. Nie patrzymy jednak na przeciwników, bo z każdym chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i zagrać skutecznie, by wszystkie spotkania zakończyć zwycięstwem. Na razie myślimy tylko i wyłącznie o pierwszym meczu i zapewniam, że będziemy na niego gotowi. Wygrana tego turnieju to dla nas sprawa najwyższej wagi – nie ukrywa Marcin Kasprowicz.

Przypomnijmy, że Kasprowicz reprezentację Polski do lat 17 objął w kwietniu tego roku. Wcześniej pracował ze starszym rocznikiem, prowadząc kadrę U-19. Czy ta zmiana była dla niego znacząca?

– Część zawodniczek, z którymi obecnie pracuję, poznałem wcześniej na obozach Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów. Rocznik 2003 jest o tyle charakterystyczny, że to on po raz pierwszy był powołany na LAMO, której jestem koordynatorem. Dla mnie ta zmiana jest wyzwaniem i nobilitacją. Oczywiście przy młodszej drużynie, spojrzenie na nią jest nieco inne, ale w aspekcie umiejętności techniczno-taktycznych nie ma różnicy. Dbamy o szczegóły, które mają sprawić, że nasza gra będzie efektywna, a co za tym idzie, efektowna. Chcemy cieszyć kibiców naszą grą – kończy selekcjoner.

ELIMINACJE MISTRZOSTW EUROPY U-17 KOBIET
2-8.10.2019, Szombathley (Węgry)

Środa, 02.10.2019
14:00 Bułgaria – Węgry
17:15 Polska – Kazachstan

Sobota, 05.10.2019
12:00 Węgry – Kazachstan
15:15 Polska – Bułgaria

Wtorek, 08.10.2019
12:30 Kazachstan – Bułgaria
12:30 Węgry – Polska

Aneta Galek
Fot. Łukasz Grochala

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności