Aktualności

[FUTSAL] Na tarczy, ale i z bagażem doświadczeń. Polacy wracają z Chorwacji

Reprezentacja21.06.2018 

Na szóstym miejscu nasza reprezentacja młodzieżowa U-19 w futsalu ukończyła turniej w chorwackim mieście Poreč. Biało-czerwoni w końcowym bilansie zmagań w ramach Futsal Week Summer Cup U19 zanotowali jedno zwycięstwo i cztery porażki. Nie zostali jednak tak całkowicie z niczym.

Na stronę plusów na pewno można zaliczyć dwie kwestie. Nagrodę fair play, która trafiła do podopiecznych Łukasza Żebrowskiego oraz, i to z pewnością dużo bardziej cieszy cały sztab, rzecz niematerialna. – Ogromne i fantastyczne doświadczenie, jakie wynieśliśmy z tego turnieju. Zarówno my, cały sztab trenerski, jak i sami zawodnicy – mówi trener naszej reprezentacji młodzieżowej.

Biało-czerwoni w grupie okazali się najsłabsi, przegrywając kolejno z Serbią 4:5, Irakiem 2:5 i Chorwacją 1:4. – Trzeba jednak zaznaczyć, że rywalizację w tym turnieju zdominowały drużyny z naszej grupy. Trafiliśmy do bardzo silnej grupy, ale z jednej strony to bardzo dobrze. To solidna nauka – mówi Łukasz Żebrowski. Na potwierdzenie tych słów o dominacji drużyn „z polskiej grupy” wystarczy spojrzeć na ostateczne rozstrzygnięcia. W wielkim finale spotkali się grupowi rywale Polaków: Irak i Chorwacja. Zresztą w zwycięskiej drużynie Iraku grał najlepszy bramkarz i najlepszy zawodnik turnieju. Miejsca 5-6 również zajęły zespoły rywalizujące w grupie A. – To pokazuje jak ciężką mieliśmy przeprawę – dodaje Żebrowski.

Polacy jedyne zwycięstwo zanotowali w meczach o poszczególne lokaty. W pojedynku z trzecią drużyną grupy B, Mołdawią, pewnie wygrali 5:0. W meczu o piąte miejsce zmierzyli się jednak ponownie z Serbią. Ekipa z Bałkanów tym razem wygrała 2:1. – Wszystkie zespoły, które nas wyprzedziły w ostatecznej klasyfikacji mają w swoich szeregach zawodników trenujących tylko futsal. My jeszcze na tym etapie nie jesteśmy – dodaje trener.

Turniej w Chorwacji był jednym z ważniejszych etapów przygotowań przed przyszłorocznymi eliminacjami do historycznych, bo pierwszych mistrzostw Europy w futsalu U-19. Biało-czerwoni przystąpią do eliminacji w dniach 26-31 marca przyszłego roku. – My w chorwackim turnieju wystawiliśmy kadrę, która zagra w kwalifikacjach, chłopaków z rocznika 2000, którzy muszą się zgrywać i przyzwyczajać do takich spotkań. U nas zawodnicy łączą futsal z piłką trawiastą, ale musimy sobie radzić z tą kwestią – dodaje Żebrowski.

Turniej finałowy ME U-19 odbędzie się jesienią przyszłego roku (8-14 września), a pierwszy etap eliminacji na początku 2019 roku. Naszych rywali poznamy w najbliższych miesiącach.  – Mistrzostwa Europy to jest nasz cel. Bardzo fajnie, że taki turniej powstał, dzięki temu jest szansa, że więcej młodzieży będzie się garnąć do futsalu. To w pewien sposób wpłynie na rozwój całej dyscypliny – dodaje Żebrowski.

Gospodarza młodzieżowych ME poznamy pod koniec września tego roku. W turnieju finałowym wystąpi osiem najlepszych drużyn.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności